Murat Erşahin Sinemadan Çıkmış İnsan

29-30 EKİM 2009

02 Nisan 2011 Cumartesi 00:00
Murat Erşahin Sinemadan Çıkmış İnsan

Bu hafta dört film var karşımızda. Michael Jackson´un hayata veda edip gerçekleştiremediği Londra konserlerinin provalarını ve kamera arkası görüntülerini perdeye taşıyan ´´This Is It´´ ve yerli komedi ´´Kolpaçino´´, izleyiciyle 29 Ekim Perşembe günü buluşuyor. Adı ile müsemma İngiliz yapımı korku-gerilim ´´Korku´´ ve sevilen türün yerli denemesi ´´Konak´´ ise, alışkın olduğumuz üzere Cuma günü vizyona girecek iki film.

THIS IS IT (29 Ekim 2009)
´´Pop´un kralı´´ Michael Jackson´a, ´unvanı sonsuza dek sürecek´ yargısı getiren yapım, Jackson´ın Londra´da gerçekleştirmeyi planladığı elli konserin son provalarını ve kamera arkası görüntülerini içeriyor. 25 Haziran 2009´da hayatını kaybeden Michael Jackson´ın neden ´en büyük´ olduğunu yeniden anımsamak için mutlaka tanık olunması gereken bir deneyim, gerçekleşemeyen konser dizisiyle aynı adı taşıyan ´´This Is It´´. Pop kralının beyazperdeye yansıyan birçok ünlü şarkısı ve sahne performansı, sanatçıya duyulan hayranlığı, bir efsaneye dönüştürüyor. Jackson´ı canlı konserden hallice gerçekleşen provalarda izlerken, gerçek bir sanatçıda olması gereken yetenek, disiplin, titizlik ve mütevazılığın sözlük anlamlarıyla karşılaşıyorsunuz. Elli yaşındaki bir adamın olmayacak enerjisi, bu zamansız ölümün inandırıcılığını azaltıyor. Geçmişte onu ne zaman izlesem, ´bu adamın içine uzaylı kaçmış´ diye düşünürdüm. Gerçekmiş...

KOLPAÇİNO (29 Ekim 2009)
Komedyen Şafak Sezer´in başrolü üstlenip, senaryosunu ´Leman´dan tanıdık Suat Özkan ve Kaan Ertem´le birlikte kaleme aldıkları ´´Kolpaçino´´yu, politik dram ´´Zincirbozan´´ ile tanıdığımız Atıl İnaç yönetmiş. Bir mafya hesaplaşmasının ortasında kalan, ´mevzudan´ uzak karakteri canlandıran Şafak Sezer´e, Ali Çatalbaş, Aydemir Akbaş, Hakan Ural ve Ali Sürmeli eşlik ediyor. Komedinin görüntü yönetimi ise Feza Çaldıran imzalı.

KORKU
Bir grup üniversite öğrencisi, insanların takıntı halini almış ve hayatlarını direkt etkileyen korkuları üzerine bir araştırmaya dahil olurlar. Derinlerde yatan bütün korku ve kâbuslar gün ışığına çıkar. İngiliz yapımı korku filmi, korku-gerilimin usta yazarlarından Clive Barker´ın aynı adlı (Dread) kısa öyküsünden uyarlanmış. Ürperten hikâye, kurulan atmosfer ve oyuncu kadrosu, izleyicinin korkularını tetiklemeyi başarıyor. Anthony DiBlasi´nin ilk yönetmenlik denemesinde başlıca rolleri, Jackson Rathbone, Shaun Evans ve Hanna Steen paylaşmışlar. Özellikle Shaun Evans, ´çok gerçek´ performansıyla vücudun kan dolaşımını etkiliyor.

KONAK
İnsan, ´bu bir şaka olmalı´ diyor bazı filmlerin ardından… Basın gösterimi sırasında dağıtılan tanıtım notunda, ´´Konak´´ın ´korku-gerilim filmlerine yeni bir bakış açısı getirdiği´ iddia ediliyor. Bu kesin bir şaka işte! Cem Akyoldaş´ın yönettiği film, Safranbolu´daki bir konakta korku dolu saatler geçiren bir grup gencin hikâyesi. Hollywood işi, klasik bir teen slasher sekansıyla açılıp, kötü bir kopya olarak devam eden film, öykünün işlenişi, oyuncuları ve en önemlisi sineması ile korkutmaktan öte güldürüyor. En masum tanımıyla, bir yol kazası.

MURAT ERŞAHİN

 Diğer Yazılar