Murat Erşahin Sinemadan Çıkmış İnsan

13 KASIM 2009

02 Nisan 2011 Cumartesi 17:55
Murat Erşahin Sinemadan Çıkmış İnsan

BORNOVA BORNOVA
İnan Temelkuran´ın, ´´Made in Europa´´nın ardından imzaladığı ikinci uzun metrajı ´´Bornova Bornova´´ İzmir´in Bornova´sında, bir bakkalın önünden izletiyor memleketin halini. Günümüz gençliğinin ve amacını yitirmiş, umudu elinden alınmış, çıkışsız, çaresiz insanların öyküsü, değişen, kötücül, karanlık yana evrilen ülkenin hikâyesi özünde. Önce ekmeklerin, ardından her şeyin bozulması gibi bir şey... Emeksiz sahip olma arzusu, alt üst olan sosyo- ekonomik tablo… Sıradan hayatların sıra dışı yaşama isteği ve büyük umutları… Temelkuran´ın yazıp yönettiği, memleketin genel ahvali üzerine düşündüren karanlık dram, bu yıl, Antalya Altın Portakal´da ´En İyi Film´ ödülünü ´´Kosmos´´ ile bölüşürken, ´En İyi Erkek Oyuncu –Öner Erkan´ ve ´En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu – Damla Sönmez´, ´En İyi Kurgu´ ödüllerine, SİYAD ödülünü de eklemeyi başarmıştı. Önemli bir not olarak, performanslarıyla ödül kazanan Öner Erkan ve Damla Sönmez´in yanı sıra, Kadir Çermik ve Erkan Bektaş´ın da müthiş oynadıklarını ekleyelim.

TURNUVA
İngiliz yapımı kanlı canlı ´´Turnuva´´, kısa metrajdan sıçrayan Scott Mann´in ilk uzun metrajı. Ken Loach filmleriyle yıldızı parlayan ve usta mertebesine uzun zaman önce oturan Robert Carlyle, aksiyon gediklisi Ving Rhames, İrlandalı usta isim Liam Cunningham ve çekici Kelly Hu, oyuncu kadrosunun önemli isimleri. Her yedi yılda bir gözden uzak bir kentte özel bir turnuva gerçekleşmekte ve dünyanın en tehlikeli suikastçıları çok büyük bahislerin döndüğü turnuvada birbirlerini vahşice katledip son adam olarak ayakta kalmaya çalışmaktadırlar. Alkolik bir rahip, kaza sonucu kendini turnuvanın oyuncularından biri olarak bulur. Japon yapımı ünlü ´´Battle Royale / Ölüm Oyunu´´ ve Schwarzenegger´li ´´The Running Man´´i anımsatan film, vakit geçirmenin dışında, akıldan uçucu ve her şeyiyle çok tanıdık.

SULUBOYA
Basındaki çizgilerinden veya Plastip Show´lardan tanıdığımız karikatürist-illüstratör Cihat Hazardağlı´nın ilk yönetmenlik denemesi; Hazardağlı´nın grafik ustalığını film dünyasına taşımış. Hayal ve yaratıcılık dijital ortamda bir araya gelmiş. Maketler, çizimler ve fotoğraf sanatı ile dijital efektli suluboya tekniği buluşmuş; suluboya tablolarından oluşan bir film yaratılmış. Senaristliğini, yönetmenliğini ve yapımcılığını Hazardağlı´nın yaptığı ´´The Watercolor / Suluboya´´, İngilizce dublaj ve Türkçe altyazılı olarak vizyonda. Küçük oyuncu Sarp Alemdaroğlu, Tuba Ünsal, Haluk Bilginer, Savaş Dinçel, Cansel Elçin, Altan Erkekli, Ahmet Gülhan, Tamer Karadağlı, Bedri Koraman, Mirkelam, Metin Uca, Ayşenur Yazıcı, Serra Yılmaz ve Selçuk Yöntem´in rol aldıkları filmin çekiminden sonra hayata gözlerini yuman Savaş Dinçel´i yakın dostu Müjdat Gezen seslendirmiş. Müziğini Fazıl Say´ın yaptığı film, Türkiye´de basılan ilk dijital film olma özelliğine de sahip. Bilgisayar ortamında hazırlanan ´´Suluboya´´da tüm mekânlar maket olarak yapılmış ve film kareleri için oyuncular tek tek fotoğraflanmış. Film gösterime hazırlanana dek tam 3 milyon işlemden geçmiş. Resme karşı çok yetenekli olan 12 yaşındaki Marco´nun hayalleri, babasının onu üç sokak ressamı ile tanıştırmasıyla başka bir boyuta geçer. Üç ressamın birlikte büyüttüğü 18 yaşındaki Lorella, küçük Marco´nun hayatının merkezi haline gelir bir anda. Lorella´nın, Marco´ya resim dersi vermesiyle sürer bu ilişki. Marco, güzel resim öğretmenine aşık olmuş sanatla birlikte aşkı ve cinselliği de keşfetmeye başlamıştır. Ama Marco´nun aşkı karşılıksızdır; Lorella suluboyayı küçümseyen bir sanat koleksiyoncusuna aşıktır.

2012
Felaket filmlerinin ve sinemadaki teknik gelişimi duyuran yapımların yönetmeni Roland Emmerich imzalı yapım, Maya uygarlığına göre gezegenin takviminin sona erdiği 2012 yılına götürüyor bizleri. Alman yönetmenin bilimkurgu, aksiyon ve gerilimi, kapkara bir dramla buluşturduğu filmin neredeyse tamamı dijital görüntülere dayanıyor. Bu alandaki inanılmaz gelişime tanık olacağımız ürkütücü öykü, dünyanın sonunu taşıyor perdeye. Başrollünde John Cusack´ı izleyeceğimiz sürükleyici filmde, Amanda Peet, Woody Harrelson, Chiwetel Ejiofor, Thandie Newton, Danny Glover ve Oliver Platt gibi ünlü isimler diğer önemli rolleri üstleniyorlar. Dünyanın sonu hakkında bizi kara kara düşündürecek olan yapım, sinemanın kullandığı en son teknolojiyi çıplak gözle görmemiz açısından da çok önemli.

MURAT ERŞAHİN
 Diğer Yazılar