ESKİMEYEN ESKİLER

ŞIMARIK (TARKAN)

24 Eylül 2021 Cuma 20:33

Yabancı kaynaklarda, anne ile babasının, Conan’a benzer bir Türk kahramandan etkilenerek adını Tarkan koydukları yazılı.

Dünyada en çok tanınan yerli şarkıcı unvanını yıllardır başarıyla taşıyan Tarkan Tevetoğlu bizim magazin basınına göre mega star. Bu unvana yürürken attığı en önemli adım ise şüphesiz Şımarık şarkısı.

Öyküsü ilginç mi ilginç. 1994’te daha 23 yaşındayken A-Acayipsin albümüyle gelen iki buçuk milyon kasetlik satış başarısı, yıldızlık mertebesi ve New York’ta yaşama kararı Tarkan projesinin nerelere gideceğiyle ilgili ilk ipuçlarıydı.

Ülke dışında yaşayacak, magazin dünyasının kısır polemiklerine fırsat vermeden, gizemli isim haline gelecek, gözlerden ırak, mega star tarifesine uygun dört yılda bir albüm yapacaktı.

Yıl 1997’ydi ve iki yıl üzerinde çalıştığı Ölürüm Sana albümünü yayınlamanın zamanı gelmişti; ancak lokomotif parça diye sunabileceği bir şarkı bulamamıştı hala. Repertuvarı açacak şarkı yoktu.

Rivayete göre, Sezen Aksu ile yan yana stüdyolarda kayıtlara giriyorlardı. Tarkan’ın sıkıntılı halini gören Sezen Aksu, ‘Gel şunu dinle’ demişti. Levent Yüksel için planladığı besteyi verecekti. Tam Tarkan’a göreydi…

Hemen düzenlemesi yazıldı Ozan Çolakoğlu tarafından ve Levent Yüksel de kayıtlarda geri vokali üstlendi.

Ölürüm Sana dünya çapında üç buçuk milyon adet satarak (Meksika’da platin, Fransa, Hollanda, Almanya, Belçika, Lüksemburg, İsveç ve Kolombiya’da altın plak kazandı) büyük iş yapmış Tarkan sadece Latin Amerika’da 17 konser vermiş, dünyanın dört bir yanında diskoteklerin gözdesi olmuş, birçok yabancı filmde soundtrack olarak karşımıza çıkmış, yaz olimpiyatlarında çalınmıştı.

Tarkan, Avrupa ve Amerika kıtalarında Şımarık’la büyük mesafe almış, şarkının haklarını Sezen Aksu’dan satın alan Holly Valance ‘Kiss Kiss’ adıyla ilk coverını yapmıştı.

Anadolu’nun etnik tadıyla Batılı soundu başarıyla harmanladığı yazılan Tarkan çok sevilmiş, Şımarık’tan hemen sonra Şıkıdım da dünya pazarına sunulmuştu.

1998'de tekli olarak dünya listelerinde ilk sıralara çıkan Şımarık, devamında farklı sanatçılar tarafından birçok dilde yorumlanmıştı (Tarkan’ın İngilizce’ye Kiss Kiss olarak çevrilen uluslararası hit şarkısı Şımarık’a Rusça, Ukraynaca, İspanyolca, Korece, Macarca, Almanca, Sırpça, Acemce, Yunanca, İbranice, Japonca, Afganca, Hintçe, Portekizce, Bulgarca, Romence, Endonezya ve Slovak dillerinde coverlar yapıldı).

Şarkı Tarkan'a MIDEM 1999’da altın plak kazandırırken, aynı yıl Tarkan'a Dünya Müzik Ödülleri'nde En Çok Satan Orta Doğulu Şarkıcı dalında ödül kazandırmıştı. Ödül töreninde Şımarık'ı söyleyen Tarkan ayakta alkışlanmıştı (Tarkan Ortadoğu’da ve Batı pazarında çok sattı, ama hiçbir zaman İbrahim Tatlıses’in özellikle Ortadoğu’da yasal ya da korsan olarak müziksevere ulaşan yapıtlarının rakamına yaklaşamadı).Diğer Haberler

BIG IN JAPAN (ALPHAVILLE)
BIG IN JAPAN (ALPHAVILLE)
20 Temmuz 2024 Cumartesi 20:56

SON SELAM (İLHAN İREM)
SON SELAM (İLHAN İREM)
17 Temmuz 2024 Çarşamba 10:54

HELLO (LIONEL RICHIE)
HELLO (LIONEL RICHIE)
30 Haziran 2024 Pazar 21:49

HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
24 Haziran 2024 Pazartesi 17:28

DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
18 Haziran 2024 Salı 11:49

KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
16 Haziran 2024 Pazar 21:45

HOLIDAY (MADONNA)
HOLIDAY (MADONNA)
09 Haziran 2024 Pazar 10:28