ESKİMEYEN ESKİLER

SEN BENİM ŞARKILARIMSIN (GRUP GÜNDOĞARKEN)

09 Mart 2022 Çarşamba 10:14

1960’ların sonunda İstanbul Kadıköy’de yeşeren Batı müziği tutkusunun öncü isimlerindendi İlhan Şeşen. Konserlerde dönemin ünlü isimlerinden önce sahneye çıktığı günlerde yayınladığı ilk 45’liği Dua/Kavga’yla (1971) kenarından köşesinden adını duyurmayı başarmıştı. Ancak, devamını getirmeyip 1973’de mesleği avukatlıkta karar kılmıştı.

İlhan Şeşen’in yeğenleri Gökhan ile Burhan ise, babalarının aldığı gitarla müziğe giriş yapmış, çeşitli yerlerde çalarak gitarı ilerletmişti.

Şeşen kardeşler 1983’de İstanbul Hodri Meydan Kültür Merkezi’nde konser verirken mekanı işleten Levent Kırca onları dinlemişti. Kırca, hazırladığı Kadıncıklar müzikaline müzik yazmalarını ve sahnede icra etmelerini istemişti.

Yeğenler Bursa’da avukatlık yapan ‘Amca’larını da projeye dahil etmek istemiş, ücret de tatminkar olunca İlhan Şeşen aralarına katılmıştı.

Grubun adını önce Şeşen düşünmüşler, sonra İlhan-Burhan-Gökhan’ı seçmişlerdi. Kardeşlerin babası Gündoğarken’i bulmuştu.

Gündoğarken 1984’de yaz boyu Bodrum ‘Mavi Bar’da söylemeye başlamış, özel dinleyicileri oluşmuştu. Orada çalarken kaydettikleri kaset elden ele çoğaltılmış ve çok beğenilmişti. Bu arada, üçlünün Çekirdek Sanatevi konseri de kasete aktarılmıştı…

Gündoğarken’in tiyatroyla bağlantısı kesilmemişti. 1986’da Ferhan Şensoy’un İçinden Tramvay Geçen Şarkı oyununda yer almışlar, aynı yıl ilk stüdyo albümleri Bir Yaz Daha Bitiyor’u yayınlamışlardı.

Üniversite gençliğinden ve ‘okumuş’ kesimden ilgi gören Bir Yaz Daha Bitiyor, gitarlı, mandolinli ‘Akdeniz soundu’ denen türün o dönemde satabileceği en iyi tiraja ulaşmıştı. Başarıdaki en büyük pay birçoğuna göre Sen Benim Şarkılarımsın parçasındaydı.

Amca İlhan Şeşen ile yeğenler Gökhan ve Burhan Şeşen inandıkları müzikten ödün vermeden, sabırla ilerleyerek, Levent Kırca’nın izlenme rekorları kıran TV dizisi ‘Olacak O Kadar’ın müziklerini yazıp ilk bölümlerde oyuncu olarak da ekranda gözükme operasyonuna doğru büyük bir adım daha atmıştı…

Ancak bir şeyler iyi gitmiyordu. Grubun yapıtlarını lokallerde akustik soundla, gitar ve buzukiyle dinleyenler, albümlerdeki düzenlemelerden hoşnut değildi.

Bol enstrümanlı, fazla öten klavyeler, makine davullar parçaların ruhunu yansıtmak şöyle dursun, derin darbeler vuruyordu. Durumdan grup üyeleri de memnun değildi ama, fason üretime alışmış düzenlemecilerden bu kadar iş çıkıyordu…

Sonra üç yıllık ‘küslük’ girdi araya ve üyeleri solo albümlerde dinledik.

Ayrılık döneminde üyeler ortak müzik üretmemişti ama, ‘best of’ albüm projesi sürekli gündemdeydi Gündoğarken’de. 1997’de yeniden bir araya gelinirken, yeniden doğuşu destekleyecek farklı bir şey yapılmalıydı.

Şeşenler kulaklarda yer etmiş bestelerini, Türkiye’de yaşayan Yunan müzisyen Nikiforos Metaxas’a emanet ederek ve tamamen akustik enstrümanlar kullanarak Mest Of albümünü çıkardı. İlhan Şeşen’in ‘eski şarkıları kurtarma operasyonu’ diye tanımladığı yapıt, daha önce Gündoğarken albümlerinde yer almamış Rüzgar parçasının klibiyle grubu birden listelerin en üst sırasına taşıdı.

Sen Benim Şarkılarımsın da bu kurtarma faaliyetinden yüzünün akıyla çıkan bestelerden biriydi. Şarkı genç kuşaklarla tanışırken bir tür tazelenen itibar da yaşıyordu.

Şarkı Daha sonra Ayten Alpman, Ajda Pekkan ile Cem Adrian tarafından da yorumlandı.Diğer Haberler

HELLO (LIONEL RICHIE)
HELLO (LIONEL RICHIE)
30 Haziran 2024 Pazar 21:49

HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
24 Haziran 2024 Pazartesi 17:28

DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
18 Haziran 2024 Salı 11:49

KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
16 Haziran 2024 Pazar 21:45

HOLIDAY (MADONNA)
HOLIDAY (MADONNA)
09 Haziran 2024 Pazar 10:28

BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
01 Haziran 2024 Cumartesi 20:22

DON'T SPEAK (NO DOUBT)
DON'T SPEAK (NO DOUBT)
22 Mayıs 2024 Çarşamba 09:17