ESKİMEYEN ESKİLER

RUSSIANS (STING)

11 Nisan 2022 Pazartesi 15:23

1983’te The Police grubu, son albümü olacak Synchronity’nin kayıtlarını bitiriyor ve yayınlıyor. Tanıtım turnesinin ardından Sting, Stewart Copeland ile Andy Summers basının karşısına geçip grubun yolun sonuna geldiğini ve solo kariyer için The Police’i dağıttıklarını resmen açıklıyor…

Sting ilk solo albümü Dream of the Blue Turtles’ı çıkartıyor ve yapıtın adını, rüyasındaki rengarenk bahçeden esinlenerek koyduğunu söylüyor. Rock, caz, soul arasında gidip gelen albümde, senfoni orkestrası eşliğinde kaydedilmiş Russians şarkısı hemen dikkat çekiyor.

ABD ile Sovyetler Birliği’nin ‘soğuk savaş’ı körüklediği günlerde Sting’den böyle barışçıl bir şarkı gelmesi şaşırtıyor.

1985’te Mikhail Gorboçov, Sovyetler’de başa geçiyor ve ‘perestroyka’yı başlatarak dünyaya barış mesajları veriyor. Birkaç yıl sonra da Berlin Duvarı yıkılıyor.

Sting o günlerde New York’ta. Bir arkadaşının evinde uydudan Sovyet TV’sini izleme şansı buluyor: ‘ O güne kadar hiç Sovyet televizyonu izlememiştim. Bir Pazar sabahı Moskova’dan yayınlanan çocuk programına rastladık. Muppet şova benzeyen bir program vardı. Sıcak, samimi, sevimli atmosferden çok etkilendim. Ruslar da çocuklarını en az biz Amerikalılar kadar çok seviyor ve üzerlerine titriyordu demek ki. Bir şeyler yazmaya niyetlendim birden’.

Sting, Sergei Prokofiev’in 1934 tarihli Teğmen Kizhe filmine yazdığı kompozisyondan bir bölüm alıp üzerinde çalışmaya başlıyor. Sovyetler’de Leningrad Senfoni Orkestrası’yla şarkıyı yapmayı planlıyor: ‘Doğu ile Batı arasındaki gerilimini azaltmak için neler yapabileceğimi düşündüm. Politik çekişmeleri geride bırakıp insanlık adına olumlu adımlar atabilirdik. Sovyetler Birliği’ne gidip oradaki müzisyenlerle ortak işler yapmayı planladım ama politikacıların engelini aşamadım. Sovyetler’de plak yapmak imkansız gibiydi’…

Albüm çıktığında Russians şarkısını eleştirenler oluyor. Sting’i fazla yumuşak bulanlar Ruslar’a güvenilmeyeceğini söylüyor. ABDliler için Rusya ‘kötülük imparatorluğu’ ve her fırsatta başının ezilmesi gerek. Hatta, slogan müziğine kaçıp barıştan nemalandığını söyleyenler de var Sting’in.

Babası CIA ajanı olan The Police’in davulcusu Steward Copeland da Sting’le aynı fikirde olmadığını söylüyor ama ozanların işine de karışılmamasını istiyor.

Yıllar geçiyor, Rusya komşusu Ukrayna’ya saldırıyor ve Sting yeniden stüdyoya giriyor. Russians şarkısının sözlerini değiştirip, ‘Rus ya da Amerikan, hepimiz çocuklarımızı seviyoruz. Savaşı durduralım’ diyor…Diğer Haberler

HELLO (LIONEL RICHIE)
HELLO (LIONEL RICHIE)
30 Haziran 2024 Pazar 21:49

HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
24 Haziran 2024 Pazartesi 17:28

DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
18 Haziran 2024 Salı 11:49

KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
16 Haziran 2024 Pazar 21:45

HOLIDAY (MADONNA)
HOLIDAY (MADONNA)
09 Haziran 2024 Pazar 10:28

BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
01 Haziran 2024 Cumartesi 20:22

DON'T SPEAK (NO DOUBT)
DON'T SPEAK (NO DOUBT)
22 Mayıs 2024 Çarşamba 09:17