ESKİMEYEN ESKİLER

TAKE ON ME (A-HA)

07 Ekim 2022 Cuma 22:46

Seksenler’in sembol şarkılarından Take On Me. İlk dinleyişte kulaklara takılanlardan, riffleriyle peş bırakmayanlardan…

Norveçli üçlü a-ha’nın (özellikle küçük harf istediler) ilk uluslararası hiti.

Sırayla gidelim; Yıl 1980, buz gibi bir Oslo gününde, çocuktan arkadaş Paul Waaktaar ile Magne Furuholmen ‘The Bridges’ grubunu kuruyor. Oslo güzel yer ama, bir Londra gibi müziğin başkenti değil. Kayıtlardan istedikleri verimi alamayınca şanslarını Londra’da denemek istiyorlar.

Orada da başaramayınca, beş parasız ülkeye geri dönüyorlar. O günlerde Soldiers Blues grubunda şarkı söyleyen Morten Harket’le yolları kesişiyor. Morten’in evinde ona bestelerini dinletiyorlar.

Lesson One parçasındaki riffler Morten’in dikkatini çekiyor ve daha sonra adı Take On Me olacak bu şarkının potansiyelini görerek iki arkadaşla grup kurmayı kabul ediyor.

a-ha ismini alan üçlüden Paul ile Morten Londra’ya gidiyor ve Terry Slater’la menajerlik için el sıkışıyorlar. Yıl sonunda Warner Bros.’la anlaşma imzalıyorlar ve bestelerin sayısını arttırmak için çok çalışıyorlar.

Elektronik müzikte üstat kabul edilen, yapımcı-müzisyen Tony Mansfield (New Music grubuyla dikkat çekici işler sunmuştu) onlara destek veriyor ama stüdyoda çıkan iş hiç içlerine sinmiyor.

a-ha yaptığı müziğin pop olduğunun farkında ama biraz daha farklı, incelikli sound istiyorlar aslında. Morten’in sesi iyi, yakışıklı, sound da İskandinav tadı veriyor ama aranjmanda sorun var sanki.

Take On Me teklisi Warner Bros. tarafından Avrupa’ya dağıtılıyor ama İngiltere listelerinde ancak 137. sıraya yüksebilirken sadece Norveç’te üçüncü olabiliyor. Videoklibi de kötü; şarkıya hiç yardım edemiyor…

Warner Bros. onlardan umudu kesmiyor ve bu kez parçayı yapımcı Alain Tarney’le kaydetmelerini istiyor.

Tarney şarkının düzenlemesini tamamen değiştiriyor; grup da varını yoğunu koyuyor. Ancak yine Avrupa’da pek bir şey yapamıyorlar.

Norveçli üçlünün serüveni başlamadan bitecekken, Warner’a yeni transfer olmuş menajer Jeff Ayeroff, Take On Me’yi çok beğeniyor ve iyi bir videokliple şarkının patlayacağını söylüyor.

Michael Jakson’ın Bille Jean’ini çekmiş Steve Barran’a gidiliyor. Video Mayıs 1985’te çıkıyor ve önce filmlerden önce sinema salonlarında gösteriliyor; sonra devreye MTV giriyor.

Videoklibin özel tekniği var; tam iki ay boyunca animasyon, karakalem, gerçek görüntüler harmanlanarak ilginç bir görüntü elde ediliyor.

Tabii, videonun sihirli dokunuşuyla şarkı ışık hızıyla listelerde yükselmeye başlıyor. Video 1986’da MTV Video Ödüllerinde altı heykelcik kazanıyor; şarkı ABD’de zirveye çıkıyor; İngiltere’de de ikinci oluyor.

Take On Me’nin videoklibi, Michael Jackson’ın Thriller’ı ile Peter Gabriel’in Sledgehammer’ından sonra en zor tekniğe sahip üçüncü yapıt olarak değerlendiriliyor.

Parçanın teklisi de yedi milyondan fazla satarak a-ha adını unutulmazlar arasına yazdırıyor.Diğer Haberler

BIG IN JAPAN (ALPHAVILLE)
BIG IN JAPAN (ALPHAVILLE)
20 Temmuz 2024 Cumartesi 20:56

SON SELAM (İLHAN İREM)
SON SELAM (İLHAN İREM)
17 Temmuz 2024 Çarşamba 10:54

HELLO (LIONEL RICHIE)
HELLO (LIONEL RICHIE)
30 Haziran 2024 Pazar 21:49

HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
24 Haziran 2024 Pazartesi 17:28

DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
18 Haziran 2024 Salı 11:49

KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
16 Haziran 2024 Pazar 21:45

HOLIDAY (MADONNA)
HOLIDAY (MADONNA)
09 Haziran 2024 Pazar 10:28