HİLAL ÇETİNDER

ÇİN'İN YAKIN TARİHİNDEN...

13 Aralık 2020 Pazar 18:54
HİLAL ÇETİNDER

‘One Child Nation (2019)’ belgeseli Çin’in ‘tek çocuk politikası’nı anlatır. Belki de çoğu anti-natalistin uzaktan hoş bakabileceği politikanın iç yüzünü... Haliyle sarsıcı, fena halde rahatsız edici.
Artık Amerika’da yaşayan yönetmen Nanfu Wang’ın finaldeki cümleleriyse her şeyin özetidir gibidir: “Devletin, kadınları kürtaja zorladığı bir ülkeden, kürtajı sınırladığı bir ülkeye taşınmanın ironisiyle sarsıldım. Görünüşte karşıt gibiler. Ama ikisi de kadının bedeninin kontrolünü kadının elinden alıyor”...
İşte Wang Xiaoshuai’ın geçtiğimiz yıl İstanbul Film Festivali’nde de gösterilen filmi ‘My Long, My Son (Di Jiu Tian Chang) / Elveda Oğlum’ tam da bu söylemi ele alıyor, çarpıcı biçimde anlatıyor. Otoritelerce “epik bir melodram” olarak tanımlanarak övülen film, olağanüstü performans sergileyen her iki başrol oyuncusuna (Yong Mei, Wang Jingchun) ödül getirdi. 2016’ya kadar süren 30 yılı aşkın sürece yayılan Çin’in tek çocuk politikasının yıkıcı etkilerini en ağır şekilde yaşayan çiftin hayat akışı üzerinden, Çin’in yakın tarihini, değişimini izliyoruz film boyunca.
Baştan belirtmek gerekiyor sanırım, film 180 dakika! Ancak daha ilk andan ilgili izleyiciyi yakalıyor. 'Elveda Oğlum’, seyir zevki bir yana, izleyicisiyle bağ kurabilen, iz bırakan filmlerden oluyor...  İlk başta, zamanla oynayan, ileri - geri gidip gelen zaman atlamalı anlatımı ve süresi korkutucu gelse de, Çin’in yıllara yayılan can yakıcı sürecini ve etkilerini, değişik kurguyla sunan güçlü bir sinema örneği. 
Hem belgeseli hem filmi izleminizi öneririm. One Child Nation, bir annenin içeriye bakışını, My Long, My Song bu bakışın ortaya döktüğü yıkıcılığı layıkıyla anlatıyor.

HİLAL ÇETİNDER

Yönetmen: Xiaoshuai Wang

Senaryo: Mei Ah, Xiaoshuai Wang

Oyuncular:Jingchun Wang, Mei Yong, Xi Qi

IMDB: 7,6

GALERİ


Diğer Yazılar