HİLAL ÇETİNDER

YARI BİOGRAFİK, YARI KURGU

27 Ekim 2020 Salı 20:11
HİLAL ÇETİNDER

Pek çok korku filmine ve isme etki eden polisiye edebiyatının önemli isimlerinden yazar, şair Edgar Allan Poe’nun seveni çoktur, eminim. Henüz tanışıp ilk kez bir öyküsünü (Oval Portre) okuduğumda aklım karışmış, cüretkârlığına saygı duymakla birlikte öykünün beraberinde kitabı ve okuduklarımı, uzun yıllar sonra tekrar elime almak üzere, kenara koymuştum. 1849’da, henüz 40 yaşında, şaibeli ölümü ise şaşırtıcı gelmemiş, karanlık dünyasına yakışan bir ölüm olduğunu düşünmüştüm. Bu nedenle de yarı biyografik yarı kurgu ‘Kuzgun’un, Poe’nun zavallı hayatının kapılarını araladığı için, ilgi çekici olduğunu düşünüyorum.
Edgar Allan Poe’nun ölümünden kısa bir süre öncesine odaklanan hikâye, eserlerinden ortaya çıkan gerçeklikle kurguyu iç içe geçiriyor.
Poe’nun hayatından ve yazdığı öykülerden beslenen film, alkolik, parasız, hasta ruhlu seri katil ile takıntılı olduğu Poe'nun, yeni bir son yazma çabasına ya da başka bir deyişle var olan sonu kendince çözümlemesine odaklanıyor.

Tekinsiz Baltimore sokakları ve vahşice işlenen cinayetler… Cinayetlerin sahibi katil, bir yandan dedektif Fields’i (Luke Evans), tüm bu vahşetin yanında bakan göze bırakılan ipuçlarıyla, çok da hoşlanmadığı Poe’ya yaklaştırırken, öte yandan bir nevi ortağı olarak gördüğü Poe’nun dünyasına, özeline bakmaya zorluyor bizi.
Filmin en büyük dezavantajı, süreye sığmaya çalışmasında, Poe’nun cinayet temalı eserlerini atlamadan tek tek tanıtmaya adamış olmasında yatıyor sanki. Bu dezavantajı yıkanı ya da belki de günahı, Poe ile içli dışı görseli, anlatımı oluyor. Poe’nun kasvetli, hatta kimi zaman rahatsız edici hayal gücünü denklikle yansıtan puslu gotik atmosfer, filmin ruhuna çok yakışıyor… John Cusack ise, Poe’nun sıra dışı karakterinin yanı sıra, fiziksel görünüşüne de saygıda kusur etmiyor ve Poe ile bütünleşiyor adeta…
‘Kuzgun’, adını veren şiiri ya da yazarın kendisi kadar iddialı değil belki ama özellikle Poe hayranları için ilgi çekici... Meraklısına diyelim…

HİLAL ÇETİNDER

Yönetmen:James D.Teigue

Senaryo:Ben Livingston ve Hannah Shakespeare

Oyuncular:John Cusack, Alice Eve, Brendan Gleeson ve Luke Evans

IMDb:6.4

 

GALERİ


Diğer Yazılar