Konuk Yazar

YOLLARIMIZ BURADA AYRILIYOR...

07 Nisan 2019 Pazar 09:10
YOLLARIMIZ BURADA AYRILIYOR...

Butch Cassidy' uzun süredir aramızda yok ama şükür ki 'The Sundance Kid' bizi hâlâ varlığıyla onurlandırıyordu. Lakin artık onu da perdede göremeyeceğiz... Evet, bu hafta salonlarımıza konuk olan 'İhtiyar Adam ve Silah' ('The Old Man & the Gun'), Robert Redford'un veda sonatı niteliğinde... Sinema tarihinin bu büyük ikonu aramızdan ayrılırken tam da kariyerine uygun bir öyküyle perdeyi kapatıyor. David Lowery imzalı film, hayatı boyunca soygun yapmadan duramayan ama yakalandığında da her zaman bir şekilde hapisten kaçma fırsatını bulup mesleğini icra eden (!) yaşlı bir suçlunun hikâyesini anlatıyor.
David Grann'in The New Yorker'da çıkmış bir makalesinden yönetmen Lowery tarafından senaryolaştırılan yapımda Forrest Tucker'ın gerçek hikâyesinden izleri sürüyoruz. 1981'de geçen öyküde şık giyinmiş, şapkalı, nazik bir yaşlı adam suretiyle bankaya giren ve zarif cümleler eşliğinde eylemini gerçekleştiren bir portreyle karşılaşıyoruz. Tucker, hiç durmuyor ve adeta emeklilik günlerini de soygun yaparak geçiriyor. Ekibindeyse benzer yaş grubundan iki kişi daha var; Teddy ve Waller.

Bir nevi 'Kaçak'
Öte yandan arka arkaya gelen benzer özelliklere sahip soygunlarla John Hunt adlı bir dedektif ilgileniyor ve takibe başlıyor. Bir süre sonra Hunt adeta 70'lerin ünlü dizisi 'Kaçak'taki Komiser Gerard'a, Tucker da Dr. Richard Kimble'a dönüşüyor. Bu arada, bir soygun sonrası arabası arıza yaptığı için yardımına koştuğu Jewel adlı kendi kuşağından bir kadınla Tucker arasında da romantik rüzgârlar esiyor...
'İhtiyar Adam ve Silah' (ki bu isim Ernest Hemingway'in klasiği 'İhtiyar Adam ve Deniz'e gönderme gibi duruyor), Robert Redford için tıpkı canlandırdığı karakterin kişiliği gibi zarif ve ince bir veda olmuş.
Öykü, yönetmen Lowery'nin çıkış filmi olan 'Ain't Them Bodies Saints'e selam gönderen bir yapıda (ki bu yapım da 70'lerin Terrence Malick klasiği 'Badlands'e saygı duruşuydu adeta). Kadrosunda Sissy Spacek, Casey Affleck, Danny Glover, Tom Waits ve Tika Sumpter gibi isimleri de barındıran 'İhtiyar Adam ve Silah'ı, özellikle 83 yaşındaki Redford'u perdede uğurlamak isteyenlere tavsiye ediyoruz... UĞUR VARDAN (HÜRRİYET/06.04.2019) Diğer Yazılar