ESKİMEYEN ESKİLER

SHINE ON YOU CRAZY DIAMOND (PINK FLOYD)

23 Ağustos 2021 Pazartesi 18:10

‘The Dark Side of the Moon’ ayarında yeni bir iş çıkarmak zor olacaktı. Ancak, Pink Floyd’un çıtayı yükseltecek kapasitede bir grup olduğunu yazıyordu eleştirmenler.

Ocak 1975’te David Gilmour, Roger Waters, Richard Wright ile Nick Mason yapımcı Brian Humphries’le stüdyoya girmişti. Solo kariyer isteyen Alan Parsons yoktu bu kez yanlarında…

1974’te Pink Floyd üç yeni beste yazmış ve bunları İngiltere ile Fransa’daki konserlerde çalmıştı. Kayda girmeden şarkılara ısınmak, dinleyici tepkisini ölçmek istiyorlardı.

Bunlar, Raving and Drooling (Adı sonra Sheep oldu), You Gotta Be Crazy (Dogs ismi verildi devamında) ve Shine On’dı (Wish You Were Here albümüne Shine On You Crazy Diamond adıyla girecekti).

Shine On grubun kurucularından, eski üye Syd Barrett’a saygı için, onun yerine gruba katılmış, mahalleden arkadaşı Gilmour tarafından yazılmıştı.

Albümün kayıtları 'Abbey Road Studios’ta başlamıştı, başlamasına ama vakit akıp giderken bestelere tam bir şekil verilemiyordu.

Gilmour şunları anlatmıştı: ‘Gençlik rüyalarımızın hepsi gerçekleşmişti. Dünya çapında en fazla satan gruplardan biriydik. Her şeye ulaşmıştık; kızlar, para şöhret, güç… Daha fazla ne yapabiliriz diye konuşuyorduk aramızda. Bomboş bir dönemdi, ama toparlanmayı bilmiştik…’

Gilmour’ın gitarından çıkan dört nota ile, sağlık sorunları nedeniyle gruptan uzaklaştırılmış Barrett’in kaybının üzüntüsü yansımıştı şarkıya.

Shine On, direk Barrett’dan bahsetmiyordu ama durumuna göndermeler yapılıyordu…

Ad değişmiş ve Shine On You Crazy Diamond koyulmuştu. Aşağı yukarı 25 dakika uzunluğundaydı ve plağın bir yüzünü kapsayacaktı. Ancak, Roger Waters, Richard Wright ile Nick Mason ikiye bölmek gerektiğinde ısrar etmişti. Gilmour aynı fikirde değildi ama diğer üyelere uymak zorunda kalmıştı.

Parçanın kaydı, gerek titizlikten, gerek teknik sorunlardan çok uzun sürmüştü. ABD konserleri nedeniyle kayıtlara Nisan ve Haziran aylarında iki kez ara verilmişti…

Soundu zenginleştirmek amacıyla, daha önce defalarca grupla çalmış saksafoncu Dick Parry ile Pink Floyd konserlerinin vaz geçilmez vokal üçlüsü Blackberries de kayıtlara davet edilmişti.

5 Haziran’da Gilmour ilk eşi Ginger ile evlenecekti. Sabahtan stüdyoda çalışıyorlardı; miksaj yapılıyordu.

Stüdyoya aşırı kilolu, saçları ve kaşları tıraşlanmış biri girmişti. Yeni teknik elemanlardan biri sanmışlardı.

Bir köşeye oturan adamın çok sonra Syd Barrett olduğunu fark etmişlerdi. En az 40 kilo fazlası vardı. ‘Buzdolabım büyük, ne yapabilirim ki’ diye cevaplamıştı soruları.

Hemen şarkının kaydını dinletmişlerdi. ‘Biraz eski moda kalmış’ demişti.

Unutmadan, geceki nikah yemeğine davet ettiler Barrett’i. Yanıt vermedi. Bir ara kimseye görünmeden, haber vermeden sıyrılıp gitti…Diğer Haberler

HELLO (LIONEL RICHIE)
HELLO (LIONEL RICHIE)
30 Haziran 2024 Pazar 21:49

HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
24 Haziran 2024 Pazartesi 17:28

DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
18 Haziran 2024 Salı 11:49

KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
16 Haziran 2024 Pazar 21:45

HOLIDAY (MADONNA)
HOLIDAY (MADONNA)
09 Haziran 2024 Pazar 10:28

BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
01 Haziran 2024 Cumartesi 20:22

DON'T SPEAK (NO DOUBT)
DON'T SPEAK (NO DOUBT)
22 Mayıs 2024 Çarşamba 09:17