Sinema Haberleri

OSCAR'DA IRKÇILIK KARŞITI SÖYLEMİ NEDENİYLE YUHALANMIŞ SACHEEN LITTLEFAETHER YAŞAMINI YİTİRDİ

03 Ekim 2022 Pazartesi 10:22

1973’te Marlon Brando adına sahneye çıkıp Oscar Ödülü'nü kabul etmemesiyle ve törende ırkçılık karşıtı konuşmasıyla tanınan Amerikalı yerli aktivist Sacheen Littlefeather 75 yaşında yaşamını yitirdi.

Oscarları dağıtan Amerikan Film Akademisi, Littlefeather'ın öldüğünü dün Twitter paylaşımıyla duyurdu. Hollywood Reporter'ın aktardığına göre bakıcısı yaptığı açıklamada Littlefeather'ın pazar günü Kaliforniya’'nın Novato kentinde, akrabalarının yanında yaşamını yitirdiğini yazdı.

Marlon Brando, 1973’te Baba (Godfather) filmindeki rolüyle

kazandığı En İyi Erkek Oyuncu heykelciğini almayı reddetmiş, film endüstrisinde yerli Amerikalıların temsiline ilişkin sorunları vurgulamıştı. 26 yaşındaki Sacheen Littlefeather, Brando yerine sahneye çıkmış ve Brando ile hazırladığı konuşmayı okumuştu. Littlefeather, film endüstrisindeki ırkçılığın altını çizdiği konuşması sırasında salonda yuhalamalar ve ırkçı söylemlerle karşılaşmıştı. Littlefeather yıllar sonra, kendisine saldırmak üzere sahnenin yanına gelene oyuncu John Wayne'in zorla tutulduğunu söylemişti.

Akademi, o gece salonda karşılaştığı nefret söylemi nedeniyle Littlefeather’dan Ağustos 2022’de özür diledi. 75 yaşında olan Littlefeather, 'Biz yerliler çok sabırlı insanlarız, sadece 50 yıl beklemek zorunda kaldım! Espri yeteneğimizi her zaman canlı tutmamız gerek, hayatta kalmanın bildiğimiz yolu bu', demişti.Diğer Haberler