Sinema Haberleri

'TELE 1' YEDİ GÜN KARARACAK

02 Ağustos 2023 Çarşamba 09:54

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), TELE1 kanalının yayın karartma cezasına karşı çıkan yürütmeyi durdurma kararı için üst mahkemeye başvurdu. Üst mahkeme, başvuruyu kabul ederek yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı. TELE1, yedi gün yayın yapamayacak.

RTÜK, TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın tutuklanmasına gerekçe olarak gösterilen PKK lideri Abdullah Öcalan ile ilgili sözler nedeniyle 6 Haziran 2023'te  yedi gün yayın, beş kez de program durdurma ile iki kez önceki ay reklam gelirlerinin yüzde 5’i oranında idari para cezası vermişti.

18 Temmuz’da itibarıyla yedi gün süreyle karartılacak TELE1, RTÜK’ün kararına karşı Ankara 4. İdare Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma istemiyle dava açmıştı. Mahkeme, başvuruyu oybirliğiyle kabul ederek yayın durdurma cezasının yürütmesini durdururken, RTÜK’e de 30 günlük savunma süresi tanımıştı.

RTÜK, yürütmeyi durdurma kararı için üst mahkemeye başvurdu. Mahkeme başvuruyu kabul ederek yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı. Karar, TELE1’e tebliğ edildi.

Buna göre TELE1 ekranı, 6-12 Ağustos arasında yedi gün karartılacak.Diğer Haberler