SİNEFİLDEN NOTLAR / HASAN NADİR DERİN

93. OSCAR ÖDÜLLERİ TAHMİNLERİ-BÖLÜM 1

18 Nisan 2021 Pazar 21:14
SİNEFİLDEN NOTLAR / HASAN NADİR DERİN

Bu sene malum koşullardan ötürü biraz geç oldu ama nihayet bir ödül sezonunun daha sonuna geliyoruz. Ödül töreni Nisan ayına ertelenirken, muhtemelen bu günlerde tamamen normalleşmiş olacağımız, eskisi gibi bir tören düzenleneceği düşünülüyordu ama görünen o ki son bir yıl içindeki diğer ödül törenleri gibi bu yılki Oscar’ın bir kısmı da evlerden zoom bağlantıları ile olacak. Ancak, iki farklı mekânda sosyal mesafe kurallarına uyulacak şekilde düzenlenen kısımları da olacak.

Bu sene Oscar adaylarında kaçınılmaz olarak online platformların ağırlığı hissedildi. Filmler çok zayıf yorumları yapıldı ama hemen her sene bu yorumlar gelir zaten. Oscar’ı ne kadar önemsemeliyiz konusu apayrı bir yazı konusu ama biz yine de sinema dünyasının büyük bir kısmının gözünü diktiği bu ödüllere yönelik tahminlerimizi yapalım. İki haftaya ayıracağımız tahminlerimde ufak açıklamalar ile birlikte tek bir tahmin yapacağım. Başlayalım bakalım.

Yardımcı Kadın Oyuncu:

Adaylar:
Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm)
Glenn Close (Hillbilly Elegy)
Olivia Colman (The Father)
Amanda Seyfried (Mank)
Yuh-jung Youn (Minari)

Ödül sezonunun başlarında, henüz filmler izlenmemişken bu kategorinin en büyük favorisi Glenn Close gibi gözüküyordu. Akademi daha önce 7 defa aday olmuş ama hiç Oscar alamamış bu büyük oyuncuya, bu kez ödül verir deniyordu ama film hiç beğenilmedi ve Glenn Close, sekizinci adaylığından da eli boş dönecek gibi gözüküyor. Olivia Colman’ı henüz 2 yıl önce Oscar aldığı için eleyelim, Amanda Seyfried’i ise akademinin çok seveceği büyük sahneleri olmadığı için eleyelim. Bu durumda elimizde Maria Bakalova ve Yuh-jung Youn kalıyor. Bir ara Bakalova ihtimali ciddileşmiş gibi gözüküyordu ama bundan önce verilen ödülleri incelediğimizde şu anda Yuh-jung Youn açık ara favori gözüküyor. Yine de Maria Bakalova kazanırsa, gayet mutlu olurum.

Kim kazanır: Yuh-jung Youn (Minari)

Yardımcı Erkek Oyuncu:

Adaylar:
Sacha Baron Cohen (The Trial of the Chicago 7)
Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)
Leslie Odom Jr. (One Night in Miami)
Paul Raci (Sound of Metal)
Lakeith Stanfield (Judas and the Black Messiah)

Bu kategori için çok fazla düşünmeye, adayları incelemeye gerek yok. Ödül sezonunun başından beri Daniel Kaluuya bu kategorideki tüm ödülleri toparladı. Başka bir sonuç, gecenin en büyük sürprizlerinden olur. Aynı filmden rol arkadaşı Lakeith Stanfield, oyları bölüp başka bir adayı öne çıkarır mı? Pek sanmıyorum. Kişisel olarak Daniel Kaluuya çok sevdiğim bir oyuncu olmasa da bu filmdeki performansını beğeniyorum. Onun kazanmasına bir itirazım olmayacak.

Kim kazanır: Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)

En İyi Özgün Senaryo:

Adaylar:
Judas and the Black Messiah (Will Berson, Shaka King, Kenny Lucas, Keith Lucas)
Minari (Lee Isaac Chung)
Promising Young Woman (Emerald Fennell)
Sound of Metal (Darius Marder, Abraham Marder, Derek Cianfrance)
The Trial of the Chicago 7 (Aaron Sorkin)

Aslında senaryo kategorisinde Aaron Sorkin’in adını görünce doğrudan onu seçmek çok risksiz bir tahmin olurdu. Kendisi Hollywood’un en iyi senaryo yazarlarından biri olmasının yanında ödül veren kurumların zevklerine de uygun senaryolar yazıyor. Nitekim Altın Küre’yi de almıştı. Bu nedenle The Trial of the Chicago 7 ve Aaron Sorkin bu kategoride uzun süre favorim olarak kaldı. Ancak belli ki Promising Young Woman ve Emerald Fennell tahmin ettiğimizden fazla sevildi. Pek çok kişinin özellikle finaline dair eleştirileri olsa da Emerald Fennell, en iyi yönetmen seçilemeyeceğine göre, ödülünü burada alacak gibi gözüküyor.

Kim kazanır: Promising Young Woman (Emerald Fennell)

En İyi Uyarlama Senaryo:

Adaylar:
Borat Subsequent Moviefilm (Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Peter Baynham, Erica Rivinoja, Dan Mazer, Jena Friedman, Lee Kern, Nina Pedrad)
The Father (Christopher Hampton, Florian Zeller)
Nomadland (Chloé Zhao)
One Night in Miami (Kemp Powers)
The White Tiger (Ramin Bahrani)

Bu kategorinin en ilginç adaylığı Borat olmalı. Çoğunlukla doğaçlamaya dayalı olarak çekildiğini düşündüğümüz filmin arkasında 9 senaryo yazarı var. Normal şartlarda yapılacak bir ödül töreninde, 9 senaryo yazarının birden sahneye çıkıp töreni trollediğini görmek eğlenceli olurdu ama bu yıl sürekli sosyal mesafe denirken buna ihtimal yok sanırım, zaten şansları da çok az. One Night in Miami ve The White Tiger’ın aday sayısını 5’e tamamlayabilmek için konduğunu düşünürsek yine elimizde iki aday kalıyor. The Father ve Nomadland. İkisi de kazanırsa şaşırmam. Ama içimden bir ses, The Father tek ödülünü buradan alacak diyor.

Kim kazanır: The Father (Christopher Hampton, Florian Zeller)

En İyi Prodüksiyon Tasarımı:

Adaylar:
The Father (Peter Francis, Cathy Featherstone)
Ma Rainey’s Black Bottom (Mark Ricker, Karen O’Hara, Diana Stoughton)
Mank (Donald Graham Burt, Jan Pascale)
News of the World (David Crank, Elizabeth Keenan)
Tenet (Nathan Crowley, Kathy Lucas)

Bu kategori için dönem filmleri ve etkileyici set tasarımlarının yer aldığı filmler avantajlı olur genellikle. Elimizde her ikisini de birleştiren Mank var. Üstelik, sezonun başlarında önemli adaylardan biri olarak görülüp, sonradan geriye düşen bu filmin ödüllendirilebileceği tek kategori gibi duruyor. O zaman, akademi bu fırsatı neden kaçırsın?

Kim kazanır: Mank (Donald Graham Burt, Jan Pascale)

En İyi Kostüm Tasarımı:

Adaylar:
Emma (Alexandra Byrne)
Mank (Trish Summerville)
Ma Rainey’s Black Bottom (Ann Roth)
Mulan (Bina Daigeler)
Pinocchio (Massimo Cantini Parrini)

Kostüm tasarımı kategorisinin gediklileri olan Sandy Powell, Colleen Atwood ve Jacqueline Durran gibi isimler, bu sene aday listesinde yoklar. Adaylar arasında daha önce Oscar’ı olan sadece iki isim var: Alexandra Byrne ve Ann Roth. Diğer isimlerin ise henüz ilk adaylıkları. Pinocchio’nun zaten kimsenin ilgisini çekmeyeceğini, Mulan’ın yeterince sevilmediğini, Mank’in kostümlerinin ise yeterince görkemli olmadığını düşünürsek adayları yine ikiye indiriyoruz ve kalanlar yine Alexandra Byrne ve Ann Roth oluyor. Normalde Emma’nın kostümleri daha görkemli olduğu için onu tercih ederdim ama belli ki akademi Ma Rainey’s Black Bottom’a sevgisini göstermek isteyecek. Bu yüzden tercihimi o yönde kullanıyorum.

Kim kazanır: Ma Rainey’s Black Bottom (Ann Roth)

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı:

Adaylar:
Emma (Marese Langan, Laura Allen, Claudia Stolze)
Hillbilly Elegy (Eryn Krueger Mekash, Patricia Dehaney, Matthew Mungle)
Ma Rainey’s Black Bottom (Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal, Jamika Wilson)
Mank (Kimberley Spiteri, Gigi Williams, Colleen LaBaff)
Pinocchio (Mark Coulier, Dalia Colli, Francesco Pegoretti)

Kostüm kategorisi ile hemen hemen aynı adaylar ile karşı karşıyayız. Benzer nedenleri bu kategori için de dile getirebiliriz. Tek farklı aday olan Hillbilly Elegy, filmin beğenildiği paralel bir evrende favorilerden biri olabilirdi ama görünen o ki, Ma Rainey’s Black Bottom burada da favori.

Kim kazanır: Ma Rainey’s Black Bottom (Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal, Jamika Wilson)

En İyi Ses:

Adaylar:
Greyhound (Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders, David Wyman)
Mank (Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance, Drew Kunin)
News of the World (Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller, John Pritchett)
Soul (Ren Klyce, Coya Elliott, David Parker)
Sound of Metal (Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés, Phillip Bladh)

Geçtiğimiz yıllarda ses miksajı ve ses kurgusu olarak ikiye ayrılan ve seyircilerin kafalarını karıştıran iki kategori, bu seneden itibaren birleştirilerek tek kategori haline getirildi. Bu kategorilerde adayların birkaçı, büyük bütçeli aksiyon filmleri olurdu ama bu sene o filmler genellikle ertelendiği için daha farklı yapıda bir aday listesi var karşımızda. Yine adayların tek tek üzerinden gitmemize gerek olmayan bir kategori. Sound of Metal, tek favori diyelim ve geçelim.

Kim kazanır: Sound of Metal (Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés, Phillip Bladh)

En İyi Görsel Efekt:

Adaylar:
Love and Monsters (Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt, Brian Cox)
The Midnight Sky (Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon, David Watkins)
Mulan (Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury, Steve Ingram)
The One and Only Ivan (Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones, Santiago Colomo Martinez)
Tenet (Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley and Scott Fisher)

Büyük bütçeli gişe filmlerini asıl görmeye alıştığımız kategori görsel efekt elbette. Böyle baktığımızda bu kategorinin doğal favorisi Tenet gibi gözüküyor. En görkemli, seyirciyi en fazla etkileyen görsel efektler bu filmdeydi. Filmi izlediğimizde, sinemaları kurtaracak filmin bu olmadığını anlamıştık ama Nolan en azından görsel efekt ekibine birer Oscar daha kazandıracak gibi duruyor. Yine de akademinin bu kategoride zaman zaman sürpriz yapıp daha mütevazı işlere Oscar verdiğini de görüyoruz. Yine böyle bir durum olur mu? Mümkün, ama diğer senelerin yanında daha düşük bir ihtimal bence.

Kim kazanır: Tenet (Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley and Scott Fisher)

Haftaya, geri kalan kategorilerdeki tahminlerde görüşmek üzere.

HASAN NADİR DERİN

GALERİ


Diğer Yazılar