ESKİMEYEN ESKİLER

YOH YOH (ESİN AFŞAR)

03 Temmuz 2020 Cuma 15:43

1944 Bari-İtalya doğumlu Esin Afşar TED Ankara Koleji’nde öğrenim gördükten sonra Ankara Devlet Konservatuarı piyano bölümünü bitirir, Maria Callas ile Leyla Gencer'in de hocalığını yapmış Madam Hidalgo ile Madam Böhm'ün yanında şan dersleri görür. 1959’da Muhsin Ertuğrul'un genel müdürlüğü sırasında, piyanist olarak Devlet Tiyatroları’na girer ve Ertuğrul’un önerisiyle oyunculuğa geçerek on iki yıl tiyatro yapar. İlk oyunu Tahta Çanaklar olan Afşar, Ekmek Parası, Çalıkuşu, Dışarıdakiler, Aşk Acısı gibi oyunlarda da rol alır. Arkadaş toplantılarında söylediği İtalyanca, İspanyolca şarkılar çok beğenilmekte, sahneye çıkması için sürekli teşvik edilmektedir. Konuk sanatçı olarak Meydan Sahnesi'nde oynadığı Fantastiks isimli müzikalde sergilediği performans sonucu profesyonel anlamda ‘hafif müzik’ söylemesi için teklif alır ve 1969’un ilk gecesi Ankara Bulvar Palas’ta sahneye çıkar.

Şarkı söylemeyi tabii ki sevmektedir ama böyle bir teklifi kabul etmesinin ilk nedeni paradır. Eşi Kerim Afşar, İngiltere’de eğitim görmektedir ve maaşı kesilmiştir. Karma bir repertuar oluşturur ve İtalyanca, Fransızca, İngilizce şarkılar söyler…

Ses dergisi, Esin Afşar’ın pop müziğe geçişini ‘1969 yılının müzik dünyasına hediye ettiği en değerli armağan’ diye değerlendirir. 1969’da düzenlenen 1. Ankara Hafif Müziği yarışmasında Yunus adlı bestesiyle birinciliği kazanarak müzikte de yukarılara tırmanacağının müjdesini verir ama dönemin Devlet Tiyatrosu Genel Müdürü Cüneyt Gökçer, Afşar’ın müzikal çalışmalarına sıcak bakmamaktadır. Sonuçta tiyatrodan istifa etmek zorunda kalır.

Sonra, Kerem Afşar’ın, İlhan Selçuk’un, Ruhi Su’nun desteğiyle halk müziğine yönelir. Anadolu Pop modasının sürdüğü o günlerde türküleri modernize ederek söylemesi önerilmiştir. Ruhi Su ile çalışır ve aklına yatınca, tamamen çağdaş folk müziğine yönelerek akıma hız veren isimlerden olur. Zaten belli bir kulak dolgunluğu da vardır halk müziğine; ağabeyi Oktay Sinanoğlu bir süredir Ahmet Yamacı’dan bağlama dersleri almaktadır.

Ahmet Kurtaran, Selami Karaibrahimgil, Ahmet Helvacıoğlu’ndan oluşan ‘Bangibas’ grubuyla birlikte ‘Esin Afşar ve Arkadaşları’ adıyla sahne çıkmaya başlar. Televizyonun şöhret aracı olmadığı o günlerde Afşar’ın ulusal ve uluslararası alanda tanınması için çok çaba sarfeden menajeri Erkan Özerman’a başvuran bu üç genç müzisyen, Afşar’a eşlik etmek istediklerini söylemiş ve bir, iki provadan sonra teklifleri kabul edilmiştir. Helvacıoğlu ayrılınca yerine gelen Doğan Canku’yla devam edilir. Bu grup kısa süre sonra Modern Folk Üçlüsü adıyla müzik yapmaya başlayacaktır…

1969’da doldurduğu ilk 45’liğinde Kara Toprak (A. Veysel) ile Bana Seni Gerek Seni (Yunus Emre) parçaları yer alır. Asıl patlamayı ise, Yoh Yoh adlı plakla gerçekleştirir.

Parça çok tutulurken Afşar’ın yeni adı artık ‘Bayan Yoh Yoh’dur ve şarkıyı söylerken sahnede sergilediği teatral yorum beğenilmiştir. ‘Yoh yoh’ bölümlerinde boynunu kırması, çocuklar tarafından çok taklit edilir.

 

 

 Diğer Haberler

HELLO (LIONEL RICHIE)
HELLO (LIONEL RICHIE)
30 Haziran 2024 Pazar 21:49

HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
24 Haziran 2024 Pazartesi 17:28

DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
18 Haziran 2024 Salı 11:49

KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
16 Haziran 2024 Pazar 21:45

HOLIDAY (MADONNA)
HOLIDAY (MADONNA)
09 Haziran 2024 Pazar 10:28

BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
01 Haziran 2024 Cumartesi 20:22

DON'T SPEAK (NO DOUBT)
DON'T SPEAK (NO DOUBT)
22 Mayıs 2024 Çarşamba 09:17