NAİM DİLMENER'LE GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE

BİR ÖMÜR

28 Mart 2021 Pazar 21:48
NAİM DİLMENER'LE GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE

Birkaç yıl önce “Bir Ömür” adlı albümünü yayınlayarak genç kuşağın huzuruna çıkmış olan Ömür Göksel, “Meydan Okuyorum Yıllara” adlı son çalışmasıyla işe kaldığı yerden devam ediyor. Popüler müziğimizin kurucularından biri olan Ömür Göksel, müzikal yaşamını 70’lerin son günlerine kadar oldukça aktif bir şekilde sürdürmüş,  ‘12 Eylül’ günleri ile birlikte yaşanan karmaşanın müzik dünyamızı da etkilemesi üzerine yurt dışına gitmişti. Uluslararası bir otel zincirinin sanatçının önüne koyduğu kontrat oldukça uzun süreliydi. Kontratın süresi, çalışmadan her iki tarafın memnun kalması üzerine defalarca uzatılmış ve bu da Ömür Göksel’in, 15 yıldan daha fazla bir zaman için ülkeden uzak olmasına yol açmıştı.

90’lar bitmek üzereyken memlekete dönen Ömür Göksel’in ilk yaptığı, Sony ile anlaşmak ve “Bir Ömür” adlı albümünü yayınlamak oldu. Bu albümün ardından sahne çalışmaları kaldığı yerden devam etti ve şarkıcı Odeon önderliğinde hazırlanan “Bak Bir Varmış Bir Yokmuş” adlı diziye şarkıları ile konuk oldu.

Harekat, “Meydan Okuyorum Yıllara” adlı çalışma ile sürüyor. ‘Elektronik’ kullanımının biraz fazla kaçtığı bu son albüm, her şeye rağmen, adında yer alan büyük ‘iddia’yı hak ediyor. Albümün çoğu şarkısı, Ömür Göksel’in, yıllara gerçekten meydan okuduğunu gösteriyor. Bu her zaman ‘kadife sesli’ olarak anıla gelmiş sanatçımız; bir kısmı çok esprili, bir kısmı doğrudan doğruya kalplere seslenen, bir kısmı ise çok eğlenceli şarkıların hepsinde bir ‘yorumcu’ olarak çok başarılı. Düzenlemelere imza atan Eser Taşkıran ve Can Özyiğit; kısmen bütçenin elvermediğinden, kısmen de ‘gençlik başımda duman’ heyecanıyla olsa gerek, alt yapıda, vokallerde bir panter kesilmiş Ömür Göksel’in hızına erişememiş ama yine de, bir ‘yılların şarkıcısı’ ile çalışıyor olduklarının bilinciyle hareket etmiş, fazla ‘güncel’ davranmamış.

SEVEMEM ARTIK
İlk plakları Ezgi tarafından yayınlandı Ömür Göksel' in. Müzik dünyamızın en derli toplu firmalarından biri olan Ezgi, epeyce fazla Ömür Göksel plağı yayınladı. Aralarında büyük bir hit olan “Mutluluk” ve dönemin bir başka önemli şarkıcısı olan Zümrüt ile birlikte yapılmış düet “Kaçamak”ın da (ki, Nancy Sinatra ve Lee Hazlewood’un birlikte söylediği “Summer Vine”ın Türkçe versiyonuydu bu) bulunduğu bu devre sonrasında, Göksel bir süre Türkofon – Türküola ile çalıştı. Ama asıl beklenen başarı, Göksel’in Ergin Bener’in Yonca’sıyla çalışmaya başlamasıyla geldi. Bu firmadan 1972 yılında yayınlanan “Sevemem Artık” ve “Ağlıyormuşsun” adlı şarkılar, Göksel’in adını bütün memlekete yaydı, her iki şarkı dolanmadık yer bırakmadı.

“Sevemem Artık” bundan daha da fazlasını yaptı. 1972 yılı ortalarında stadyumları dolduran her türden taraftarın taktığı bu şarkının, o günden beri girmediği biçim kalmamıştır. Bir Galatasaraylı olmakla her zaman övünmüş Ömür Göksel’in bu şarkısı, en son “I Love You Hagi” şeklini almış ve Göksel’i zevkten mest etmişti. Belki bu Hagili slogan nedeniyle, belki de zaten şarkının orijinal adının çağrıştırdığından dolayı, bu son albümde  şarkı “I Love You Baby” adını almış. “Sevemem Artık”ın İngilizce versiyonu, Ümit Besen ve benzerlerinin düştüğü bayağılığa saplanmadan da ‘şirin’ ya da esprili şarkılar yapılabileceğini göstermekte… 1977 yılında kendi imkanları ile, popüler müziğimizin en yenilikçi albümlerinden biri olan “'Bizler İçin”i (ki, bu albümde, kıymeti hiç bilinmemiş sanatçılarımızdan Fatoş Güman ile çalışmıştı) ve 80’li yıllarda “Yıllar Sonra”yı yayınladıktan sonra kendini tamamen sahnelere adamış bu önemli yorumcumuz, “Bir Ömür” ile birlikte müzikal yaşamında açtığı yeni sayfayı kolay kolay kapamaya niyetli olmadığını gösteriyor. Ayakta kalmak için şarkı söylemek dışında bir yol bilmeyen bir kuşağa ait bir yorumcu Ömür Göksel. O ve arkadaşları iyi ki de öyleler. Yoksa  ‘zalim’lerin ellerine kalmıştık ki, bu da tam bir yıkım demek olurdu.


BULURSANIZ KAÇIRMAYIN
Ömür Göksel’in “Bir Ömür” ve “Meydan Okuyorum Yıllara” albümleri
Alpay’ın “Sessiz Kalma” başta olmak üzere her diski
Özdemir Erdoğan’ın  bütün ‘best of’ları
Erol Büyükburç’tan ‘Bir Ömrün İmzası”
Ada’nın  ‘Eski 45’likler’ dizisinden çıkmış bütün albümleri
Odeon – Sony işbirliği ile yayınlanmış “Bak Bir Varmış Bir Yokmuş” albümleri
Odeon damgalı her şey

SAKIN YAKLAŞMAYIN
Yukardaki ‘dev’ isimlerin yanında adı dahi anılmaması gereken ‘çilek’ aromalı şarkıcılar
“Tek Başına”, “Ben Böyleyim”, “Seninle Bir Dakika” gibi benzersiz şarkıları (sözde) yeniden yorumlayıp kirletenler
“Uykusuz Her Gece”ye el atarak “Süperstar benim artık” demeye getirenler
 Bilmem ne starcıların tamamına yakını
Atilla Taş
Doğuş

KEŞKE OLSA
Ömür Göksel’in 45’liklerinin tıpkıbasımından oluşan (aşağı yukarı) 30 disklik bir single box

 

NAİM DİLMENER

naimdilmener@yahoo.comDiğer Yazılar