NAİM DİLMENER'LE GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE

TERKETMEDİ SEVDAN BENİ

13 Aralık 2020 Pazar 17:56
NAİM DİLMENER'LE GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE

Epeydir beklenen Rahmi Saltuk’un albümü nihayet çıktı. Rahmi Saltuk’un, tamamen Ahmed Arif’in şiirlerinden oluşan bir albüm hazırladığını neredeyse herkes duymuştu. Sanatçı, her zamanki gibi bir albüm yapmak yerine; bugüne kadar Ahmed Arif’in şiirlerini bestelemiş, söylemiş herkesi bir albümde bir araya getirmek istemekteydi. Bir tür Ahmed Arif’e ‘saygı’ albümü gibi tasarlanmıştı bu proje ve neresinden bakarsanız bakın, son derece de ilgi çekiciydi. Fikret Kızılok, Selda, Esin Afşar, Sadık Gürbüz ve diğerleri hep birlikte olacak, muhtelif zamanlarda, başka başka şartlarda yaptıkları söyledikleri şarkıları bir araya getirecek, Ahmed Arif’in gücünü, bir kere daha herkese, hepimize göstereceklerdi.

İnsan, bu tür tekliflerin, herkes tarafından, anında paylaşılacağını, kabul edileceğini, hiçbir terslik ya da anlaşmazlığın çıkmayacağını düşünüyor. Etrafında toplanacağınız ‘isim’, hiçbir engel tanımayacak kadar güçlü ve saygıda kusur edilemeyecek biridir, bu nedenle, bu projeyi gerçekleştirme sırasında çok da zorlanmayacağınızı düşünüyorsunuz işin başında. Rahmi Saltuk da öyle düşünüp yola çıkmış olmalı. Ama öyle olamamış. Ahmed Arif ile ilgili olarak çok kafa yormuş, onun şiirlerini bestelerken çok fazla ter dökmüş olan Fikret Kızılok’tan gelmiş ilk engel, bu projenin içinde yer almak istememiş. Hepimizin taptığı Fikret Kızılok, ne yazık ki, her geçen gün bir parça daha aksileşmeye başladı, her konuda ve her projede, kendisi ile ilgili albümlerde bile. Neredeyse Fikret Kızılok ile ‘ortak’ hiçbir işe girişilemez oldu. Üstünde konuşmaya bile yanaşmadan “yok” diye reddediyor her teklifi. En az Sezen Cumhur Önal kadar huysuz oldu bu konuda. Bu iki isim (bir de, annesinin yazdığı şarkıların üzerine çöküp herkesi canından bezdiren Zeynep Talu) yüzünden, bir sürü iş; eksik yapılıyor, yarım kalıyor ya da daha başlayamadan rafa kaldırılıyor. Rahmi Saltuk’un projesi rafa kaldırılmamış ya da yarım kalmamış, biraz şekil değiştirmek pahasına albümü tamamlamış Rahmi Saltuk. Fikret Kızılok’un bu işin içinde olmayacağını anladıktan sonra ‘onsuz’ yapmaya karar vermiş, çalışmalar başlamış ve şanssızlık bu ya, bu sefer de Ahmed Arif’in oğlu (Filinta) bin bir dereden su getirmeye başlamış. Neyse ki kırk yıllık dostluk, bu sorunu çözmeye yetebildi ve “Hani Kurşun Sıksan Geçmez Geceden” adlı albüm bin bir zorluk sonrası elimize ulaşabildi.

İŞÇİLER İYİ ÇALIŞSIN, GÜLÜMSE
Ben yaşlarda olan herkes gibi, ben de, Rahmi Saltuk’u üniversite yıllarımda tanıdım. “Felsefenin Temel İlkeleri” ni okumuş ve neye uğradığını şaşırmış biri olarak üniversite üniversite (kantin kantin) gezer, her öğrenci yurdundaki her kalabalığın bir parçası olmaya çalışırdım. Şarkıları, türküleri hep bir ağızdan söylenenlerin başında gelmekteydi Rahmi Saltuk. Bu güçlü sese hepimiz tapar, söylediği her şeyi ezbere bilir, herhangi birimizin başlattığı bir marş ya da türküsüne o saniye diğerleri katılır, kantini bu türkülerle inletiyor olmaktan müthiş bir gurur duyardık. “Jandarma”, “Dağlarına Bahar Gelmiş Memleketimin” ve “Venseremos” hepimizin en sevdikleri, söylemekten hiç sıkılmadıklarıydı.

“Avusturya İşçi Marşı” ile birlikte ilk öğrendiğim marşlardandır “Venseremos”, bu nedenle benim için önemi herkesden bir parça daha fazlaydı, “Kıralım Zincirlerimizi” bölümünü, Politzer’in bana ettiklerinin gücü ile olsa gerek, genel uyumu bozma pahasına en yüksek perdeden söylüyordum. Gün geçti, dünya döndü, şartlar değişti ama, Rahmi Saltuk’a olan sevgim, bağlılığım hiç azalmadı. Onu, bir filmde, (galiba) Hülya Koçyiğit’in karşısında görmek bile azaltmadı kıymetini benim için. Aslında niçin azaltsın zaten, ama o zamanlar öyle düşünmüyorduk ve ‘kahraman’ ımızın böyle işlere bulaşmaması gerektiğini düşünmekteydik. Muhtemelen o da öyle düşünmüştü ve devamını getirmedi. Yeşilçam; hem yüz binlerce hayranı olan hem de çok yakışıklı bu delikanlıyı elinden kaçırmayı hiç istememiştir muhtemelen ama Rahmi Saltuk bir şekilde bu işi noktalamak gerektiğini de hissetmiş olmalı...

80’ler gibi çok zor ve çok belalı bir dönemi bile olabilecek en temiz, en hasarsız bir şekilde yürüdü sanatçı. Biz yerlerde sürünmekteyken “Terketmedi Sevdan Beni” albümü ile el uzattı bize. Bu albüm ile doğrulmaya çalıştı bir kısmımız. Albümün “B” yüzünün ilk parçası olan “Terketmedi Sevdan Beni” adlı şarkı, o gün bugün en çok dinlediklerimden biridir, gün gelir plağın orası çalmaz ben de yenisini bulamam diye bir yedek LP bile almıştım o dönem. Bir zaman sonra, Rahmi Saltuk (firmalarla boğuşmaktan sıkıldığı için) kendi firmasını kurdu ve albümleri Saltuk Plak’tan çıkmaya başladı. “Hadi Gülümse” adlı albüm de, bu firma tarafından yayımlanmış ilk örneklerdendir. Çok sonraları Sezen Aksu’nun da “Gülümse” adıyla yaptığı (ve herhalde “bana yakışmaz” diyerek “işçiler iyi çalışsın, gülümse” dizesini kapı dışarı ettiği) Kemal Burkay’ın şiirinden almıştır bu albüm adını ve Kemal Burkay’ın çok ‘kırılgan’ dünyası Rahmi Saltuk’a da çok tanıdık, çok paylaşılır gelmiştir. “Hani Kurşun Sıksan Geçmez Geceden” adlı bu son albüm de müthiş. Engeller, zorluklar Rahmi Saltuk’u muhtemelen gücendirmiş, kırmış olmalı ama sonuçta ortaya mükemmel bir albüm çıkabilmiş. Ben, “Dağlarına Bahar Gelmiş Memleketimin” de olmasını isterdim bu albümde; tam da bu mevsimde, tam da şu krizlerin ortasında çoğumuza ilaç gibi gelecekti. Ama ziyanı yok, diğer şarkı ve şiirler de şu zor dönemde can kulağı ile dinlenebilir; sizi belki düzlüğe çıkaramazlar ama, çıkamama nedenleriniz üzerine düşünme imkanı, gücü verebilirler size, elleriniz kelepçede olsa bile.


BULURSANIZ KAÇIRMAYIN

Sivas Ellerinde / Kanlı Zalim – Kent – 45’lik

Terketmedi Sevdan Beni – Fono Müzik – LP

Hadi Gülümse – Saltuk Plak – LP

Hoy Nare – Saltuk Plak – CD

Acıyı Bal Eğledik – Saltuk Plak – CD

Açılın Kapılar Şaha Gidelim – Saltuk Plak – CD

Yenice Yolları – Saltuk Plak – CD

Dostlara Çağrı – Saltuk Plak – CD

NAİM DİLMENER

eskikirkbeslikler@yahoo.comDiğer Yazılar