Murat Erşahin Sinemadan Çıkmış İnsan

25 ARALIK 2009

02 Nisan 2011 Cumartesi 18:15
Murat Erşahin Sinemadan Çıkmış İnsan

Beş film içeren haftada, festival koşuşturması içinde izleyebildiğim iki film var yine: Bir ilk film olan yerli yapım ´´Orada´´ ile aksiyon dolu korku-komedi ´´Zombieland´´. Aile boyu animasyon ´´Alvin ve Sincaplar 2´´, eğlenceli komedi ´´Arızalı Çiftler´´ ve adına herhangi bir ön gösterim ile gala düzenlenmeyen din kaynaklı korku filmi ´´Dabbe 2´´. Herkese iyi seyirler…

ORADA
Henüz otuzlu yaşlara gelmemiş iki genç yönetmenin, Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu´nun ilk filmleri, bir ömrü bir güne sığdırmaya çalışmış… Yıllar önce parçalanmış bir aile, annenin yaşamına son vermesinin ardından birlikte bir gün geçirirler. Aralarına mesafeler girmiş iki kardeş, annelerini toprağa verirler ve upuzun yıllardır Büyükada´da münzevi bir hayat süren babalarının yanına giderler. Hesaplaşmalar, itiraflar ve ödeşmeler, annenin zarfına ´hep birlikte okuyun´ yazdığı mektubun açılmasıyla sona erer. Orada olmayı hedeflemiş ama burada kalmış bir film olmuş ´´Orada´´. İyi niyetli ama fazla iddialı. Hafif kafası karışık metin, net değil. Asıl söyleyeceğini söylemiyor, asıl hedeflediğine gitmiyor gibi. Bazen dile getirmek de gereksiz her şeyi. Detayları görmek, apaçık duymak gereksiz. Kelimeler yarayı kanatırlar ya. Görüntüler, pişmanlıklar; sözler; öyle işte... Söylenmez, söylenmemeli belki. Oyuncu yönetimi konusunda ise dev aktör Erol Günaydın fazla serbest kalmış. Dolunay Soysert kadronun en iyisi. Sinan Tuzcu, Füsun Erbulak ve Bahtiyar Engin diğer rolleri üstlenmişler. Parçalanmış, uzaklaşmış, kopmuş aile, yitmiş sevgi, dönüşsüz kayıp zaman meselesini Metin Eloğlu bakın, ´Önce Kadınlar´ kitabında yer alan şiirinde ne denli yalın ve net anlatmış:
SOY
´´Dün oğlumla rastlaştık
O süt alıyordu ben rakı
Bir üst sokakta oturuyormuş
İyi iyi
Saçları mı dökülüyormuş ne
Bakkal kalabalıktı´´

Sevgiyi, pişmanlığı, kopuşu, nihayet acıyı söylemek, anlatmak genelde çok zor. Bazen söyleniyor işte. Bir anda, öylesine, bütün açıklığıyla… Kötü bir film değil ´´Orada´´ ama dediğim gibi, öteye gitmemiş; ´burada´ kalmış…

ZOMBIELAND
Zombie´leşmiş bir dünya… Bir arada kalabilmek önemli. ´İnsan´ olmak zor zanaat… Özünde bir ergenleşme hikâyesi, ´zombili yol filmi´. Bütün korkularını geride bırakıp aşkla tanışmak, olgunlaşmak isteyen genç erkek, ona örnek olacak baba figürü, şefkat ve güzellik ile geleceğin tazeliği… Zombilerin istilasına uğramış ´derin Amerika´da´ bir kaçma-kovalamaca içinde hayatta kalmaya çalışıyorlar. Eğleniyorlar bu arada. Acılı hepsi, umutsuz. Bir de bakıyorlar, birbirleri var. O anda yaşamak için gündelik mücadeleye, hayata koydukları bütün planlar yer değiştiriyor, farklılaşıyor: Birlikte olmanın değil, birlikte kalmanın önemi büyük çünkü… Ruben Fleischer, uzun metraj ilk sinema filminde başarılı olmuş. Özellikle jenerik tasarımı ve Van Halen´lı soundtrack çok iyi. Senaryo ve oyuncu kadrosu da öyle. ´´Mürekkep Balığı ve Balina´´da dikkat çeken Jesse Eisenberg´in fazlalıksız, yalın oyunu, Woody Harrelson´sun ´abi ustalığıyla´ zenginleşmiş. Emma Stone´un sıcak güzelliği ve 13 yaşında olması mümkün gözükmeyen Abigail Breslin´in ´varlığı´ da cabası. Misafir isim Bill Murray ise müthiş bir sürpriz; leziz yemeğin üstüne yenen tatlı gibi. Sonuçta stilize, genç, diri, zeki, enerji dolu, eğlenceli bir film duruyor perdede. Dördüncü kurala uyun, emniyet kemerinizi takmayı unutmayın!

ALVIN VE SİNCAPLAR 2
2007´de tanıştığımız sevimli sincaplar, Alvin ve arkadaşlarının devam filmine, üç dişi sincap eklenmiş. Okullarına geri dönen kahramanlarımız Alvin, Theodore ve Simon, okullarının müzik programının iptal edilmemesi için düzenlenecek olan müzik grupları yarışmasında birinci olmayı hedeflemektedirler ama karşılarında kendilerine çok güvenen üç dişi rakip vardır. Animasyonun yönetmen koltuğunu ikinci filmde devralan isimse, hayvanlarla konuşan ´´Doctor Dolittle´´ ve Sandra Bullock´lu ´´28 Days´´ten tanıdığımız Betty Thomas.

ARIZALI ÇİFTLER
Vince Vaughn ve Jon Favreau, birlikte yazdıkları senaryoda başrolleri de paylaşmışlar. Dört çift, Güney Pasifik´te bulunan tropikal bir adaya, terapi anlamına gelen bir tatile giderler. Jason Bateman, Malin Akerman, Fazion Love, Kristen Bell, Kristin Davis ve Kali Hawk, geniş kadronun öne çıkan diğer isimleri. Fransız aktör Jean Reno´da danışmanlık teknikleri uzmanı Marcel rolünde komediye renk katıyor. Peter Billingsley´in yönettiği eğlence yüklü filmin büyük bölümü, Pasifik´teki Bora Bora adasında çekilmiş.

DABBE 2
Basın gösterimi ve galası yapılmayan film, 2006´da vizyona giren ve hatırı sayılı bir gişe yapan ´´Dabbe´´nin ikincisi. Hasan Karacadağ, yazıp yönettiği devam filminde, orijinal filmde olduğu gibi korku kaynağını yine dini metinlerden almış.

MURAT ERŞAHİN

 Diğer Yazılar