Müzik Haberleri

ZELENSKY, EUROVISION'DA KONUŞAMAYACAK

12 Mayıs 2023 Cuma 12:01

Geçen yıl Eurovision Şarkı Yarışması'nda birici olmasına rağmen, savaş nedeniyle organizasyonu İngiltere'ye kaptıran Ukrayna'nın devlet başkanının, bu yıl Eurovision finaline uydu aracılığıyla bağlanıp konuşma yapmasının iptal edildiği duyuruldu.  Times’ın haberine göre; Ukrayna cumhurbaşkanı yarın (13 Mayıs Cumartesi) yapılacak Eurovision finaline görüntülü bağlantı yapma talebi reddedildi.

Zelensky’nin, Rusya’nın devam eden işgali nedeniyle ülkesi için uluslararası destek sağlamak istediği, ancak Avrupa Yayın Birliği’nin (EBU) performanslar sırasında hiçbir siyasi açıklamaya yer vermeyeceği beirtildi.

EBU sözcüsü şöyle konuştu:
“Eurovision Şarkı Yarışması, uluslararası bir eğlence programı ve başlangıcından bu yana oluşturulmuş kurallar, ilkelerle yönetiliyor. Bunların bir parçası olarak, yarışmanın mihenk taşlarından biri de etkinliğin politik olmayan doğası. Bu ilke, yarışma kapsamında siyasi veya benzeri açıklamalarda bulunulmasını yasaklamakta. Bay Zelensky’nin Eurovision Şarkı Yarışması’nda izleyicilere hitap etme talebi, takdire şayan bir niyetle yapılmış olsa da etkinliğin kurallarına aykırı olacağı için maalesef kabul edilemez.'Diğer Haberler