ESKİMEYEN ESKİLER

OLMASA MEKTUBUN (YENİ TÜRKÜ)

27 Ağustos 2022 Cumartesi 11:12

Ankara Bahçelievler ‘43. Sokak’taki evde temelleri atılan Yeni Türkü’nün doğum tarihi 1977. Hacettepe Tıp öğrencisi Zerrin Yaşar (Atakan), Hacettepe’den mezun patoloji uzmanı Selim Atakan ile ODTÜ Mimarlık’ı bitiren Derya Köroğlu’ndan oluşan grup, Latin Amerika müziğindeki yeni hareket ‘nueva cancion’dan (yeni şarkı) etkilenerek bu ismi seçiyor. İsmi öneren ise, kendi edebiyat dergisinin adını onlara veren şair Yaşar Miraç.

Mesleklerinden arda kalan vakitlerde müzik yapan Yeni Türkü üyeleri ilk albüm Buğday’ın Türküsü’nü 1979’da yayınlayor. Zorlukla çıkardıkları albümü, çalıştıkları yerlerden izin alamadıkları için konserlerle tanıtamıyor grup. 12 Eylül 1980’de asker devlet yönetimine el koyunca 'sosyal içerikli' Buğday’ın Türküsü yasaklanmış ve satışı tezgah altına iniyor.

Buğdayın Türküsü’yle ilk hedef kentsoylu insana türküyü çağdaş normlarda sunmak, kültür mirasımızın nitelikli örneklerinden beslenmek.

Elemanların cepten para harcayarak çıkarttıkları Buğday’ın Türküsü’nde Selim Atakan’ın Nazım Hikmet, Can Yücel ile Yaşar Miraç’ ın dizelerine yazdığı besteler bulunuyor. Bu arada, uduyla gruba yeni kapılar açacak Murat Buket 1980’de katılıyor Yeni Türkü’ye.

Delikan ile Derman filmlerinin müziklerini yaparak adını duyuran, Altın Portakal ödülü de kazanan grubun kadrosu Seksenler’in başında genişliyor: Selim Atakan (piyano, flüt, kanun, akordeon), Derya Köroğlu (gitar, bağlama, vurmalılar), Murat Buket (ut, gitar, vurmalılar), Tuğrul Bayrak (bas gitar), Eftal Küçük (gitar, buzuki, kemençe), Tuncer Tercan (bağlama, divan sazı, cura, vokal), Fuat Oburoğlu (flüt ve nefesliler).

'Karanlık dönemde aydınlık müzik’ yaparak ümit aşılayan Yeni Türkü, 12 Eylül’ün ardından gerek politik engellemeler, gerek de vatani görev gibi durumlardan tam verimle çalışamayınca ikinci albüm Akdeniz Akdeniz (1983) gecikiyor.

‘Özgün müzik’ ile ‘Akdeniz tadı’ diye iki yeni kavramı taşıyor yerli popa Akdeniz Akdeniz. Albüm ilk günlerde dikkat çekmezken, bir süre sonra Telli Telli’nin yardımıyla tam anlamıyla patlıyor.

Manos Loizos’un bestesine Murathan Mungan’ın yazdığı sözlerle sevilen, remiksleri yapılan Telli Telli, Yeni Türkü’yü magazin basınıyla tanıştırıyor.

Garip bir durum oluşuyor Yeni Türkü fotoğrafında. Gazinolarda başka sanatçıların seslendirdiği Telli Telli’yle halay çekilip göbek titretiliyor, şarkının sahibi Yeni Türkü olabildiğince muhalif şarkılarla ’12 Eylül paşaları’na üstü kapalı göndermelerde bulunuyor.

1985’te TRT denetimi, yerel sazların da katkısıyla gerçekleştirilmiş Film Müzikleri albümündeki Yeni Türkü arayışlarını bir bir budayarak, ekranları, mikrofonları gruba kapıyor...

İstanbul’a taşınan Yeni Türkü, TRT sansürü sonucu ‘konser grubu’ haline gelirken, Olmasa Mektubun’un yer aldığı Günebakan albümünü 22 Temmuz 1986’da yayınlanıyor.

Cengiz Onural’ın kemençesiyle katıldığı topluluk, Murathan Mungan’ın dizelerini içeren bestelerle, aranjmanlarla, Klasik Türk müziği formlarının kullanılmasıyla müzikseverin gönlüne iyiden iyiye giriyor artık.

Olmasa Mektubun aslında Ola Se Thimizoun adlı Yunanca şarkı: bestesi de Manos Loizos’a ait. Murathan Mungan, beraber ünlenecekleri Yeni Türkü için Olmasa Mektubun'a, besteyi sıcacık sarmalayan müthiş sözler yazıyor.

Günebakan albümünün lokomotif parçalarından biri haline geliyor Olmasa Mektubun ve grubun ilk klasikleşecek aranjmanları arasına giriyor.

Devamında, başta müslüm Gürses olmak üzere birçok isim şarkının coverını yapıyor…Diğer Haberler

HELLO (LIONEL RICHIE)
HELLO (LIONEL RICHIE)
30 Haziran 2024 Pazar 21:49

HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
24 Haziran 2024 Pazartesi 17:28

DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
18 Haziran 2024 Salı 11:49

KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
16 Haziran 2024 Pazar 21:45

HOLIDAY (MADONNA)
HOLIDAY (MADONNA)
09 Haziran 2024 Pazar 10:28

BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
01 Haziran 2024 Cumartesi 20:22

DON'T SPEAK (NO DOUBT)
DON'T SPEAK (NO DOUBT)
22 Mayıs 2024 Çarşamba 09:17