BAŞ ROL ÇALAN ŞARKILAR

BAB-I ESRAR (TABUTTA RÖVAŞATA)

23 Nisan 2022 Cumartesi 21:27

Derviş Zaim ilk uzun metraj filmi olacak Tabutta Rövaşata için Zen grubundan müzik istiyor. Zen ekibinden bazı isimler film müziği işine soğuk bakıyor. Aralarından Murat Ertel (bağlama, gitar. Ramazan davulu, loop, teyp), Emre Önel (darbuka, tuşlular, zil, vurmalılar, sampler) ile Levent Akman (def, bongo, vurmalılar, kaşık) tek projelik olmak üzere Baba Zula grubunu kurup filme müzik yazıyor.

Söylentilere göre Derviş Zaim’den izin almadan, filmin 15 parçalık kasetini yayınlıyorlar. Parçalar enstrümental. Dört parça ise filmden diyaloglar içeriyor.

Bu arada, Baba Zula’nın filme yazdığı müzikleri yeterli bulmayan Derviş Zaim, Şenol Filiz-Birol Yayla ikilisinin Bab-ı Esrar albümünden de parçalar alıyor. Hatta bu parçaların sayısı Baba Zula’nınkileri aşıyor. Filiz ile Yayla, istemleri dışında işin içine giriyor açıkçası. 1995 tarihli ikinci albümleri Bab-ı Esrar’daki şarkıların bir bölümünün Tabutta Rövaşata filminde kullanılması albümün tanıtımına önemli katkıda bulunuyor aslında. Özellikle Bab-ı Esrar parçası çok dikkat çekiyor, filmle özdeşleşiyor.

O günlerde, filmin müziği olarak kimin adının yazılması gerektiği de konuşuluyor uzunca süre. İlk çalışma Yansımalar’da kullandıkları ney ve gitara, bu kez ut, akordeon, kemane, tambur, bendiri ekleyerek daha zengin sounda ulaşan Filiz ile Yayla, o günlerde aralarına Engin Gürkey’i de (vurmalılar) dahil ediyor. Üç kişi olunca gruba başka bir isim gerekiyor ve Yansımalar’ı seçiyorlar.Diğer Haberler

IF I WERE RICH MAN  (DAMDAKİ KEMANCI)
IF I WERE RICH MAN (DAMDAKİ KEMANCI)
27 Temmuz 2020 Pazartesi 20:13

GODFATHER THEME  (BABA)
GODFATHER THEME (BABA)
24 Temmuz 2020 Cuma 21:06

CHARIOTS OF FIRE MAIN THEME   (ATEŞ ARABALARI)
CHARIOTS OF FIRE MAIN THEME (ATEŞ ARABALARI)
22 Temmuz 2020 Çarşamba 22:25

İTİRAZIM VAR  (MÜSLÜM BABA)
İTİRAZIM VAR (MÜSLÜM BABA)
21 Temmuz 2020 Salı 19:10

THEME FROM SHAFT  (SHAFT)
THEME FROM SHAFT (SHAFT)
19 Temmuz 2020 Pazar 18:16

EVERGREEN (BİR YILDIZ DOĞUYOR)
EVERGREEN (BİR YILDIZ DOĞUYOR)
18 Temmuz 2020 Cumartesi 19:32