SİNEFİLDEN NOTLAR / HASAN NADİR DERİN

93. OSCAR ÖDÜLLERİ TAHMİNLERİ-BÖLÜM 2

25 Nisan 2021 Pazar 13:06
SİNEFİLDEN NOTLAR / HASAN NADİR DERİN

Geçtiğimiz hafta, bu yılki Oscar ödüllerinin tahminlerine başlamıştık. Lafı fazla uzatmadan, kalan kategorilere geçelim.

En İyi Film:

Adaylar:
The Father
Judas and the Black Messiah
Mank
Minari
Nomadland
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Her alanda olduğu gibi, sinema alanında da tuhaf bir 2020 yılı geçirdik. Filmler ertelendi, ortada film kalmadı, adaylıklar B sınıfı filmlere mi kalacak derken günün sonunda elimizde hiç defa fena bir liste kalmadı aslında. Online platformların ağırlığını arttırdığını söyleyebileceğimiz bir yıl olsa da, akademi bu yıl için kuralları esnetip sadece online gösterilen filmleri de listeye dahil etse de, elimizdeki liste yine de sinemalarda gösterime girebilmiş filmleri de içeriyor (Amerika’daki sinemalardan bahsediyorum). Sezon başında, Black Lives Matter hareketinin çok güçlendiği bir yıl olduğu için Da 5 Bloods’a şans verdik ama umulan etkiyi yaratamadı. Diğer dallarda adaylıklar alan Ma Rainey’s Black Bottom ve One Night in Miami en iyi film kategorisine giremedi. Adaylar arasında bu damardan giden bir tek Judas and the Black Messiah var ama o da o kadar güçlü değil.
David Fincher, Hollywood’un görkemli günleri bakıyor, kesin favori dedik, teknik dallarda çok da adaylık aldı ama rüzgârı arkasına alamadı. Seçim dönemine uygun bir söylemi olabilir dedik, umutları The Trial of the Chicago 7’a bağladık ama o da umduğumuz kadar iyi çıkmadı. Zaten yönetmeni Aaron Sorkin, en iyi yönetmen kategorisinde aday bile olamadı.
Son dönemde Minari ve Promising Young Woman öne çıkmış olsa da sezonun ortalarından itibaren favori konumuna yükselen Nomadland, bu bayrağı hiç bırakmadı. Başka bir yıl olsa, biraz kıyıda köşede kalabilir, akademinin dikkatini çekmezdi diyebileceğimiz Nomadland, tartışmasız bir zafere doğru ilerliyor.

Kim kazanır: Nomadland

En İyi Yönetmen:

Adaylar:
Thomas Vinterberg (Another Round)
David Fincher (Mank)
Lee Isaac Chung (Minari)
Chloé Zhao (Nomadland)
Emerald Fennell (Promising Young Woman)

Aslında bu kategori için, en iyi filmde kurduğumuz cümlelerin benzerlerini kurabiliriz. Sezona Spike Lee ihtimali ile başladık, sonra Mank filmi alamasa da David Fincher yönetmeni kesin alır dedik, en sonunda Chloé Zhao’nun önlenemez zaferinde sabitlendik. Zhao, Oscar tarihinde Kathryn Bigelow’dan sonra en iyi yönetmen Oscar’ını kazanan ikinci kadın olmak için gün sayıyor. Farklı bir sonuç gecenin sürprizlerinden olur.

Kim kazanır: Chloé Zhao (Nomadland)

En İyi Kadın Oyuncu:

Adaylar:
Viola Davis (Ma Rainey’s Black Bottom)
Andra Day (The United States v. Billie Holiday)
Vanessa Kirby (Pieces of a Woman)
Frances McDormand (Nomadland)
Carey Mulligan (Promising Young Woman)

Geldik yılın tahmin etmesi en zor kategorisine. Oscar tahmini dediğimiz nedir? Sezon içindeki önceki ödüllere bakarız, o yılın politik atmosferi neyi ön plana çıkarıyor, onu sezmeye çalışırız ve buna göre akademi üyeleri kime oy verebilir, bunu kestirmeye çalışırız. Bu kategori için, önceki ödüllere baktığımızda beş adaydan, Vanessa Kirby dışındaki dördünün önemli törenlerden birer ödül ile döndüklerini görüyoruz. Hepsinin performansları övüldü, hepsi farklı gerekçelerle ön plana çıkarıldı. Her birinin de şansı var ama kendi adıma Frances McDormand’ı çok yakında Oscar aldığı, Andra Day’i filmi yeterince bilinmediği için eliyorum. Aslında genel atmosfer Carey Mulligan’ı bir adım öne çıkarıyor gibi ama ben kendi adıma sezon başından beri favori gördüğüm Viola Davis tahmininden vazgeçmiyor ama sandıktan kim çıkarsa şaşırmam hatta Vanessa Kirby çıkarsa çok eğlenirim diyorum.

Kim kazanır: Viola Davis (Ma Rainey’s Black Bottom)

En İyi Erkek Oyuncu:

Adaylar:
Riz Ahmed (Sound of Metal)
Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)
Anthony Hopkins (The Father)
Gary Oldman (Mank)
Steven Yeun (Minari)

Geçen yılın başlarından itibaren The Father’ı izleyen herkes delice Anthony Hopkins övdü. Kariyerinin en iyi performanslarından biri olduğu söylendi ki, Hopkins’in kariyerini düşününce bayağı büyük bir övgü bu. Erken bir favori olsa da Oscar’a doğru yürüyor derken Chadwick Boseman faktörü devreye girdi. Geçen yıl beklenmedik şekilde, genç yaşta hayatını kaybeden Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom’da çok iyi oynamıştı. Başka bir yılda Oscar almak için önünde daha çok zaman var diye düşünülebilirdi ama artık tek şans bu yıl. Akademi üyeleri oy verirken bunu da dikkate alacaktır. Yine de Anthony Hopkins ihtimalini tümüyle silmeyelim. Bir sürpriz gelebilir. Diğer adayları silebiliriz.

Kim kazanır: Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)

En İyi Görüntü Yönetimi:

Adaylar:
Judas and the Black Messiah (Sean Bobbitt)
Mank (Erik Messerschmidt)
News of the World (Dariusz Wolski)
Nomadland (Joshua James Richards)
The Trial of the Chicago 7 (Phedon Papamichael)

Geçen haftaki yazımda da bazı kategoriler için, o kategorilerin gediklileri aday listelerinde yoklar demiştim. Görüntü yönetimi de öyle oldu. Adayların dördünün ilk adaylıkları. Sadece Phedon Papamichael’in daha önce adaylığı var ama onun da ikinci adaylığı. Akademi şu ismi sever diyebileceğimiz bir durum yok yani. Görünen o ki, Mank ve Nomadland dışındaki adayların pek bir şansı yok. Kendi adıma, Yurttaş Kane benzeri bir görüntü yönetimi sergileyen Erik Messerschmidt’in çalışmasını başarılı buluyorum ama Joshua James Richards, heykelciğe daha yakın görünüyor.

Kim kazanır: Nomadland (Joshua James Richards)

En İyi Kurgu:

Adaylar:
The Father (Yorgos Lamprinos)
Nomadland (Chloé Zhao)
Promising Young Woman (Frédéric Thoraval)
Sound of Metal (Mikkel E.G. Nielsen)
The Trial of the Chicago 7 (Alan Baumgarten)

Yine dört adayın ilk kez, bir adayın da ikinci kez aday olduğu bir kategori. Chloé Zhao, filminin kurgusunu da kendisi yaptığı için, bu yıl tek filmle dört adaylık almıştı. Ama Nomadland kurgusu ile anılan bir film olmadığı için, burada pek şansı yok. Zaten görünen o ki, kurgu ödülünü alamadığı için üzülecek bir durum da olmayacak, diğer ödüller yüzünü yeteri kadar güldürecek. Diğer adaylar arasından Promising Young Woman’ı da eleyebiliriz. Kalan üç adayın da şansı olabilir diye düşünüyorum. Tahminim farklı mekanları ve zamanları ustaca birleştiren kurgu anlayışı ile The Trial of the Chicago 7 olacak. Film çok sevilmese de kurgusu akıllarda kalmıştır diye düşünüyorum.

Kim kazanır: The Trial of the Chicago 7 (Alan Baumgarten)

En İyi Özgün Müzik:

Adaylar:
Da 5 Bloods (Terence Blanchard)
Mank (Trent Reznor, Atticus Ross)
Minari (Emile Mosseri)
News of the World (James Newton Howard)
Soul (Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste)

Bu kategori için rahatlıkla, Trent Reznor ve Atticus Ross, Trent Reznor ve Atticus Ross’a karşı diyebiliriz. Sorumuz şu aslında: Mank mi kazanır, Soul mu? Benim cevabım ve genel beklenti Soul yönünde. Bu tahmin, ismini görünce, kesin 3-5 Oscar almıştır dediğimiz ama henüz kazanamamış olan James Newton Howard’ın da dokuzuncu adaylığından da eli boş döneceği anlamına geliyor. Bir noktada ona da Oscar vermek isteyeceklerini de unutmayalım.

Kim kazanır: Soul (Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste)

En İyi Şarkı:

Adaylar:
Fight for You (Judas and the Black Messiah)
Hear My Voice (The Trial of the Chicago 7)
Húsavík (Eurovision Song Contest)
Io Si – Seen (The Life Ahead)
Speak Now (One Night in Miami)

Şarkı kategorisinde, kendi adıma sadece önceki ödüllere ve genel yorumlara bakarak yorum yapabiliyorum. Belli ki kazanma ihtimali olan iki aday var: Speak Now ve Io Si – Seen. Bu adayların ikisi de kazansa şaşırtıcı olmaz ama Io Si – Seen, bir adım önde gibi gözüküyor.

Kim kazanır: Io Si – Seen (The Life Ahead)

En İyi Animasyon:

Adaylar:
Onward
Over the Moon
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
Soul
Wolfwalkers

Hakkında öyle mi, böyle mi diye fikir yürütmeye hiç gerek olmayan bir kategori. Akademi üyeleri Pixar ve Soul’u görüp, oylarını basacaklar.

Kim kazanır: Soul

En İyi Uluslararası Film:

Adaylar:
Another Round (Danimarka)
Better Days (Hong Kong)
Collective (Romanya)
The Man Who Sold His Skin (Tunus)
Quo Vadis, Aida? (Bosna Hersek)

Her sene, acaba bu yıl Türkiye’den bir film olacak mı diye başladığımız ve boynumuz bükük döndüğümüz bu kategoride bu yıl en azından TRT’nin ortak yapımcısı olduğu bir film var: Quo Vadis, Aida?. Peki bu filmin şansı var mı? Az da olsa evet. Kategorinin favorisi, Another Round aslında. Thomas Vinterberg, yönetmenlik kategorisinde bir adaylık çıkarabildiğine göre, film akademi tarafından sevilmiş. Zaten yıl boyu da konuşulan filmlerden biri oldu. Ama eğer akademi üyeleri, dört Danimarkalı erkeğin orta yaş bunalımına girip sarhoş olmaları ilgimizi çekmedi derlerse, karşılarında Avrupa’nın göbeğindeki bir insanlık dramını anlatan Quo Vadis, Aida? var ki, Another Round’un tek ciddi alternatifi de o gibi görünüyor.

Kim kazanır: Another Round (Danimarka)

En İyi Uzun Belgesel:

Adaylar:
Collective
Crip Camp
The Mole Agent
My Octopus Teacher
Time

Belgesel kategorisi de sürprizlere açık. Kategorideki her aday dönem dönem, farklı nedenlerle öne çıktı. Genel olarak eleştirmenler tarafından kategorinin en iyisi olarak Time gösterilse de sağlık sistemi ile ilgili bir belgesel olarak zamanlaması çok denk düşen Collective, uzun süre yarışın favorisi konumunda görüldü. Ancak son dönemde My Octopus Teacher öne çıkmış durumda. Yine bu üç adaydan herhangi biri kazanırsa şaşırmam diyeceğim ama madem tek bir tahmin yapıyoruz, mantıklı bakınca My Octopus Teacher’ın kazanacağını düşünsem de sezonun başındaki favorimi değiştirmiyor, en iyi yabancı film kategorisinde de aday olduğuna göre sevilmiş diyerek Collective diyorum.

Kim kazanır: Collective

Kısa film kategorileri:

Bu kategorilerdeki filmlerin çok fazla izlenmediğini düşünerek, sadece adayları ve tahminimi vererek yazıyı noktalıyorum.

En İyi Kısa Film:

Adaylar:
Feeling Through
The Letter Room
The Present
Two Distant Strangers
White Eye

Kim kazanır: Two Distant Strangers

En İyi Kısa Animasyon:

Adaylar:
Burrow
Genius Loci
If Anything Happens I Love You
Opera
Yes-People

Kim kazanır: If Anything Happens I Love You

En İyi Kısa Belgesel:

Adaylar:
Colette
A Concerto Is a Conversation
Do Not Split
Hunger Ward
A Love Song for Latasha

Kim kazanır: A Love Song for Latasha

Haftaya muhtemel bir Oscar ödülleri değerlendirmesi ile görüşmek üzere.

HASAN NADİR DERİN

GALERİ


Diğer Yazılar