ESKİMEYEN ESKİLER

UNUTAMA BENİ (ESMERAY)

09 Temmuz 2022 Cumartesi 10:12

‘Hafif müzik’ denen türün gelişmesinde, yeni isimlerin vitrine çıkmasında Türkiye’deki yarışmaların payı büyük.

Yetmişler’in ortasına doğru Hafif Müzik Derneği’nden Şanar Yurdatapan ile Attila Özdemiroğlu, aranjmancılara dur demek adına bir beste yarışması düzenliyor; adını da ‘Toplu İğne’ koyuyor.

TRT’nin başında, daha sonra kurumu Avrupa’da en başarılı 5. devlet televizyonu haline getirecek İsmail Cem var.

Tek kanallı siyah-beyaz TRT, 1. Toplu İğne Beste Yarışması’nı canlı yayınlamayı kabul ediyor ve 26 Mayıs 1974 günü, İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Konferans Salonu’nda düzenlenen final evlere kadar ulaşıyor.

Kimler yok ki yarışmacılar arasında? Favori Nilüfer’le birlikte Ali Kocatepe, Modern Folk Üçlüsü, İskender Doğan, Erol Evgin, Ertan Anapa, Rana Alagöz, Asu Maralman, Özdemir Erdoğan ve diğerleri…

Yarışmayı ‘diğerleri’nden Esmeray, Erol Tanır bestesi ‘Unutama Beni’yle kazanıyor.

Sonuç büyük sürpriz; Esmeray halk ve uzmanlar jürilerinin ikisinden de en yüksek oyu olarak birinci oluyor.

Pek iyi Esmeray kim? 1950 İstanbul Emirgan doğumlu. Çocuk tiyatrosuyla saat hayatı başlıyor ve ardından Şehir Tiyatroları ve diğer özel kumpanyalarda yıllarca sahneye çıkıyor. Birkaç filmde beyazperdede de gözüküyor.

Amatörce şarkı söylerken 1. Toplu İğne Beste Yarışması’na Unutama Beni’yle katılıyor ve bir günde memleketin sevgisini kazanmayı başarıyor.

Besteci ve söz yazarı Erol Tanır aslında takma isim. Esmeray’ın eşi Şemi Diriker, yarışmaya Erol Tanır olarak katılıyor.

Yarışmadan hemen sonra Unutama Beni, B yüzüne İtalyancadan aranjman Ayrılık Olsa koyularak 45’lik halinde satışa sürülüyor ve çok satıyor.

Ertesi yıl TRT, ünlü Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmaya karar veriyor ve Toplu İğne’nin ömrü bir yıl sürüyor; ikincisi düzenlenemiyor.

Bu arada TRT, kendi ekranında birinci olmuş Unutama Beni’yi ‘üsluptaki aksaklık’ gerekçesiyle denetimden geçirmiyor ve yayınlanamaz kararıyla Esmeray’a mikrofonlarıyla kameralarını kapatıyor.

Esmeray gazinolarda, festivallerde gözükerek şöhretini sürdürmeye çalışıyor. İki yıl sonra da Gel Tezkere’yle tam anlamıyla zirveye çıkıyor ve askerlik sürdükçe her dönem gündemde kalacak zamansız bir şarkıya sahip oluyor…Diğer Haberler

HELLO (LIONEL RICHIE)
HELLO (LIONEL RICHIE)
30 Haziran 2024 Pazar 21:49

HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
24 Haziran 2024 Pazartesi 17:28

DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
18 Haziran 2024 Salı 11:49

KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
16 Haziran 2024 Pazar 21:45

HOLIDAY (MADONNA)
HOLIDAY (MADONNA)
09 Haziran 2024 Pazar 10:28

BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
01 Haziran 2024 Cumartesi 20:22

DON'T SPEAK (NO DOUBT)
DON'T SPEAK (NO DOUBT)
22 Mayıs 2024 Çarşamba 09:17