HİLAL ÇETİNDER

KONU ÇOCUKSA GERİSİ TEFERRUATTIR...

21 Şubat 2021 Pazar 21:04
HİLAL ÇETİNDER

Boy Interrupted  
2009 yapımı “Boy Interrupted”, ‘ölümü istemek’le ilgili sarsıcı bir belgesel. Zor çocuk olduğunu küçücük yaşındayken fark ettikleri oğullarının intihara giden sürecini, trajediyi belgeleyip, günlük tutar gibi arşiv biriktirmiş sinema yapımcısı çift. 
Bipolar birinin nasıl acı çektiğini, çözümsüzlüğü, ‘delilik’ denen şeyin öyle karikatürize tabirle huniyle dolaşmaktan ibaret olmadığını göstermişler...  Yetişkinlerin dahi baş etmekte zorlandığı duygu durum bozukluğunu çocuk / ergen birinde gözlemlemek çok acı, çok etkileyici. Yakınlarının yaşadığı trajedi de öyle...
En ufak moral bozukluğunda dile gelen, pelesenk olan depresyon veya eski adıyla manik-depresif olarak tanımlanan bipolar rahatsızlık, özellikle çocuklarda görüldüğünde, çoğu zaman ‘çocuk işte’ ya da ergen şımarıklığı olarak yorumlaıyor ne yazık ki... İşte bu belgesel, farkındalık yaratmak adına da önemli.
2020 yapımı ‘Neden mi Zıplıyorum?’ belgeseli gibi, anlamak, anlaşılmak üzerine biraz da...

Yönetmen:Dana Heinz Perry

IMDb: 7,9

 


Neden mi Zıplıyorum? (The Reason I Jump)  
İKSV’nin Aralık çevrimiçi seçkisinde de gösterilen “Neden mi Zıplıyorum? (The Reason I Jump)”, Naoki Higashida’nın konuşma yetisi olmayan otistik bir çocuk olarak büyüme sürecini anlattığı kitabı önderliğinde, otizmli bireyleri anlayabilmek, ebeveyn - çocuk - çevre denklemindeki zorluklar, sorunlar üzerine şahane bir belgesel. Bu elçi kitap ve haliyle belgesel, otizmin sesi olmuş bir anlamda.
Film şu cümlelerle açılıyor: “Küçükken ‘özel ihtiyaçları’ olan bir çocuk olduğumu bile bilmiyordum. Nasıl mı öğrendim? Diğer insanlar bana farklı olduğumu söylediğinde. Şimdi bile kimseyle gerçek bir diyalog kuramıyorum. Sizin açınızdan otizm dünyası çok gizemli bir yer olmalı. En büyük ümidim bu kitabı yazarak aklımda neler olduğunu kendimce anlatmaya çalışmak.”
Sadece farkındalık yaratmak adına bile, önemli bir belgesel, denk gelirseniz kaçırmayın.  

Yönetmen:Jerry Rothwell

Senaryo:Naoki Higashida 

IMDb: 7,6

 


HİLAL ÇETİNDERDiğer Yazılar