ESKİMEYEN ESKİLER

SULTANS OF SWING (DIRE STRAITS)

26 Nisan 2022 Salı 19:42

13 Temmuz 1985; Londra Wembley Stadyumu’nda Afrika’da yardıma gereksinimi olan insanlar için dev konser var. 72 bin kişi biletli.

18.00’e birkaç dakika kala Dire Straits sahneye çıkıyor; yanlarında Sting de var. Dünya çapında 1.9 milyar insan izliyor onları.

Daha önce U2 çalmış; sıradaki de Queen.

Money For Nothing’i Sting’le birlikte söylüyorlar; sonra da Sultans of Swing’i. Tarihe geçecek performans…

1977’ye, Ipswich’teki yağmurlu geceye dönelim. Yağmurdan kaçan, biraz da ısınmak isteyen Mark Knopfler tenha bir puba sığınıyor.

Sahnede süveterli elemanlardan oluşan grup var; 10 kadar sarhoşa çalıyorlar. Program biterken içlerinden biri, ‘Sultans of Swing olarak iyi geceler dileriz’ diyor…

Yağmur hafifleyince Mark, kardeşiyle paylaştığı evine dönüyor yürüyerek. Yeni kurdukları grup için şarkı yazması gerek. Gitarı eline alıyor ve Sultans of Swing grubuna ithaf edeceği besteyi tıngırdatıyor.

Ortaya çıkan, bugünküne hiç benzemeyen ilginç Sultans of Swing versiyonu. Parçada bir şeyler eksik olduğunun Mark da farkında.

Birikmiş bir miktar parası var; gidip 1961 model Stracoster alıyor ve akorları da yeniden planlıyor.

O gitar, kulaklardan hiç silinmeyecek blues tatlarını armağan ediyor parçaya. Grup arkadaşlarına yeni haliyle dinletiyor. Büyüleniyorlar…

Aslında zor parça değil; Mark Knopler’in çalışıyla komplike hale dönüşüyor, süsleniyor. Bas gitar ile davul da layıkıyla destek atınca unutulmaz şarkılardan birinin daha serüveni başlıyor.

Knopfler, pubda karşılaştığı Ipswichli süveterliler grubunu anlatıyor sözlerde.

Temmuz 1977’de sekiz kanallı stüdyoyu birkaç saatliğine kiralayıp beş şarkı kaydediyorlar: Water of Love, Down the Waterline, Wild West End, Sacred Loving ve Sultans of Swing.

Fikrini söylesin diye, BBC’nin Radio London istasyonunda çalışan programcı Charlie Gillet’ye götürüyorlar demoyu. Gillet, grubun sounduna aşık oluyor ve ‘Bu grup, plak anlaşması imzalayıncaya kadar çalacağım’ anonsuyla sık sık Sultans of Swing’i yayınlıyor.

Dire Straits iki ay içinde Phonogram şirketiyle kontrat yapıyor. Prodüktör Muff Winwood’la Basing Street Studios’a kapanıyorlar. Sultans of Swng bir türlü demodaki kadar güzel çıkmıyor kayıtlarda. Hatasıyla sevabıyla demodaki kaydın kullanılması kararlaştırılıyor, ama son anda çalmalar tatmin ediyor…

Mayıs 1978’de Sultans of Swing 45 halinde piyasaya veriliyor. Ancak, diskonun hüküm sürdüğü, punkın yeni yeni mevzi kazandığı bir ortamda pek kabul görmüyor.

Albüm de aynı yıl Ekim’de çıkıyor. Satışlar, Hollanda dışında iyi gitmiyor. Hollanda’dan Dire Straits’e altın plak geliyor.

Sıra ABD pazarında. Radyolar albümün üzerine atlıyor. Avrupa da ABD referansıyla Dire Streits’ı keşfedince 45’lik ve albüm defalarca basılıyor.

Bob Dylan yeni albümü Slow Train Coming’in kayıtlarına Mark’ı davet ediyor ve bir efsanenin öyküsü böyle başlıyor…Diğer Haberler

BIG IN JAPAN (ALPHAVILLE)
BIG IN JAPAN (ALPHAVILLE)
20 Temmuz 2024 Cumartesi 20:56

SON SELAM (İLHAN İREM)
SON SELAM (İLHAN İREM)
17 Temmuz 2024 Çarşamba 10:54

HELLO (LIONEL RICHIE)
HELLO (LIONEL RICHIE)
30 Haziran 2024 Pazar 21:49

HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
24 Haziran 2024 Pazartesi 17:28

DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
18 Haziran 2024 Salı 11:49

KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
16 Haziran 2024 Pazar 21:45

HOLIDAY (MADONNA)
HOLIDAY (MADONNA)
09 Haziran 2024 Pazar 10:28