Murat Erşahin Sinemadan Çıkmış İnsan

06 EYLÜL 2019

05 Eylül 2019 Perşembe 17:47
Murat Erşahin Sinemadan Çıkmış İnsan

Sonbaharın ilk haftası vizyon adına epey kalabalık! Beşi yerli yapım olmak üzere, toplam on iki yeni film perdelere yansıyor bu hafta. İyi seyirler!

İlk bölümü 15 Eylül 2017’de vizyona giren ‘It / O’, ikinci film ‘It Chapter Two / O Bölüm 2’ adıyla konuk oluyor salonlara. Merakla beklenen korku filmin yönetmen koltuğunda ilk bölümü de yöneten Andy Muschietti oturuyor. Arjantin asıllı Muschietti’yi 2013 tarihli ‘duygusal’ korku-gerilim ‘Mama’ ile tanımıştık… Stephen King’in ilk olarak 1986’da yayınladığı aynı adlı ünlü romanından beyazperde için uyarlanan yapımın ikinci halkası –ki aynı roman 1990’da üç saat on iki dakikalık aynı adlı mini TV serisi olarak uyarlanmıştı- meraklıları tarafından dört gözle bekleniyordu!

İlk filmi anımsayalım… King’in ana vatanı Maine’in, küçük ve büyümenin bazın anlar sıkıcı bir hal aldığı kasabası Derry’deydik. Küçük çocukların kaybolmasıyla ortaya çıkan gizemli dehşet ve tarihsel kabusu aydınlatmak için bir araya gelen yedi yakın arkadaşın karanlıkla mücadelesiydi izlediğimiz. Yedi çocuk, kendilerine şeytani bir palyaço olarak ‘görünen’ Pennywise’ın dehşetinden korunmak için ‘korkmamak’ mecburiyetindeydiler! Kanalizasyon mazgallarının altındaki dehlizlerde yaşayan, kendini kimi zaman kâbuslarda, kimi zaman da gerçek hayatta gösteren bir yaratık olan ve bilinçaltında yatan herhangi bir ‘korkunun’ şekline hemen bürünebilen Pennywise, insanları kolaylıkla kendi karanlık dünyasına çekebilmekteydi. Taşra kasabasında çocuk olmak, ebeveynlerin karanlığında büyüme zorunluluğu, ilk aşk, üçlü aşk, dostluğun anlamı, dayanışma, fedakârlık, derinlerde yatan ve her an bizimle olan korkularımız… Stephen King, bir korku toplumu olan ABD’nin röntgenini çekmişti ürkütücü romanında. Odakta çocukların olduğuna bakıp, aldanmayalım! Ne öykü, ne de Muschietti’nin yeni uyarlaması; çocuklar içindi! Film, yetişkinlere sesleniyordu özellikle. Sokaklarından korku pompalanan ‘derin’ taşra gerçekleri, evlerin ‘ürkütücü’ içi! Aile-arkadaş-dost kavramları. Sorunlu çocuklar ve onların hastalıklı ebeveynleri. Bu korkunç tablodan beslenen şeytani yaratık Pennywise ve bütün bir seksenler ruhu…

Usta İsveçli aktör Stellan Skarsgård’ın küçük oğlu Bill Skarsgård’ın şeytani Palyaço ‘Pennywise’ı canlandırdığı filmin ikincisinde yıldız isimler rol alıyorlar! İlk filmdeki gençlerin büyümüş halleri olarak izleyeceğimiz oyuncular arasında Jessica Chastain, James McAvoy ve Bill Hader yer alıyor. Kanadalı yaman yönetmen-aktör Xavier Dolan, oyuncu kadrosunun sürpriz ismi olarak çıkıyor karşımıza! Aradan geçen yirmi yedi yılın ardından gelen gizemli bir çağrıyla yeniden bir araya gelen ‘kaybedenler kulübü’ üyelerinin korkularla süren hikâyesi izleyeceğimiz. Korkmaya ve koltuğunuzdan sıçramaya hazır olun!

Yapımcı kimliğiyle tanınan, popüler ‘The Office’ dizisinin senaristi ve yapımcısı Gene Sputnitsky’nin ilk uzun metraj yönetmenlik denemesi olan ‘Good Boys / Uslu Çocuklar’, mizah içeren bir macera. Senaryosunu, Sputnitsky ile birlikte Lee Eisenberg’in kaleme aldığı filmin yapımcıları arasında Seth Rogen ve Jonah Hill’i görüyoruz. Altıncı sınıf öğrencisi üç yakın arkadaşın, okulu astıkları günün zıvanadan çıkması sonrası yaşadıklarını izliyoruz.

‘Billionaire Boys Club / Düzenbazlar Kulübü’, 1980’lerin başında ABD’yi sarsan gerçek bir hikâyeye dayanıyor! Biyografik öyküde bir grup Harvard mezununun kurduğu dolandırıcılık sistemini ve rayından çıkan olayları izliyoruz! Ansel Elgort, Taron Egerton ve Emma Roberts’a, yaşadığı skandallarla Hollywood’dan neredeyse dışlanan usta aktör Kevin Spacey eşlik ediyor.

Fransa-Belçika ortak yapımı romantik dram ‘Celle que vous croyez / Hangi Kadın’ın yönetmeni Safy Nebbou. Başrolünde usta aktris Juliette Binoche’nin yer aldığı öykü, sosyal medya çılgınlığının ve sanal dünya algılarının gerçek hayatı nasıl etkilediğine ilginç bir noktadan bakıyor. Filmin kahramanı ellili yaşlarını süren, çocuklu, boşanmış bir öğretmen. Claire, sosyal medyada, Facebook’ta sahte bir hesap açıyor; 24 yaşında, sarışın, genç ve güzel Claire oluveriyor. Bu noktadan sonrası karanlık ve kontrol dışı tabii!

Hindistan yapımı aksiyon katkılı dram ‘Bharat’, Güney Kore yapımı bir filmin yeniden çevrimi. Ali Abbas Zafar imzalı öykü, babasına verdiği sözü tutmaktan asla vazgeçmeyen Bharat adlı çocuğun, çalıştığı sirkten, katıldığı deniz kuvvetlerine uzanan ömrünün önemli bir kısmını odağına alıyor.

Jong-Shik Won’un yazıp yönettiği fantastik animasyonun adı ‘Astro Gardener / Uzay Parkı’. Küçük kız Suha ve ‘gece’ adındaki köpeği ile tanıştığı uzay bahçıvanı Omu’nun macerasını izliyoruz.

‘Blue’ adlı müzikal belgeseli ile tanıdığımız Sertan Ünver’in yeni belgeseli, ‘Kolej Havası’ adını taşıyor. Spor-belgesel odağına, 1989-1992 yılları arasında fırtına gibi esen, forvet hattında yer alan Metin-Ali-Feyyaz üçlüsüyle çeşitli sloganlara vesile olmuş, üst üste üç şampiyonluk yaşamış dönemin Beşiktaş futbol takımını alıyor! Serpil Hamdi Tüzün’ün kurduğu ‘özkaynak düzeni’ ile başlayıp Süleyman Seba’nın temsil ettiği değerlerle yoğrulan ekibin öyküsü, başta Beşiktaşlı taraftarlar olmak üzere bütün sporseverlere sesleniyor.

Biray Dalkıran’ın yönettiği polisiye-macera ‘45 25 #Kusursuz Cinayet’, birbiri ardına acımasız cinayetlere kurban giden sosyal medya fenomenlerini yok eden katil veya katilleri yakalamak için mücadele veren cinayet büro dedektiflerinin öylüsü.

Başrolünü Soydan Soydaş’ın üstlendiği ‘Bozkır’ adlı dramı yöneten isim, Mehmet Tanrısever.

Ulaş Bahadır’ın yazıp yönettiği ve oyuncu kadrosunda yer aldığı komedi-aksiyon türündeki ‘Serseriler’de müzisyen kimliğiyle tanınan Sadık Gürbüz de rol alıyor.

Korku-komedi türündeki ‘Cin-si Bozuk’ ile James Snider’ın yönettiği ‘The Lion Kid / Aslan Çocuk’ haftanın diğer iki yapımı.

İçinizde yaşayan sinemadan çıkmış insanın elini sakın ha bırakmayın! Tekrar iyi seyirler herkese. MURAT ERŞAHİNDiğer Yazılar