Sinema Haberleri

FAZIL SAY: 'FARAH ZEYNEP ABDULLAH YOL' FİLMİNDE FİGÜRAN BİLE OLAMAZ'

22 Kasım 2023 Çarşamba 20:47

Fazıl Say,  Eylül ayında Farah Zeynep Abdullah’ın Yılmaz Güney hakkındaki yorumuna sosyal medyadan tepki gösterdi ve Abdullah’ın ‘niteliksiz dizi oyuncusu’ olduğunu söyledi. Caravaggio’nun ‘Hilekârlar’ tablosunu ve Yılmaz Güney’in senaryosunu yazdığı başyapıtı ‘Yol’dan bir sahneyi yan yana paylaşan Say, Abdullah’ın “Haddini bilmesi gerektiğini” belirtti:
 'İlk fotoğrafta Caravaggio’nun ‘Hilekarlar’ tablosu (1594) İkinci fotoğraf, Yılmaz Güney’in kült filmi ‘Yol’dan bir an; başrol oyuncusu Tarık Akan’ın, filmde, kötü yola düşmüş, töresel ceza altındaki hasta eşini, Doğu Anadolu dağlarında kar fırtınası içinde, sırtında taşıyarak hastaneye yetiştirmeye çalıştığı o dünya sinema tarihinin en etkileyici sahnelerinden biri.

Caravaggio (1571-1610) ve Yılmaz Güney’in ortak alın yazısı; cinayet. İkisinin de belli bir organize suç örgütü adamı olmadığını biliyoruz, bu işlenen cinayetler anlık cinnetleri, husumet ve kavgaların talihsiz sonuçlarını bize anlatıyor. Tablodaki üç kişinin ifadelerine bakın. Sanki oradayız; yanındayız…

Ve yine ortak yanları; bu dünyadaki kötülüğe, törelere, bu gaddar yönetimlere açtıkları isyan bayrağı. Çok büyük bir gerçekçilikle, yalın bir dokunuşla, bu dünyayı olduğu gibi bize ve sonsuz geleceğe anlatmaları. Sert durmaları. Sorgulamaları.

Ve şunu anlıyoruz; ne için var sanat? Cevabı burada. İnsanlar tartıda, iyisi ve kötüsüyle eşittir hep. Tarkovski’nin dediği gibi, ‘Dünya mükemmel olmadığı için sanat var.’

 Bu sanatçıların dönemi bitti’ gibi yanlış bir algıya düşmeyelim, çünkü bitmez. Bitmeyecek. O dönem bittiyse peki hangi dönem başlayacak? Çok iyi reyting alan dizilerin, Netflix’te tutmuş bir şeyin, Instagram’daki iki plaj fotoğrafının, Twitter’da iki polemiğin olduğu dünya mı bu çok beğendiği ‘yeni dönem’? ‘Ünlü’ olmak mı tek değer? 10 saniyelik reklamda hiç bir şey yapmadan ve yapmasına da zaten gerek olmayan görüntülerde milyonlar kazanırken, aynı anda, her gün yüzlerce Filistinli çocuğun öldürüldüğü, insanların deprem enkazları altında inildediği bu yeni dünyada, sanki kendi hatası olmayacak mı hiç? İçine düştüğü durumlarda mı olmayacak?

Şu ‘Yol’ filminde figüran bile olamayacak niteliksizlikteki ‘dizi oyuncusu’ artık ‘dönemleri’ ve ‘milatları’ tayin eder olmuş. Biraz haddini bilmek gerek. Sanat yüreğimizdedir.

 Bu ülkenin kültür tarihini değersizleştirmeye boşuna uğraşmasın, karşısında bilmediği bir şey olan gerçek sanat var. Farah Zeynep sanatı, keşke ucundan öğrenebilseydi, kendisine olan saygıyı daha şimdiden yok etti, büyük sanatçıları ezmeye kalkarak.'

Say’ın laflarına F. Z. Abdullah şöyle yanıt verdi: “

Dün gece yarısı buradan telefonunu bana yazdın, “Konuşalım, iki çift sözüm var” diye. Ben de uyuyordum, “Müsaitseniz arayabilirim” yazdım, dönmedin. Konuşsaydık keşke. “Abim seni hiç ilgilendirmiyor benim düşüncelerim” der uyumaya devam ederdim.

Abi bu postundan hemen sonra story’nde (instagram) konser anonsunu gördüm link koymayı da unutmuşsun. O yüzden bilet linkini paylaşıyorum.

Brahms no.3 in F major, op.90:III. Poco allegreto eşliğinde, seversin. Küt ve dumana sevgilerDiğer Haberler