ESKİMEYEN ESKİLER

MAMY BLUE (LOS POP TOPS)

18 Ocak 2022 Salı 21:48

Fransa’da hafif müzik deyince akla ilk gelen isimlerden Hubert Giraud’nun trafikte sıkışmış beklerken diline bir melodi takılıyor ve evine ulaşınca ilk işi bunu notaya dökmek oluyor. Ardından, bir hafta kadar üzerinde çalıştıktan sonra parçanın demosunu hazırlıyor.

Mamy Blue adı verilen şarkıyı ilk kez Aralık 1970’de Fransız şarkıcı Nicoletta okuyor, ama ilk 45’lik haline İtalyan Ivana Spagna getiriyor (B Yüzü Visage). Nicoletta da plak yapıyor kısa süre sonra.

Mamy Blue’nun bu kadar sevileceğini kimse beklemiyor. Parça adeta patlıyor. İspanyol grup Los Pop Tops İngilizce sözlerle plak halinde yayınlayıp uluslararası ünü yakalıyor ve şaşırtıcı şekilde Almanya, İsviçre, Fransa, Norveç, İtalya, Belçika, İsrail’de 1 numara oluyor.

O dönem Dalida’dan, Jonny Dorelli’den Lübnanlı şarkıcı Ricky Shayne’a (Almanca) kadar birçok isim Mamy Blue ile listelerde gözüküyor.

Şarkı hiç eskimiyor ve Demis Roussos, Julio Iglesias, Celine Dion, Lara Fabian, Vicky Leandros, orkestra şefleri James Last, Frank Pourcel, Paul Mauriat de Mamy Blue’yu yorumluyor.

2019’da Almanya’da Mmbl adıyla techno versiyonu deneniyor.

Türkiye’de ise bu kadar sevilen az yabancı şarkı oluyor. Dönemin ünlü gençlik ve müzik dergisi HEY’in listesinde aynı hafta Nicoletta’nın Fransızca söylediği Mamy Blue birinci, Los Top Pops’un İngilizce Mamy Blue’su üçüncü, Joel Dayde’ninki dördüncü ve Şanar Yurdatapan’ın beş yaşındaki oğu Arda Kardeş’e söylettiği ‘Oy Anam Oy’ versiyonu ise beşinci sırada yer alıyor.

Aranjmancılardan Kamuran Akkor ‘Sen Nerde Ben Orda’, Sevil-Vural ikilisi ‘Bir Sana Bir Bana’ adlarıyla şarkıyı Türkçe okuyor. Lale Belkıs da araya Türkçe bölümler serpiştirse de özgün adıyla yorumlayarak ‘yerli Mamy Bluecular’a dahil oluyor.Diğer Haberler

BIG IN JAPAN (ALPHAVILLE)
BIG IN JAPAN (ALPHAVILLE)
20 Temmuz 2024 Cumartesi 20:56

SON SELAM (İLHAN İREM)
SON SELAM (İLHAN İREM)
17 Temmuz 2024 Çarşamba 10:54

HELLO (LIONEL RICHIE)
HELLO (LIONEL RICHIE)
30 Haziran 2024 Pazar 21:49

HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
24 Haziran 2024 Pazartesi 17:28

DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
18 Haziran 2024 Salı 11:49

KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
16 Haziran 2024 Pazar 21:45

HOLIDAY (MADONNA)
HOLIDAY (MADONNA)
09 Haziran 2024 Pazar 10:28