Murat Erşahin Sinemadan Çıkmış İnsan

13 ARALIK 2019

12 Aralık 2019 Perşembe 17:18
Murat Erşahin Sinemadan Çıkmış İnsan

Dördü yerli yapım olmak üzere toplam yedi yeni film var bu hafta vizyonda. İçinizde yaşayan sinemadan çıkmış insanın elini sakın ha bırakmayın! İyi seyirler herkese.

HAİN

-Yatağında ölmek!-

1980’li yıllarda Sicilya’da mafya liderleri arasında kanlı intikam ve savaşlardan usanıp, üyesi olduğu kanunsuz organizasyonu ifşa etmek için muhbirlik yapan, ‘içerden’ faal bir gangster olan Tomaso Buscetta’nın gerçek hikâyesi. 80-90 ve 2000’li yıllar içinde süren mafya davalarında bir bir bildiklerini anlatan Buscetta, kimine göre kahraman, kimine göre iflah olmaz bir hain olarak nitelenir. 

Usta İtalyan sinemacı Marco Bellocchio imzalı suç biyografisinde başrolü, Pierfrancesco Favino üstleniyor. Fausto Russo Alesi, Luigi Lo Cascio, Maria Fernanda Cândido ve Fabrizio Ferracane oyuncu kadrosunun diğer önemli isimlerini oluşturuyorlar. Bellocchio’nun yirmi yedinci uzun metraj kurmacası, Cannes’de Altın Palmiye adayı olmuştu. Yatağında ölmek gibi insanca bir isteği olan ve sadece ailesini koruyup, onlarla vakit geçirmek adına, en önemlisi de içinde olduğu suç örgütünün artık eski kurallarını, onur ve erdemini kaybettiğini düşünerek ‘konuşmaya’ karar veren Tomaso Buscetta, Yargıç Falcone ile bağlantıya geçer ve bütün bildiklerini anlatır. Hemen her şeyi geride bırakıp Brezilya’ya yerleşse de, kendisi ve ailesini rahat bırakmayan suç örgütünün kendince hoş görmediği ve tasvip etmediği gerçek yüzünü ortaya sermeye kararlı adam, çok tartışmalı bir tarihsel figür haline gelir zamanla. 

Her şeyden önce Bellocchio, gayet iyi bildiği politik sinemayla harmanlamış, tarihi gerçeklere dayalı suç dramını. İtalya’nın toplumsal-politik dinamiklerini ezber eden usta sinemacı suç örgütünün oldukça içerden röntgenini seriyor gözler önüne. Yatağında ölmek gibi masum ve insanca bir isteğin ‘olasılığı’ öte yandan! Bütün kuralları ve kuralsızlıklarıyla bambaşka bir güç piramidinin neye benzediği gerçeği… İyi film ‘Hain’! (3,5 / 5) 

  

JUMANJI: YENİ SEVİYE

-Oyun yeniden başlıyor!-

Joe Johnston’un yönettiği, başrolünü Robin Williams’ın üstlendiği 1995 tarihli fantastik macera ‘Jumanji’, sihirli bir kutu oyunu sayesinde iki arkadaşın, kendilerini başka bir dünyada bulmalarını ve yaşadıkları avantürü taşıyordu perdeye. Yirmi iki yıl aradan sonra, 2017 tarihli ‘Jumanji: Welcome to the Jungle / Jumanji: Vahşi Orman’da kutu oyunu tekrar harekete geçiyor ve dört genç, tesadüf eseri buldukları oyunla, kendi benliklerini bulup, dostluklarını sınayacakları heyecan dolu bir maceraya atılıyorlardı yine!

Usta yönetmen Lawrence Kasdan’ın oğlu olan, ‘Zero Effect’, ‘Orange County / Gençlik Hayalleri’, ‘Bad Teacher / Kötü Öğretmen’, ‘Sex Tape / Kaset İşi’ filmleriyle tanıdığımız yapımcı-yönetmen Jake Kasdan’ın yönettiği aile boyu avantür; ilk filmde olduğu gibi yine Chris Van Allsburg’un ‘Jumanji’ adlı orijinal kitabından uyarlanmıştı perdeye. Allsburg’u, aynı adlı kitaplarından perdeye uyarlanan ‘The Polar Express / Kutup Ekspresi’ ve ‘Zathura: A Space Adventure / Zathura: Bir Uzay Macerası’ adlı filmlerden de anımsayacaksınız! Dört liseli arkadaş, mahsur kaldıkları kutu oyununun tehlike dolu dünyasında, her biri özel güçlere sahip ‘avatar’lara dönüşerek, oyunu kazanmak adına ellerinden geleni yapmak zorundaydılar. Aynı zamanda filmin yapımcıları arasında olan namı diğer ‘The Rock’, Dwayne Johnson’a, Jack Black, Kevin Hart ve Karen Gillan eşlik ediyorlardı. Alex Wolff, Ser’Darius Blain, Madison Iseman ve Morgan Turner, kadronun genç yıldızlarıydı.

Bu kez yine Jake Kasdan yönetiminde oyun yeniden başlıyor! ‘Jumanji: The Next Level / Jumanji: Yeni Seviye’de genç oyuncu kadrosuyla, onların avatarları olan bizim yıldız isimler yine aynı! Bir önceki maceradan sağ salim kurtulup evlerine dönen ekip, oyuna tekrar giren Spencer’ı bulmak için sihirli kutu oyununun yeni seviyesine dahil oluyorlar. Kurak çöllerden karlı dağlara uzanan adrenalini bol macerada yanlarında bu kez, Spencer’ın dedesi ve onun en iyi dostu da var! Usta aktörler Danny De Vito ve Danny Glover’ın da katılımıyla iyice iddialı bir avantüre dönüşmüş, popüler hale gelen seri. Keşfetme duygusu, yanan ve geride kalan ‘can’lar, tehlikeli anlar, dostluk, aşk ve yoldaşlık hissi! En azından yeni nesle bir şekilde artık gezegende sıklıkla rastlamadığımız içi dolu değerlerin, fedakârlığın, dostluğun ve dayanışmanın hayati önemini yeniden vurguladığı için önemli keyifle izlenen avantür! (3 / 5)

 

GÜZELLİĞİN PORTRESİ

-Kabuslar ve gerçekler-

Senelerdir görmediği babasının ölüm haberi üzerine, çocukluğunun geçtiği eve, eşi ve kızıyla birlikte geri dönen kadın, geçmişin karanlık kabuslarıyla yüzleşecektir.

2008 tarihli Güney Kore filmi ‘Mi-in-do / Portrait of a Beauty’nin serbest uyarlaması, Pınar Bulut ve Onur Koralp tarafından kaleme alınmış. 1998 tarihli ‘Karışık Pizza’ ve 2016 yapımı ‘İkimizin Yerine’ adlı filmleriyle tanıdığımız Umur Turagay’ın yönettiği  gizemli gerilim öyküsünde başrolü Burçin Terzioğlu üstlenmiş. Birkan Sokullu, Serkan Keskin, Melisa Şenolsun’un yanı sıra, Feridun Düzağaç, Gizem Erman Soysaldı, Şencan Güleryüz ve küçük oyuncu Lara Tonka, kadroda yer alan diğer isimler. Gerçeğin can yakıcı ve netameli hali, geçmişin kabuslarını bugüne taşır ve gizemli olaylar çözümlenirken, bütün maskeler birbiri ardı sıra düşer. 

Kore’ye ait özgün öykü, Tayland ve Türkiye’ye uyarlanan senaryolarla farklı biçimde vücut bulmuş. Perdeye yansıyan BKM ve CJ Entertainment’ın ortak yapımcı olduğu gerilim, oldukça düz ve özelliksiz. Tertemiz, titiz çekilmiş tamam fakat TV’de sürekli rastladığımız dümdüz gerilim filmlerinden biri olmanın ötesine geçememiş. Neden tamamen orijinal bir öykü değil de, başka bir yapı ve vücuda ait anlatı ele alınıp işlenmiş, anlamak mümkün değil. Harcanan emek, akla ve mantığa aykırı ‘zorlama’ oluşlar sonucu, doku uyuşmazlığı ve yabancılaşma yaşatıyor perdede. (2 / 5)

James Snider imzalı, özellikle küçük izleyicilere seslenen animasyon ‘Groundhog Dave / Sevimli Sihirbazlar’ ile birlikte üç yerli yapım; Selim Sener’in yazıp yönettiği çizgi film ‘Güzel Aşk’, Aşkım Kapışmak’ın aynı adlı çok satan kitabından uyarlanan gösterisinin sinema versiyonu ‘Elma Dersem Çık’ ve Onur Tan’ın yönettiği, oyuncu kadrosunda Mustafa Üstündağ’ın yer aldığı komedi ‘Aman Reis Duymasın’, haftanın notlarımız arasında yer alamayan diğer yenileri. Tekrar iyi seyirler herkese.  MURAT ERŞAHİNDiğer Yazılar