HİLAL ÇETİNDER

SUYA SABUNA DOKUNARAK AYRTON SENNA

22 Aralık 2020 Salı 21:15
HİLAL ÇETİNDER

Bu sene yer, gök ‘The Last Dance’ belgesel dizisi oldu bir dönem. 'En iyiler' listelerinde de yer aldı, alıyor... Hal böyle olunca, geçmişten, en iyi spor belgesellerinden Asif Kapadia’nın ‘Senna’sı geliyor akla...

34 yaşında trajik ölümünden önce, üç kez Formula 1 şampiyonluğu elde etmiş Brezilyalı efsanevi yarışçı Ayrton Senna üzerine belgesel film, 80’lerin ortasında başladığı Formula 1 kariyerini ve en güçlü rakibi-düşmanı Fransız Dünya Şampiyonu Alain Prost ile mücadelesini anlatıyor. Aynı zamanda siyasetin spora dayattığı zorluklara da değiniyor. Üstelik hiç çekinmiyor, suya sabuna dokunuyor...

Hani 'adam olacak çocuk' deriz ya, Senna küçük yaşlarda karar veriyor ne istediğine. Yetişkin olduğunda, hırsını da yanına katarak, F1’de alıyor soluğu ve başlıyor kısacık yolculuğuna. Ama ne yolculuk; hırs, para, politika, rekabet ve tehlike… Henüz kendisinin bile bilmediği özelliklerini gözler önüne sermeye başladığı dönemde dünyanın en iyisi, ‘profesör’ olarak anılan pilot Alain Prost ile kıyasıya mücadelesi, zaman zaman kan gövdeyi götürecek seviyenin ucundan kıyısından dönüyor adeta. Arşiv görüntülerde, can alıcı yarış detaylarında, kimi zaman platformda patlayan kocaman şampanyaya, kimi zaman gözyaşlarına tanık oluyoruz. Ama en çok takımların içinde dönen kumpaslara ve uzantısı politikanın spora ettiklerine takılıyor insan.

Senna'nın biyografisinde, sadece kendisinin değil, yanında ya da karşısında duranların hayatlarına da dahil oluyoruz. 'Zevkini iş haline getirmek, işini zevkle yapmak', Senna'nın hayatının özeti olabilir belki de.... Hırsın başarı getirdiğini, öte yandan fazlasının ve beraberindeki mükemmeliyetçiliğin bedellerini seyretmek, etkiliyor doğrusu.

Ölümü görebilir mi insan, hissedebilir mi? Cevabı aldım bu belgeselde...
Ayrton Senna’yı yakından tanımak bir yana, yarışın doğasına ve yaşananlara tanıklık etmek adına da etkileyici, en iyi spor belgesellerinden biri 'Senna'... Formula dünyasıyla ilgisi olmayanları dahi cezbedecektir eminim.

Netflix’te var uzun süredir.

HİLAL ÇETİNDER

Yönetmen: Asif Kapadia

Senaryo:Manish Pandey

IMDb: 8.5   Diğer Yazılar