ESKİMEYEN ESKİLER

MICHELLE (BEATLES)

11 Eylül 2021 Cumartesi 23:09

Ünlü Rolling Stone dergisinin, ‘bütün zamanların en iyi 500 pop şarkısı’ listesinde Beatles’dan 23 parça olmasına karşın Michelle bulunmuyor; 1967’de Grammy kazanmasına ve grubun en sevilenleri arasında sürekli üstlerde gezmesine rağmen yok…

Beatles’ın Fransızca sözler içeren tek şarkısının öyküsü şöyle:

1965 sonbaharında grup altıncı albüm Rubber Soul için beste yazma telaşında. 14 parça bulmak zorundalar. John Lennon’ın aklına Paul McCartney’nin yıllar önce yazdığı şarkı geliyor.

McCartney 1959’da bestelemiş; daha 17 yaşındayken.

Lennon’a takılıp arada sırada partiye filan gidiyor. Bir keresinde parti mekanında köşeye oturup gitarıyla Fransızca bir şeyler mırıldanmaya başlıyor. Amacı kızların dikkatini çekmek. Çünkü, Sacha Distel o günlerde çok ünlü ve Fransızca şarkılar gözde. Fransızca bilmemesine karşın uydurma sözlerle bir şeyler tıngırdatıyor…

Yıllar geçiyor; Rubber Soul öncesi beste gündeme geliyor. Lennon, partide çaldığı Fransızca şarkının melodisinin aklında kaldığını, biraz takla attırarak ve doğru düzgün sözler yazarak besteyi adam etmesini söylüyor.

McCartney şarkının tadını korumak için yakın arkadaşının Fransızca öğretmeni olan karısı Jan’a telefon ediyor. Ondan bir Fransız kız ismi ve yanına yakışacak kelime bulmasını istiyor. Jan biraz düşünüp ‘Michelle, ma belle’ diyor.

Çok hoşuna gidiyor ve teşekkür edip telefonu kapatıyor. Birkaç gün sonra yine telefon edip ‘These are words that go together well’ lafının Fransızcasını istiyor. ‘Sont les mots oui vont tres bien ensemble’ diye çeviriyor Jan. McCartney de bu lafı Fransızca olarak şarkıya nakarat yapacağını söylüyor.

İşin içine Lennon da giriyor ve ‘I Love You, I Love You, I Love You’ bölümünü önerip sözlerin önünü açıyor.

Michelle adı verilen parça hazır hale geliyor; düzenlemesi stüdyoda yapılıyor. McCartney seslendiriyor, bas gitarı çalıyor, bazı akustik gitar bölümlerini üstleniyor.

Rubber Soul albümü 3 Aralık 1965’te çıkıyor ve ayrıca Michelle Fransa, Belçika, Norveç, Hollanda, Yeni Zelanda ve İtalya’da 45 olarak yayınlanıyor. İlginç olanı, İngiltere’de ve ABD’de 45’liği yapılmıyor.

20. yüzyıl’da en fazla dinlenen 42. şarkı olan ve Beatles’ın en karışık armonili parçalarından kabul edilen Michelle için tarihe bir not da Beyaz Saray’da düşülüyor:

2010’da Barak Obama’nın elinden Gerhwin Ödülü’nü alırken McCartney, ‘First Lady Michelle Obama’ya Michelle’i söyleyip ABD başkanından yumruk yiyen ilk insan olabilirim’ diye espri yapıyor.Diğer Haberler

HELLO (LIONEL RICHIE)
HELLO (LIONEL RICHIE)
30 Haziran 2024 Pazar 21:49

HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
24 Haziran 2024 Pazartesi 17:28

DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
18 Haziran 2024 Salı 11:49

KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
16 Haziran 2024 Pazar 21:45

HOLIDAY (MADONNA)
HOLIDAY (MADONNA)
09 Haziran 2024 Pazar 10:28

BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
01 Haziran 2024 Cumartesi 20:22

DON'T SPEAK (NO DOUBT)
DON'T SPEAK (NO DOUBT)
22 Mayıs 2024 Çarşamba 09:17