Murat Erşahin Sinemadan Çıkmış İnsan

20 EYLÜL 2019

19 Eylül 2019 Perşembe 19:07
Murat Erşahin Sinemadan Çıkmış İnsan

Beşi yerli, on yeni yapım merhaba diyor vizyona! İçinizde yaşayan sinemadan çıkmış insanın elini sakın ha bırakmayın. İyi seyirler herkese.

GÖRÜLMÜŞTÜR

-İkili hayatlar-

Kısa metrajlarıyla tanınan Serhat Karaaslan’ın senaryosunu da yazdığı ilk uzun metraj yönetmenlik denemesi, 38. İstanbul Film Festivali’nden ‘en iyi senaryo’ ve Ali Aga ile elde ettiği ‘en iyi kurgu’ ödülleriyle ayrılmıştı.

Zakir, İstanbul’da bir cezaevinde, mahkûmların mektuplarını okuma komisyonunda çalışmaktadır. Görevi bütün mektupları okuyup varsa sakıncalı yerlerini sansürlemektir. ‘Görülmüştür’ kaşesini vurmayı unutmadan tabii! Büyük hayali ise yazar olmaktır. Günlük hayatı, annesiyle birlikte yaşadığı evi, cezaevi ve gizlice gittiği yazarlık kursu arasında geçmektedir genç adamın. Yazarlık kursunda verilen ödevi yapmak üzere, kontrol ettiği bir mektuptan çıkan fotoğrafı gizlice alır dosyadan. Fotoğraf, cezaevi mahkûmlarından Recep ile karısı Selma’ya aittir. Bu fotoğraf ve görüşme günlerinde gördüğü Selma; Zakir için ilhamdan daha çok takıntıya dönüşür.

Başrolü üstlenen Berkay Ateş’e, Saadet Işıl Aksoy, İpek Türktan Kaynak, Erdem Şenocak, Müfit Kayacan, Banu Fotocan ve uzun süredir perdede izlemeyi özlediğimiz usta aktris Füsun Demirel eşlik ediyorlar. Yapımın görüntü yönetmenliğini Meryem Yavuz üstleniyor. Film, politik girizgâhının ardından, başka bir yöne, ‘farklı’ bir hikâyeye doğru yöneliyor. Ozon’un 2002 tarihli derinlikli dramı ‘Dans la Maison / Evde’ye öykünüyor adeta yönetmen; biçimi ve içeriği olgun düzeye getirmeyi ihmal ederek sadece!

Politik baskı, ikili yaşamlar, sansür, toplumsal ahlak, tutku, hayat-edebiyat ilişkisi değinileri; eli açık olmayan bir dizi takip ve bakışmalar serisi sonucu; sıkı bir karakter ve öykü yaratma fırsatını elden kaçırarak sona eriyor. Yine de özgün olma gayretinde, izlenmesi gereken bir deneme ‘Görülmüştür’. (2,5 / 5)

Başrolünü Brad Pitt’in üstlendiği, James Gray’in yönettiği gizemli macera ‘Ad Astra / Yıldızlara Doğru’, Sylvester Stallone’nin beyazperdenin ünlü aksiyon karakterine beşinci kez hayat verdiği ‘Rambo: Last Blood / Rambo: Son Kan’, özellikle küçük izleyicilere seslenen üç animasyon; Almanya’dan çıkagelen ‘Manou the Swift / Hızlı ve Tüylü’, bir devam filmi olan ‘Zoo Wars 2: Hayvanat Bahçesi’, çiftlik hayvanlarının hikâyelerini anlatan ‘Farmtastic Fun / Eğlenceli Çiftlik Arkadaşları’ ile birlikte dört yerli yapım; Semih Kaplanoğlu’nun yazıp yönettiği dram ‘Bağlılık Aslı’, başrolünü Sumru Yavrucuk’un üstlendiği, Mustafa Kotan’ın yönettiği ‘Annem’ ve iki korku örneği; Mohsen Rabiei imzası taşıyan ‘Kin’ ile Funda Tırpan’ın yazıp yönettiği ve başrolü üstlendiği ‘Siddah’, haftanın notlarımız arasında yer alamayan diğer yenileri. Tekrar herkese iyi seyirler! MURAT ERŞAHİNDiğer Yazılar