'YERLİ POP/ROCK'TAN 100 ALBÜM

YOL / ÖMER ZÜLFÜ LİVANELİ (1982)

24 Ocak 2023 Salı 16:02

Bütün zamanların en iyi yerli filmleri listesinde hep üst sıralarda dolaşan, Altın Palmiye ödüllü Yol’un (yön: Şerif Gören) müzik albümü de dünya çapında ilgi görmüş, özellikle eleştirmenler tarafından yere göğe sığdırılamamıştı.

İlk gösteriminden ancak 17 yıl sonra Türkiye’de gösterime girebilen Yol filminin müziklerinden oluşan albüm, bu tarihten iki yıl önce yerli piyasada satışa çıkabilmişti.

Saim Peker (keman), Sevil Peker (keman), Selim Atakan (piyano), Cengiz Ercümer (vurmalılar), Eyüp Hamiş (ney), Ertan Tekin’den (mey) oluşan kadroyla müzikleri yeniden gözden geçiren ve yeniden yorumlayan Ferhat Livaneli, özgün albümdeki kompozisyonlara yenileri katmadıklarını, yaylıları ilave ederek soundu zenginleştirdiklerini belirtmişti.

Filmin özgün müziğinin ilginç öyküsü vardı:

Müziğin önemli bölümünü Zülfü Livaneli’nin yazdığı biliniyordu, ama ortada besteci olarak Sebastian Argol adı dolaşıyordu.

Türkiye’ye yasal olmayan yollardan az sayıda ulaşan Yol’un uzunçalarında Argol’un adı vardı ve telif ücreti de Argol’un hesabına gidiyordu. Ancak, Sebastian Argol’u tanıyan yoktu.

İşin aslı şöyleydi: Livaneli, filmi Fransa’da Yılmaz Güney’le izledikten sonra oturup müzikleri yazmış, Stockholm’de stüdyoya girip kaydetmişti. Kendal’ın derlediği Kürt ağıtlarının da eklendiği albüm ABD’de ve Avrupa’da Livaneli imzası Sebastian Argol adıyla piyasaya sürülmüştü.

Livaneli’nin anlattığına göre, Abidin Dino, o dönemde ‘sakıncalı’ olan Yol nedeniyle TC vatandaşlığından çıkarılmaması için takma isim kullanmasını önermişti. O günden sonra dünyanın dört bir yanından Livaneli’ye akan telif parası Argol’un hesabında toplanmaya başlamıştı.

 

İÇERİK

1-Ada

2-İzin

3-Saz

4-Bedenler

5-Toprağı Dinlemek

6-Rüzgarda Atlı

7-Fırtına

8-Adam ve Kar

9-Yol

10-Ada (Ana tema 2.)

11-Ehmedo Roni

12-Bilinmeyenler

13-Yalnızlık (final tema)Diğer Haberler