NAİM DİLMENER'LE GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE

BUNLARI BOŞUNA YAZMADIM BEN SANA

18 Nisan 2021 Pazar 21:28
NAİM DİLMENER'LE GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE

Herkesin çoktan unuttuğu, ancak çok meraklı bir avuç insanın takip etmeye devam ettiği Mina, yeniden çıktı önümüze. Sony; önce sanatçının son albümü “No 0” yu çıkardı piyasaya, sonra da geçtiğimiz yıllarda İtalya’da epeyce gürültü koparmış Adriano Celantano’lu “MinaCelantano” yu. Sırada diğerleri varmış. Telif konusunda anlaşma sağlanabilen diğer Mina albümleri de bir bir çıkarılacakmış. Aşağı yukarı, son on beş yıldır, hiç gündemimizde olmamıştı Mina. Oysa Mina, bütün 60 ve 70’ler boyu çok popülerdi ülkemizde. Hem biz dinleyiciler çok severdik Mina’yı, hem de starlarımız. Başta Ajda Pekkan ve Nilüfer olmak üzere, bir dolu şarkıcımız dört gözle yeni bir Mina albümü bekler ve çıktığında da, o şarkı senin bu şarkı benim kardeşçe paylaşırlardı. Üstelik Mina da sevdi bizi, buralara  geldi gitti ve tam üç tane de Türkçe şarkı söyledi.

SEVGİLİM ANLASANA
İtalyanların, gelmiş geçmiş en önemli starı olan Mina, 1940 doğumlu. Sanatçının müzik yaşamı 1958 yılında başlıyor. Muhtelif kulüplerde şarkı söyleyerek başlıyor işe sanatçı. O yıllarda, Bill Haley, Buddy Holly ve Elvis Presley ortalığı kasıp kavurmaktadır, bu nedenle Mina da repertuarını hep onların şarkılarından oluşturur. Bir süre de, Adriano Celantano ile birlikte çalışır o yıllarda. İlk önemli çıkışını, 1959 yılında Canzonissima’da yapar Mina. O dönemler, en az Sanremo kadar popüler olan bu yarışmada ‘Nessuno’ yu söyler. Sonra da Sanremo girer devreye.

1961 yılında yapılan Sanremo’da ‘Le Mille Bolle Blu’ adlı şarkısı ile büyük gürültü koparır. 1965 yılında ise en büyük hit’ini yapar. Nino Ferrer’in ‘C’est  Irreparable’ adlı şarkısını ‘Un Anno D’Amore’ olarak yapar ve bu şarkı ile Mina, yalnızca İtalya’nın değil, bütün Avrupa’nın bildiği ve önemsediği bir isim olur. Bu şarkıyı Mina, daha sonra, Sezen Cumhur Önal’ın yazdığı sözler ile Türkçe olarak söyledi. Primary (Melodi) firması tarafından yayımlanan “Dön Bana” adlı bu plak, günümüzde kolleksiyoncuların baş gözdelerinden biri. Pek kolay bulunmuyor, bulunduğunda da epeyce yüksek fiyata el değiştiriyor. Mina’nın diğer Türkçe plakları da öyle. Bunun dışında iki Türkçe plak daha yaptı Mina. Bunların da sözleri Sezen Cumhur Önal’a ait…”Mevsim Bahar” ve “Neden Yıldızlar”…

70’lerin başları, Mina için en önemli yıllar. İki büyük hit çıkardı o yıllarda Mina. ‘Grande Grande Grande’ ve ‘Amor Mio’… Bu şarkılar yalnızca kendi ülkesinde değil, bütün Avrupa’da çok ses getirdi.  Bizde de… Ali Kocatepe, o zaman yapımcılarından biri olduğu İzmir Radyosu’nda , ‘Bir Bizden Bir Onlardan’ adlı eşsiz programında hep bu şarkıyı ısrarla çalardı. Benim ilk duyduğum Mina şarkısı budur. Mina’yı da (başka bir sürü insanın yanında) Ali Kocatepe tanıtmıştır bana. 

ARTIK DÖN BANA
O gün bugündür, hiç eksilmeyen aksine giderek artan bir popülerliğe sahip Mina. Her yıl mutlaka yeni bir albüm yapıyor ve o albüm mutlaka çok fazla satıyor. Eski yaptıkları ise onlarca kere aktarıldı disklerin üzerine… Şarkıları kapanın elinde kalıyor. Bütün dünyada, en çok ‘best of’u yapılan insandır Mina. Gelmiş geçmiş en ilginç plak kapakları da Mina’nındır. LP döneminde de öyleydi, şimdi CD döneminde de öyle. 99 yılında yayımlanan ‘Olio’ albümünde Mona Lisa kılığında çıktı karşımıza Mina ve CD’ye bir de, bilmem kaç parçalı bir ‘Mina Lisa’ puzzle’ı eşlik etti. Bu yıl çıkan son albümü ‘No 0’ ise, bir şarkı hariç, Renato Zero’nun şarkılarından oluşuyor. Albümün adı da, zaten bir çeşit besteciye saygı gibi düşünülmüş. Vasat bir albüm bu. Ama yıllar yıllar sonra, ülkemizde bir kez daha Mina sayfası açması açısından önemli. Mina’nın yine bu yıl İtalya’da çıkmış ‘Mina İn the World’ adlı albümü bizim için çok daha fazla önem taşımakta.

Bu albümde, Mina’nın çeşitli zamanlarda, farklı dillerde yapmış olduğu şarkılar bir araya getirilmiş. Yukarda sözünü ettiğimiz üç Türkçe şarkı da yer almakta bu albümde. Böylelikle, 60’lardaki yabancılara Türkçe söyletme dalgasının şarkılarından bir bölümü ilk defa  disk üzerinde yayımlanmış oluyor. Sezen Cumhur Önal çok kızacak ama ne yazık ki söz yazarı olarak gösterilmemiş bu albümde. Albümü hazırlayanların, başlarına nasıl bir iş aldıklarından haberi yok. Kıymetli söz yazarımızın elinden zor kurtulurlar… Rai’nin bilmem kaç kanalına kadar uzanır bu iş.
Öyle ya da böyle: Mina yeniden bizimle. Tadını çıkaralım.

BULURSANIZ KAÇIRMAYIN
Dön Bana – Primary – 45’lik
Mevsim Bahar – Primary – 45’lik
Neden Yıldızlar – Sahibinin Sesi - 45’lik
MinaCelantano –  PDU - CD
Olio – PDU – CD
Mina in the World – MBO - CD

NAİM DİLMENERDiğer Yazılar