ESKİMEYEN ESKİLER

YOLLARDA BULURUM SENİ (HALUK LEVENT)

28 Kasım 2022 Pazartesi 23:00

26 Kasım 1968 Adana doğumlu Haluk Levent, dokuz kardeşin sekizincisi. İlk ve ortaokulu Sabancı İlköğretim Okulu’nda okuyor. Babası çimento fabrikasında çalışan Haluk, tatillerinde simit, dondurma satıyor. Ortaokul sıralarında taklit yeteneğinin fark edilmesiyle tiyatro çalışmalarına yöneltiliyor. Adana Atatürk Lisesi'ndeyken tiyatroya devam ediyor.
Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği'ni kazanıyor (1986); bir yıl okuduktan sonra bırakıyor. Sonra, Ankara Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı’na giriyor (1987) ve orada da bir yıl okuyor. Devamında, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü'nü kazanıyor (1988), yine okumuyor.

Bu kez Ankara Üniversitesi Muhasebe Bölümü'nü kazanıyor (1989), o okula da gitmiyor ve son olarak Bilkent Üniversitesi Dil Öğretim'e kaydını yaptırıyor (1994); sonuçta yüksek öğrenimi bitiremiyor.
1989 yılında kurduğu şirket iflas edince Adana’dan ayrılıyor ve gitarıyla Mersin, Antalya, Marmaris, Bodrum, Gemlik, İstanbul, Ankara barlarında çalışıyor.

Bu arada besteler yapıp bir köşeye koyuyor. 1992 yılının sonlarına doğru bin bir zorlukla ilk albümü Bu Ateş Sönmez’i çıkartıyor. Albümünü Unkapanı piyasasına kabul ettirebilmek için tavizler veriyor ve soundu hayli yumuşatmasına rağmen ‘Bu Ateş Sönmez’i müziksever tutmuyor o günlerde.
İşi zor; yerli popun yeni patlayıp çatladığı dönemde rock yaparak pastaya ortak olmak niyetinde.
Yaşamı hep mücadeleyle geçtiği için sabretmek gerektiğini biliyor. Bir yıl sonra aynı albümü, repertuvarını gözden geçirerek, soundu sertleştirerek ve bir, iki parçayı çıkartıp ekleyerek Yollarda (Prestij Müzik) ismiyle yayınlıyor.

Hızla çoğalan radyo istasyonlarının da yardımıyla albüm altı yüz bin adet satınca irili ufaklı kentlerde, kasabalarda konserler vermeye başlıyor. Buralardan elde edilen gelirlerle birçok hastaya diyaliz ve solunum makinesi alınmasına katkıda bulunuyor…
Yollarda Bulurum Seni şarkısı albümün ilk lokomotifi oluyor. İbrahim Karaca'nın şiirine söz ekleyerek yazdığı şarkının öyküsünü Levent şöyle özetliyor: ‘Mahallede sevdiğim bir kız vardı. Abimle, kardeşim mahallenin kızlarını toplamışlar, gitar çalıyor, şarkı söylüyorlar. Bizim kız da orada... Kesişiyoruz... Sana şarkı yazacağım dedim. Aldım elime gitarı bir şeyler yapmaya çalıştım. Şarkıyı yazdım ve abime çaldım. ‘Buna şarkı mı diyorsun’ dedi. Kardeşime çaldım. ‘Abi sen voleybola devam et’ dedi. O şarkı hangisi biliyor musunuz? “Yollarda Bulurum Seni...’

Yollarda Bulurum Seni’yle, otuz yıl önce temeli atılmış Anadolu Pop/Rock’ın en popüler temsilcisi oluyor. Anadolu insanının ortak tutkusu türkülerin gücünü iyi hesaplayarak Anadolu Rock’taki ikinci kuşağın bayraktarlığını üstleniyor.

Ancak, ustaların dergâhından geçmeden, tamamen el yordamıyla gerçekleştirdiği işlerle ilk yapıtlarındaki düzeyi korumayı beceremiyor. Kalite endişesini pek duymadan, önüne gelen her şeyi cesurca deniyor. Samimi ve halka yakın olması en büyük avantajı. Çocuklara bile rock söyletmeyi başarıyor.

Çok da iddialı; ikinci albümü Bir Gece Vakti’nin kapağına düştüğü notta hedeflerini şöyle özetliyor: ‘Bir gün Avrupa’nın ya da Amerika’nın en büyük eğlence merkezlerinde Anadolu türküleri çalınacak, insanlar horon tepecek, Trakya oynayacak, hayal çekecek.’Diğer Haberler

BIG IN JAPAN (ALPHAVILLE)
BIG IN JAPAN (ALPHAVILLE)
20 Temmuz 2024 Cumartesi 20:56

SON SELAM (İLHAN İREM)
SON SELAM (İLHAN İREM)
17 Temmuz 2024 Çarşamba 10:54

HELLO (LIONEL RICHIE)
HELLO (LIONEL RICHIE)
30 Haziran 2024 Pazar 21:49

HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
24 Haziran 2024 Pazartesi 17:28

DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
18 Haziran 2024 Salı 11:49

KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
16 Haziran 2024 Pazar 21:45

HOLIDAY (MADONNA)
HOLIDAY (MADONNA)
09 Haziran 2024 Pazar 10:28