Müzik Haberleri

NURİ SESİGÜZEL YAŞAMINI YİTİRDİ

20 Mayıs 2023 Cumartesi 15:04

Halk müziğimizin yıldızlarından Nuri Sesigüzel, 85 yaşında yaşamını yitirdi. Nuri Sesigüzel'in İstanbul Beylikdüzü'ndeki özel hastanede kalp yetmezliği sonucu öldüğü öğrenildi.

Nuri Sesigüzel'in ölüm haberini yakın arkadaşı İbrahim Tatlıses sosyal medya hesabından şu paylaşımla duyurdu: "Nuri Sesigüzel ustamızı kaybetmişiz. Üzüntümü anlatamam. Tüm sevenlerine, ailesine baş sağlığı dilerim. Ustamıza Allah’tan rahmet dilerim"

Sesigüzel için yarın öğle vakti Teşvikiye Camii'nde tören düzenlenecek. Nuri Sesigüzel'in daha sonra Büyükçekmece mezarlığında toprağa verileceği belirtildi.

CumhurbaşkanıRecep Tayyip  Erdoğan, Nuri Sesigüzel'in vefatıyla ilgili mesaj yayınladı:  "Türk müziğinin usta ismi Nuri Sesigüzel'e Allah'tan rahmet niyaz ediyor; kıymetli sanatçımızın ailesine, sevenlerine ve tüm sanat camiamıza başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Mekânı cennet olsun." ifadelerini kullandı.

KİMDİR?

Nuri Sesigüzel,  Şanlıurfa'nın Birecik kazasında doğmuştur. Asıl adı Nuri Kaçtaş'dır. Çiftçilik yapan babası 'Mağo Ağa' (Mehmet) Urfa'ya bağlı Halfeti'nin Karamezra köyündendir.13-14 yaşlarında çok sevdiği Halk müziğine gönül verdi. 14 yaşında saz çalmaya başladı.

1961'de İstanbul Radyosu'nun sınavını kazandı ve Radyo sanatçısı olarak profesyonel sanat hayatına başladı. Plak şirketlerinin ilgisini çekince, 300'ü aşkın plak doldurdu. 1963'te sinemaya başladı. Yaklaşık 40 sinema filminde rol aldı. Pek çok türkü besteledi ve usta sanatçı eserlerinde kendi sazını çaldı.Diğer Haberler