Sinema Haberleri

DISNEY PLUS, YERLİ YILDIZLARA TERS KÖŞE YAPTI

15 Temmuz 2023 Cumartesi 10:29

Haziran 2022’de Türkiye’de yayına başlayan Disney Plus’ın 2024 yılı sonuna kadar yerli içerik üretmeme kararı, film ve dizi sektöründeki bütün planları değiştirdi. Birsen Altuntaş’ın haberine göre Disney Plus, Tarkan, Halit Ergenç, Şahan Gökbakar, Ata Demirer, Cansu Dere, Engin Akyürek, Aras Bulut İynemli, Pınar Deniz, Aslı Enver ve Demet Özdemir gibi isimlerle yüksek ücretlere marka yüzü anlaşması yapmış, lansman projesi olarak Engin Akyürek‘in “Kaçış” dizisini seçmiş, ardından da “Dünyayla Benim Aramda”, “Recep İvedik 7”, “Yılbaşı Gecesi”, “Bursa Bülbülü”, Aktrist”, “Arayış” gibi yerli yapımları seyirciyle buluşturmuştu.

Ardından yayınladığı eski içerikleri kapladığı yer nedeniyle harcanan maliyet yüzünden platformdan kaldırdı. Yaşanan bu şok gelişme üzerine Disney için çekilen içeriklerin ve uzun vadeli anlaşmalar yapan star isimlerin durumu merak konusu oldu.

Çekimleri biten Aras Bulut İynemli‘li “Atatürk”, Halit Ergenç‘li “Numen”, Can Yaman‘lı “El Turco”, Haluk Bilginer‘li “Şahsiyet”, Meryem Uzerli‘li “Ru”, Ezgi Mola‘lı “Dünyayı Değiştiren Ayten” ve “Ölüm Dünya 2” filmiyle projeleri bulunuyor. “Atatürk” dizisi dışında diğer projelerle ilgili anlaşmaların iptal edilebileceği öğrenildi. Yapım şirketleri projelerinin lisans mülkiyetini Disney Plus‘tan geri satın alıp istediği yere yeniden satabilecek. Aynı şekilde Disney’le anlaşma yapan oyuncu, yazar ve yönetmenler de sözleşmelerini ya iptal ettirecek ya da Disney’in kardeş kuruluşu FOX‘a proje yapabilecek.

Bu arada kulislerde konuşulan bir yeni gelişme de şu; Rams Group tarafından satın alınan dijital platform Gain’in Disney’in yayınlamadığı içeriklere talip olduğu yönünde… Gain’in yönetimine Belçin Bilgin’in kardeşi Ferat Bilgin getirilmişti.

 Diğer Haberler