Setlerden

DUMLUPINAR FACİASI BEYAZPERDEDE

12 Şubat 2019 Salı 07:05

1953 yılında 81 kişinin yaşamını yitirdiği “Dumlupınar Denizaltısı”nın hüzünlü hikâyesi sinema filmi oluyor. Yapımcılığını Necmettin Sancak’ın üstlendiği, senaryo yazımını ve proje tasarımını Seda Demirtaş’ın yaptığı, Ömer Faruk Sorak’ın yöneteceği Dumlupınar Sonsuza Kadar filminin hazırlıkları başladı.

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI’NIN DESTEKLERİYLE ÇEKİLİYOR
2015 yılında Genelkurmay Başkanlığı’ndan alınan onay ve desteklerin de katkılarıyla çekilecek olan film için Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, döneme uygun ekipman desteği sağlayacak.
Çekimleri Antalya, Gölcük ve Çanakkale’de yapılacak olan film için görsel efektler ve teknik konularda yurt dışından uzman ekipler de projeye dahil olacak.

DUMLUPINAR DENİZALTISININ ÖYKÜSÜ:
1953 yılının 3 Nisan’ını 4 Nisan’a bağlayan gece 81 kişilik mürettebatıyla su üstünde seyreden Dumlupınar Denizaltısı, saat 02:10 sularında Çanakkale Boğazı Nara Burnu açıklarında Naboland adlı bir İsveç yük gemisiyle çarpıştı. Çarpışmanın şiddetiyle Dumlupınar’ın güvertesinde bulunan 8 kişi denize düştü. 8 kişiden 2’si pervaneye takılarak, 1’i ise boğularak yaşamını yitirdi. Sağ kalan 5 kişi Gümrük motoru tarafından Çanakkale’ye götürülerek hastaneye kaldırıldı.
Denizaltı öylesine hızlı batmıştı ki geminin içindeki 81 kişiden yalnızca 22’si kıç torpido dairesine sığınabilmişti. Burada mahsur kalan 22 kişi battı şamandırasını su yüzüne fırlattılar. Şamandıradaki ahize ile irtibat kurulan 22 denizciyi kurtarma çalışmaları 72 saat boyunca aralıksız sürdürüldü. Fakat boğazdaki akıntı sebebiyle çalışmalar sonuçsuz kalıyordu. Sonunda denizaltındakiler için umutlar kesildi. 81 denizciye çelik mezar olan Dumlupınar ile yapılan son telefon konuşmasında “Vatan Sağolsun” sözü ile yaşama veda eden şehitlerimiz, tüm dünyaya bu sözün gerçek anlamını ispatlamış oldular.Diğer Haberler