Sinema Haberleri

BİROL GÜVEN KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI SİNEMA GENEL MÜDÜRÜ OLDU

23 Şubat 2024 Cuma 09:38

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'ne atama yapıldı. Senarist, yapımcı Birol Güven, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü oldu.

BİROL GÜVEN KİMDİR?

1 Mayıs 1964 tarihinde Darıca-Kocaeli'de dünyaya geldi. Hacettepe Üniversitesi-İngilizce Öğretmenliği Bölümü'nden mezun oldu. Güven, senarist ve yönetmen Yavuz Turgul aracılığıyla Gani Müjde’yle tanışarak sinema ve dizilere ağırlık verdi. Senaryo yazarlığında kısa sürede başarı gösteren çeken Birol Güven, Gani Müjde’yle birlikte 1996 senesinde bir şirket kurdu. Birol Güven daha sonra eşi Burcu Güven ile birlikte şirketin ismini değiştirerek Made in Turkey’i (MinT) yaptı.

1999 yılında Ayrılsak da Beraberiz dizisini, 2002 yılında ise Çocuklar Duymasın dizisini yaptı. Bu iki televizyon dizisi de Türk seyirci tarafından yoğun ilgi gördü. Bu dizilerin ardından En Son Babalar Duyar ve seksenler dizileriyle seyircilerin beğenisini kazanmaya devam etti. Daha sonra da birçok dizi yazıp yöneten başarılı yapımcı, halen dizi ve sinema filmi projelerine devam etmektedir.Diğer Haberler