Murat Erşahin Sinemadan Çıkmış İnsan

27 EYLÜL 2019

26 Eylül 2019 Perşembe 22:16
Murat Erşahin Sinemadan Çıkmış İnsan

İkisi yerli, toplam yedi yeni filmin merhaba dediği vizyon haftası, başta dram olmak üzere, farklı türlerden oluşuyor. İçinizde yaşayan sinemadan çıkmış insanın elini sakın ha bırakmayın! Herkese iyi seyirler.

Siz bu satırları okurken, 26. Adana Altın Koza Film Festivali’ni yerinde izlemek üzere, her yıl olduğu gibi Adana’da olacağım. Bu hafta vizyona giren filmleri izleme şansına önceden sahip olamadım. Bu sebeple minik notlar halinde yer alıyor yine bu hafta.

İrlandalı yönetmen John Crowley imzalı dram ‘The Goldfinch / Saka Kuşu’, annesi Metropolitan Sanat Müzesi’ne yapılan bombalı saldırıda hayatını kaybettikten sonra varlıklı bir aile tarafından evlat edinilen Theodore Decker’ın hikâyesini anlatıyor. Genç aktör Anser Elgort’a, usta isimler Nicole Kidman, Jeffrey Wright, Luke Wilson ve Sarah Paulson eşlik ediyorlar.

Çarpıcı ilk uzun metrajı ‘The Childhood of a Leader / Bir Liderin Çocukluğu’ ile dikkat çeken aktör kimliği ile tanıdığımız Brady Corbet’in yazıp yönettiği müzikal dram ‘Vox Lux’, lisede silahlı bir saldırganın katliamından kurtulan tek öğrenci olan Celeste’in, bu travmatik kabus sonrası bir popstar ikonuna evrileceği kariyer yolunu öykülüyor. Başrolde Natalie Portman var. Jude Law, Stacy Martin ve Jennifer Ehle, kadronun öne çıkan diğer isimleri.

Kısa metrajları ve belgeselleriyle tanınan Nora Fingscheidt imzalı ‘Systemsprenger / Oyunbozan’, hayatını sürdürdüğü sosyal hizmetlerin kendisine bulduğu her koruyucu ailenin yanından kaçan dokuz yaşındaki asi Benni’nin hikâyesi! Sarsıcı dram Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı için yarışmıştı.

Aktör Jeff Sinasac’ın yazıp yönettiği ilk uzun metraj, aksiyon yoğun bir korku denemesi. Kanada yapımı, vampirlerin istilası altındaki bir dünyada geçiyor. Vampirler, insanlığın neredeyse yok olmasına neden olan bir istila başlatmışlardır. Hayatta kalmayı başaran bir grup insan, sevdiklerini bulmak için bir araya gelirler. Sinasac, kendi filminin başrolünü de üstleniyor.

ABD-Çin ortak yapımı animasyon, özellikle küçük izleyiciye sesleniyor. ‘Komedi macera Abominable / Yeti Efsanesi’, evinin çatısında Yeti olarak bilinen dev bir kar adam ile tanışan Yi ve arkadaşlarının Şangay sokaklarından Himalaya’nın zirvelerine dek uzanan macerasını öykülemiş.

Başlıca rollerini Büşra Pekin, Alper Kul, Korhan Herduran ve Ferdi Sancar’ın üstlendikleri yerli komedi ‘Fırıncının Karısı’, Murat Onbul imzası taşıyor. Haftanın ikinci yerli yapımı ise Kayhan Başoğlu’nun yönettiği ve bir devam filmi olan korku denemesi ‘Sir-Ayet 2’. MURAT ERŞAHİN

 Diğer Yazılar