'YERLİ POP/ROCK'TAN 100 ALBÜM

RE-FORMATION / HASAN CİHAT ÖRTER (1997)

18 Temmuz 2023 Salı 19:52

İlk albümü Anatolian Folk Music’te Anadolu ezgilerini son derece yaratıcı bir fusion anlayışıyla klasik gitara uyarlayan, ardından gelen Kadın’ı Senfonileri adlı yapıtta kentsoylu kadının yaşamına dokunan 14 sözsüz besteyi bir araya getiren Hasan Cihat Örter, popüler müzikte de kendine ‘özgün kulvar’ açıyor ve uzun soluklu işlerle farklı adımlar atıyor.

1997’de Re-formation albümünü yayınlıyor. Bu kez yayıncısı Sony. Verimli tanıtım yapılmadığından dikkatli kulaklar dışında ürettikleri az sayıda insana ulaşabilen Örter bu kez uluslararası pazara da sesleniyor.

Re-formation’da, Türk musikisinin değerli isimlerinden Tamburi Cemil Bey’in, Refik Talat Alpman’ın, Santuri Ethem Efendi’nin, Sadi Işılay’ın, Kanuni Hacı Arif Bey’in, Kemani Sebuh’un yapıtlarını yorumlarken altyapıyı sağlam kuruyor, çalgıya boğmuyor.

Sony, Re-formation’ı o günlerin moda türü 'world music’ raflarına yerleştiriyor ama albüm çok daha derin ve ileri adreslerde.

Türk müziği geçmişi küçük yaşlara giden, makam ve usulleri iyi bilen Örter bir söyleşimizde şunları söylüyor: ‘Bence önemli olan kalitenin peşinden gitmek, yoksa akademik eğitim almış bir müzisyen için piyasaya hoş gelecek müzik yapmak hiç problem değil; ben sofistike eserleri seviyorum’.

 

İÇERİK

  1. Cechenian Girl (Hüseyni Çeçen Kızı)
  2. Inspiration (Nihavent Longa)
  3. Empire of Sprits (Mahur Saz Semaisi)
  4. Flirting Shadows
  5. Jamais (Sultanıyegah Sirto)
  6. Rivers of Belief (Hicaz Fantazi)
  7. Utopia (Sultaniyegah Saz Semaisi)
  8. Wings Over The Sea (Kürdili Hicazkar Sirto)


Diğer Haberler