HİLAL ÇETİNDER

MİNİ DİZİLERLE 'GERÇEK SUÇ HİKAYELERİ'...

07 Şubat 2021 Pazar 22:08
HİLAL ÇETİNDER

Mini dizi sevenler, suç draması, polisiye ya da suç belgesel serilerinden hoşlananlar için öneril

 

 

THE SERPENT (2021)

Gerçek olaylara dayanan sekiz bölümlük ‘The Serpent’, turistleri hedef alan 70'lerin seri katili Charles Sobhraj'ın hikayesini ve işlediği varsayılan suçları anlatıyor. 70'lerin atmosferi ve Sobhraj’ı canlandıran Tahar Rahim dizinin en büyük kozu.

Dizi ve filmler seri katilleri tanıtmaya, popülaritesini artırmaya devam ediyor. Pek de tanınmayan 'yılan' takma adlı seri katil Charles Sobhraj onlardan biri. İki üniversite mezunu; üstelik biri de psikoloji. Entelektüel, Nietzche hayranı... Bu 'pek de bilinmeyen' durumuna rağmen hakkındaki kitap, film ve tanıtımlardan milyonlar kazanmış.

Dönem atmosferi ve kısa aralıklı ileri geri kurgu gibi güzellikleri bir yana, müthiş de gerilim vadeden The Serpent, gidip varamayan, varsa da dönemeyenlere ağıt öte yandan... Sonhraj’in hedefindeki turistlerden birini İlker Kaleli’nin canlandırdığını da not düşelim, ki gayet başarılı.

Yönetmen: Hans Herbots, Tom Shankland

Senaryo: Richard Warlow, Toby Finlay

Oyuncular: Ellie Bamber, Tahar Rahim, Billy Howle

IMDb: 7.7

 

 

THE PEMBROKESHIRE MURDERS (2021)

‘The Pembrokeshire Murder’, yine gerçek olaylara dayanan üç bölümlük mini dizi. Adli tıptaki teknik gelişmeler sonrasında, başka suçtan hükümlü seri katil Cooper davasının yıllar sonra yeniden ele alınma sürecini işliyor. Başrolde Luke Ewans… Senaryo yazarları arasında hikayenin dedektif ve gazeteci ikilisi Hill ile Stevens yer alıyor.

Yönetmen: Marc Evans

Senaryo: Jonathan Hill, Nick Stevens, Steve Wilkins

Oyuncular: Luke Evans, Keith Allen, Caroline Berry

IMDb: 7.2

 

 

THE VICTIM (2019)

‘The Victim’ dört bölümlük BBC yapımı İskoç mini dizisi. Mağdurla suçlunun, kanunla duygusal kararların birbirine karıştığı sürükleyici bir suç draması.

Özellikle son bölümde boğaz düğümlenmesi garantisi verebiliriz rahatlıkla…

Yönetmen: Niall MacCormick

Senaryo: Rob Williams

Oyuncular: Kelly Macdonald, Jamie Sives, Karla Crome

IMDb: 7.7

 

 

THE INVESTIGATION (2017)

Gerçek olaylara dayanan, 2017 tarihli gazeteci Kim Wall cinayetini ve soruşturma sürecini ele alan altı bölümlük mini dizi, İskandinav polisiye ‘The Investigation.’

Yukarıdaki ‘soruşturma sürecini ele alan...’ kısmı önemli. Örneğini çok gördüğümüz diğer suç / polisiyelerinden soruşturmaya yöneliş biçimiyle ayrılıyor çünkü. Sıkça rastladığımız adım adım incelenen, mercek altına alınan suçlu, katil profillerinin aksine, suçlunun ismine, cismine bir an bile yer verilmiyor. Yok hükmünde adeta!

Olası suçlu var, kurban var, suçu kanıtlamak kalıyor geriye. Samanlıkta iğne arar gibi devam eden bir soruşturma sürecine tanık oluyoruz. Ağır ilerliyor, ama İskandinav polisiyelerine aşina olanların zevk alacağına eminim. ‘Borgen’ dizisini sevenler için, tanıdık yüzler de var. Yönetmen koltuğunda ise ‘Jagten’ ya da ‘Druk’ gibi filmlerin de senaristleri arasında yer alan Tobias Lindholm var. Danimarka’daki hukuki süreci anlamak açısından da ilgi çekici.

Onca soğukluğun arasında sızacak yol bulan ve yeri göğü kaplayan hüzün… İskandinav yapımları bu işi çok iyi beceriyor.

Blutv üzerinden seyredilebilir.

Yönetmen: Tobias Lindholm

Senaryo: Tobias Lindholm

Oyuncular: Søren Malling, Pilou Asbæk, Pernilla August

IMDb: 7.6

 

 

DES (2020)

‘Des’, seri katil Denmis Nilsen’in sorgu ve yargı sürecini anlatan üç bölümlük mini dizi. Daha ilk dakikada yakalanan Des’in hikayesi, küçük çaplı Mindhunter tadı da veriyor.

Yönetmen: Lewis Arnold

Senaryo: Lewis Arnold, Kelly Jones, Brian Masters, Luke Neal

Oyuncular: David Tennant, Daniel Mays, Jason Watkins

IMDb: 7.7

 

 

SANPA: SINS OF THE SAVIOR (2020)

‘Sanpa: Sins of the Savior’, uyuşturucu bağımlısı gençleri kurtarmak amacıyla rehabilitasyon merkezi kuran Vincenzo Muccioli'yi ve süreci anlatan belgesel dizi. Beş bölümlük mini belgesel serisi Netflix üzerinden seyredilebilir.

Yönetmen: Gianluca Neri

Senaryo: Paolo Bernardelli, Carlo Giuseppe Gabardini, Gianluca Neri

Oyuncular: Vincenzo Andreucci, Antonio Boschini, Fabio Cantelli

IMDb: 7.9

 

 

THE LAST NARC (2020)

Bir başka mini belgesel ise dört bölümlük 'The Last Narc': 1985'de Meksika'da uyuşturucu kaçakçıları tarafından kaçırılıp öldürülen Amerikan ajanı Kiki Camarena'nın hikâyesini anlatıyor.

Yönetmen: Tiller Russell

Oyuncular: Hector Berrellez, Geneva Camarena, Jorge Godoy

IMDb: 8.6

 

 

LAS TRES MUARTES DE MARISELA ESCOBEDO (2020)

‘Marisela Escobedo: Üç Ölüm”, ‘kadın cinayetleri politiktir’ konusunda Meksika’dan nokta atışı bir belgesel. Öldürülen kızı için adalet arayan Marisela ve o kirli süreçle mücadelesi öyle etkileyici, öyle tanıdık ki...

Netflix üzerinden seyredilebilir.

Yönetmen: Carlos Perez Osorio

Oyuncular: Juan Manuel Fraire Escobedo, Alejandro Fraire, Blanca Escobedo

IMDb: 8.3

 

HİLAL ÇETİNDER

 

 Diğer Yazılar