Yeni Albümler

TEOMAN: 'KLİPLE ŞARKIMI DİNLEYİCİNİN GÖZÜNE SOKMAYACAĞIM'

09 Nisan 2021 Cuma 21:26

 Teoman merakla beklenen yeni albümünü yayınladı. Müziğe  yeniden döndükten sonra art arda yeni yapıtlar, toplamalarla gündemden hiç düşmeyen Teoman Gecenin Sonuna Yolculuk adını verdiği albümüyle ilgili şunları söyledi:

Merhaba; “Gecenin Sonuna Yolculuk” benim 11. stüdyo albümüm. Uzun yıllardır dönem dönem çalıştığım Mehmet Cem Ünal ve Safa Hendem ile yaklaşık dört ayda yaptık albümü. Onlarla çok güzel bir birlikteliğimiz var, müzik üretimine çocuksu bir şevkle yaklaşıyoruz hepimiz.

Bu albümü bir konsept albüm olarak düşündüm, albüm ruhu açısından, birbiriyle iç içe yedi şarkıdan oluşuyor. Böyle albümler yapmanın, oyun açısından başka türlü bir zevki oluyor.  Bir hedef kitlemiz olmadığını, sadece üçümüzün zevkini yansıtacak bir albüm yapacağımızı söyledim Memo ve Safa’ya şarkıları ilk götürdüğümde prodüktör ben oldum, Safa düzenlemeleri, Memo kayıtları üstlendi, ama prodüksiyon çerçevesini ben çizdim, yapacaklarımızın, daha da önemlisi, yapmayacaklarımızın sınırlarını belirledim. Vokal tekniğinden, sözel dünyanın limitleri, kullanılacak enstrümanların seçimi ve kısıtlaması vs. gibi sınırlar oldu bunlar. Safa ve Memo, bana bu çerçeve içinde alternatifler sundular, mikrofon seçiminden, kullanılacak gitarların seçimi, kullanılmayacakların elenmesine kadar. Ben bir üst bakışla onları yönetir oldum.

Müzik dünyasının ticari niteliği, sadece konserlerle ve onları destekleyecek konser şarkıları, genelde de ticari atak olarak “single”larla oluşuyor artık. “streaming” in bizi getirdiği nokta bu. Ben çocukluğumun ve ilk gençliğimin “ long play” mantığına dönmek istedim bu albümle. Klip çekmeyerek herhangi bir şarkıyı, dinleyicinin gözüne sokmaya çalışmadım. Görsellikle değil, işitsellikle uğraştım.  şarkı adedi de o  “long play” dönemlerini anımsatsın istedim. Şimdinin tek bir şarkıya yoğunlaşan dinleme algısından daha değişik bir yol bu. Bana tek bir şarkı yazmak artık zevk vermiyor, birbirine eklenmesi amaçlanmış şarkılar hem oyun zevkimi arttırıyor, hem de single’ı değil de, böyle bir albümü daha bir “sanat formu” olarak görüyorum. Diskografimin gelişimi içerisinde böyle bir albümün güzel olacağını düşündüm albüme karar verme safhasında. Albümün finaline geldiğimizde, miks ve mastering için daha önce “ koyu antoloji” albümümde birlikte çalıştığımız, bizim “Depeche Mode, Nick Cave” gibi isimlerle yaptığı güzel işler nedeniyle seçtiğimiz Kevin Paul ile ilişkiye geçtik. fakat bu sefer, onun miks aşamasındaki tercihleri, bizim kendi miksimizde yaptığımız tercihlerle çakıştı. kendi zevkimize güvenerek, onunla sadece mastering aşamasında birlikte olmaya karar verdik sonradan, miksleri mehmet cem ünal yapmış oldu. Davul hariç bütün enstrümanları Safa Hendem çaldı albümde. biz işimizi yaptık, şimdi sıra bizimle aynı duygulardaki dinleyici ile buluşma zamanı. Onlara iyi dinlemeler.Diğer Haberler

MOR VE ÖTESİ'NDEN YENİ TEKLİ: 'FORSA'
MOR VE ÖTESİ'NDEN YENİ TEKLİ: 'FORSA'
10 Aralık 2021 Cuma 22:35

'BİR YAŞAM SENFONİSİ'
'BİR YAŞAM SENFONİSİ'
24 Kasım 2021 Çarşamba 14:30

AMERİKAN ROCKININ ZİRVE DÜETİ
AMERİKAN ROCKININ ZİRVE DÜETİ
29 Eylül 2021 Çarşamba 22:22

YÜKSEK SADAKAT'TAN 'RENGARENK'
YÜKSEK SADAKAT'TAN 'RENGARENK'
25 Eylül 2021 Cumartesi 20:04