ESKİMEYEN ESKİLER

TAKE MY BREATH AWAY (BERLIN)

02 Ekim 2021 Cumartesi 16:35

1986 tarihli Top Gun (yönetmen Tony Scott) filmi, 24 yaşındaki Tom Cruise’u uluslararası sahnenin önüne taşırken, Berlin grubunu da müzik listelerinin zirvesine oturtmuştu.

O güne kadar, kendi halinde Amerikalı bir grup olan Berlin, filmde kullanılan Take My Breath Away ile altın plaklar, Altın Küre ve nihayetinde Oscar kazanmıştı.

Başarının perde arkasında disko müziğin babalarından Giorgio Moroder vardı. 70’lerde Donna Summer gibi isimlerle popüler müziğin gündemini belirleyen Moroder, sonra film müziklerine yönelmişti. Geceyarısı Ekspresi (1979) ile Flashdance’a (1984) yazdığı müziklerle kazandığı iki Oscar’ı vardı.

Bir gün arkadaşlarını ziyaret için Hollywood’a gitmiş ve Top Gun’ın hazırlıklarının sürdüğü stüdyoya uğramıştı. Yapımcı Jerry Bruckheimer onu görünce hemen filme müzik ısmarlamıştı.

Kısa sürede Danger Zone’u yazıp göndermiş (Daha sonra Kenny Loggins seslendirdi), şarkı çok beğenilmişti. Tom Cruise-Kelly McGillis ikilisinin romantik sahneleri için bir şarkı daha istenmişti.

Stüdyoya kapanan Moroder besteyi hazırlamış, bütün enstrümanları tek başına çalmış ve demoyu göndermişti. Şarkının adı ve sözleri belli değildi.

Tesadüf eseri karşılaştığı Tom Whitlock’a söz yazdırmış, adı da Take My Breath Away olmuştu.

Yönetmen Tony Scott, şarkının gücünü sezmiş ve bu müziğin eşliğinde özel bir sevişme sahnesi çekeceğini söyleyerek çalışmaların bitmesine karşın Cruibe ile McGills’i yeniden stüdyoya çağırmıştı. Bu arada McGillis başka bir proje için değiştirdiği saç rengiyle ekibe katılmıştı…

Pek iyi şarkıyı kim seslendirecekti? Moroder, Kaliforniyalı new wave grubu Motels’i seçmişti. Ancak sonuç tatmin etmemişti.

Aklına Berlin grubu geldi. Onlarla birkaç yıl önce ilk teklileri No More Words için çalışmıştı. Elektronik müziği seven gruptu ve Kraftwerk grubunu çok seviyorlardı. Alman ekolünden geldikleri anlaşılsın diye Berlin adını almışlardı.

Grubun klavyecisi ve kurucusu John Crawford, klasik soundlarından uzak olduğu gerekçesiyle parçaya sıcak bakmamış ama plak şirketinin baskısıyla sesini çıkaramamıştı.

Berlin’in vokali Terri Nunn ise çok mutluydu. Berlin’e katılmadan önce Yıldız Savaşları, Dallas gibi iddialı yapımlarda küçük rollerde gözükerek sinemayı deneyen Nunn için sihirli değnek anlamı taşıyordu şarkı.

15 Haziran 1986’da Take My Breath Away teklisi piyasaya verildi. Top Gun’dan alınan bu ikinci tekli (birincisi Danger Zone) ABD Billboard listelerinde kısa sürede 1 numara olmuş ve İngiltere, Hollanda, İrlanda, Belçika gibi Batı ülkelerinde aynı başarıyı tekrarlamıştı.

Berlin’in dördüncü stüdyo albümü Count Three&Pray’e de koyulmuş ve grubun en büyük hiti olmuştu.Diğer Haberler

BIG IN JAPAN (ALPHAVILLE)
BIG IN JAPAN (ALPHAVILLE)
20 Temmuz 2024 Cumartesi 20:56

SON SELAM (İLHAN İREM)
SON SELAM (İLHAN İREM)
17 Temmuz 2024 Çarşamba 10:54

HELLO (LIONEL RICHIE)
HELLO (LIONEL RICHIE)
30 Haziran 2024 Pazar 21:49

HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
24 Haziran 2024 Pazartesi 17:28

DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
18 Haziran 2024 Salı 11:49

KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
16 Haziran 2024 Pazar 21:45

HOLIDAY (MADONNA)
HOLIDAY (MADONNA)
09 Haziran 2024 Pazar 10:28