Sinema Haberleri

İSTANBUL'DA YUNAN FİLM GÜNLERİ 7 HAZİRAN'DA

17 Mayıs 2022 Salı 21:16
Yunanistan Sineması’nın auteur yönetmenlerinin filmlerin gösterileceği Yunan Film Günleri, 7-12 Haziran 2022 tarihlerinde Pera Müzesi’nde yapılacak.

Yunanistan’dan EMEIS Kültür Kolektifi ve Türkiye’den istos film ile ‘istos yayın’ın ortaklığında ilki yapılacak Yunan Film Günleri, ülke sinemasının 60’lardan 80’lere uzanan verimli döneminden seçilmiş usta işi filmleri yenilenmiş kopyalarıyla İstanbullu sinemaseverlere seslenecek.

Theo Angelopoulos’un ‘Yeni Yunanistan Sineması’nın doğuşu’ olarak işaret edilen 1970 yapımı filmi “Anaparastasi / Tatbikat” ile açılışını yapacak Yunan Film Günleri’ndeki gösterimlere katılım sınırlı sayıda ve ücretsiz olacak.

Yunanistan sinemasından önemli isimleri İstanbul’da ağırlayacak etkinliğin konuklarından biri de, Angelopulos'un “Büyük İskender”, “Leyleğin Geciken Adımı”, “Sonsuzluk ve Bir Gün”, “Ulis'in Bakışı” filmlerinin yanı sıra Yeşim Ustaoğlu filmi “Bulutları Beklerken”in senaristi Petros Markaris olacak.

Yunanistan Kültür Bakanlığı’nın katkıları ve Yunan Film Merkezi ile Yunan Film Akademisi’nin destekleriyle gerçekleşecek Yunan Film Günleri’nin film ve etkinlik programı yunanfilmgunleri.com adresinde açıklanacak.Diğer Haberler