ESKİMEYEN ESKİLER

WISH YOU WERE HERE (PINK FLOYD)

06 Nisan 2024 Cumartesi 16:40

Pink Floyd’un 1973 tarihli Dark Side of The Moon albümü müthiş satış rakamına ulaşınca plak şirketi yeni iş istiyor gruptan.

Aradan hayli süre geçmiş ama grubun umurunda değil. Rahata, paraya, lükse alışmışlar; hiçbir şey eskisi gibi yürümüyor. Bu kadar şöhreti sevmediklerini sık sık dile getirseler de…

Sonunda, Ocak 1975’te zorla, ite kaka Abbey Road stüdyolarına adım atıyorlar. Aylar geçiyor ve arada stüdyoda buluşup neler bulduklarını birbirlerine dinletiyorlar.

Bir keresinde David Gilmour elinde akustik gitar riff bulmaya çabalarken ilginç bir şeyler tıngırdatıyor. Yüksek tempoyla çalmaya başlıyor.

Yanındaki Roger Waters bir de yavaş çalmasını istiyor. Bu arada sözleri oturtmayı deniyor riffe ve kısa sürede sözleri bitiriyor. Pink Floyd’un besteden önce sözü yazılmış ilk şarkısı ortaya çıkıyor böylece.

Daha da ilginci Waters ile Gilmour ilk kez birlikte bir şarkıya (Wish You Were Here) hayat veriyor. Folk-bluesa batırılmış bir balad bu.

Grubun kurucularından olan ve daha sonra şizofreni nedeniyle ekipten uzaklaştırılan Syd Barrett’in durumuyla, insanların bu dünyayla nasıl başa çıkabileceğiyle ilgili sözler…

Radyodan gelen seslerle (sanki mikrofon radyoya tutulmuş gibi) açılan ve 12 gitarın önderliğinde ilerleyen parça Pink Floyd’un dokuzuncu albümüne adını veriyor. Kapağında birinin kafası, orası burası ateş almış iki iş adamı el sıkışırken görülüyor.

Parça o dönem 45’lik olarak çıkmıyor. 1995’te bir konser yorumu tekli halinde piyasaya sürülüyor…

Seksenler’in ortalarında Pink Floyd’dan ayrılan ve konserlerinde grubun parçalarını çalmayan Roger Water, sadece Wish You Were Her için alışkanlığını bozup şarkıyı her konserin repertuvarına ekliyor.

Londra 2012 Yaz Olimpiyatları’nın kapanışında Nick Mason (Pink Floyd), Ed Sheeran, Richard Jones (The Feeling), Mike Rutherford (Genesis) birlikte Wish You Were Here’i yorumluyor ve bu versiyon İngiltere listelerine 34. sıradan giriyor.Diğer Haberler

HOLIDAY (MADONNA)
HOLIDAY (MADONNA)
09 Haziran 2024 Pazar 10:28

BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
01 Haziran 2024 Cumartesi 20:22

DON'T SPEAK (NO DOUBT)
DON'T SPEAK (NO DOUBT)
22 Mayıs 2024 Çarşamba 09:17

HANCI (AJDA PEKKAN-TANJU OKAN)
HANCI (AJDA PEKKAN-TANJU OKAN)
19 Mayıs 2024 Pazar 10:36

SVALUTATION (ADRIANO CELENTANO)
SVALUTATION (ADRIANO CELENTANO)
13 Mayıs 2024 Pazartesi 11:28

ACILAR SÜREKLİ OLAMAZ (ERSAN ERDURA)
ACILAR SÜREKLİ OLAMAZ (ERSAN ERDURA)
09 Mayıs 2024 Perşembe 15:34

IN THE GHETTO (ELVIS PRESLEY)
IN THE GHETTO (ELVIS PRESLEY)
05 Mayıs 2024 Pazar 10:52