ESKİMEYEN ESKİLER

L'ITALIANO (TOTO CUTUGNO)

02 Haziran 2022 Perşembe 10:59

Adı Salvatore Cutugno; kısaca Toto’yu kullanıyor. 21 yaşındayken arkadaşlarıyla Albatros grubunu kuruyor. Başarılı işlerin ardından 1978’de solo kariyere başlıyor.

Bestelerini seslendirirken, başkalarına da hit potansiyelli şarkılar veriyor. 1980’de Francesca Non Sa parçasıyla Tokyo’da World Popular Song Festival’i kazanıyor.

Dünya turnesine çıkıyor. Kanada Toronto konserinde, çoğu İtalyan 3500 kişinin yoğun tezahüratı altında söylerken gözyaşlarını tutamıyor. Otele dönünce oturup müziği hazırlıyor; sözleri de Cristiano Militello’yla ortak yazıyor. Adını L’Italiano (İtalyan) koyuyor.

Daha önce de birkaç şarkını emanet ettiği Adriano Celentano’ya götürüyor besteyi. Celentano o dönem Bisbetico Domato filminin setinde. Parçadaki ‘Sono Adriano, un Italiano vero’ (Ben Adriano’yum, gerçek İtalyanım) bölümünü anlamsız buluyor. ‘Herkes benim gerçek İtalyan olduğumu biliyor, tekrarlamak çok saçma olacak’, diyerek geri çeviriyor.

Müzik tarihindeki en çarpıcı reddedişlerden biri bu. Bir nevi Cutugno’nun kısmeti.

Cutugno L’Italiano’yu kendi söylemeye karar veriyor. Pino Pirazzoli düzenlemeyi yazıyor ve parça 33. Sanremo Şarkı Yarışması’na (1983) gönderiliyor.

Final gecesi beşinci olabiliyor ama, halk oylamasında yeri ilk sıra.

Hemen 45’lik yayınlanıyor ve müthiş satıyor.

Pek iyi sırrı ne? Gitarın sürüklediği şarkı basit ve akılda kalıcı, ayrıca güncel. İtalyanların takıntıları, arızalarıyla birlikte iyi huylarını, kültürel zenginliğini, ‘Seksenler’de ‘çizme’de olan biteni anlatıyor. İtalyan olmaktan gurur duyduğunu söylüyor dizelerde sık sık Cutugno.

İtalyan milli takımının 1982 Dünya Futbol Şampiyonası’nda birinci olmasından sonra yüce duygularla yazıldığı iddia ediliyor ama Cutugno yalanlayıp her seferinde Toronto konserinin öyküsünü dillendiriyor…

Şarkı anında patlıyor ve başta Sanremo’nun yayınlandığı Rusya olmak üzere ‘demir perde’ ülkelerinde çok tutuluyor. İtalya, Rusya, Türkiye, Yunanistan, G. Kore, Macaristan, Romanya, Fransa, Polonya, Bulgaristan, Hollanda, Belçika, Portekiz, İsviçre’de ‘1 numara’ya yükseliyor.

100 milyon plağı satılan L’Italiano, dünya çapında en fazla bilinen İtalyan şarkı O Sole Mio ile Volare’ye katılarak ‘marş’ haline geliyor…Diğer Haberler

BIG IN JAPAN (ALPHAVILLE)
BIG IN JAPAN (ALPHAVILLE)
20 Temmuz 2024 Cumartesi 20:56

SON SELAM (İLHAN İREM)
SON SELAM (İLHAN İREM)
17 Temmuz 2024 Çarşamba 10:54

HELLO (LIONEL RICHIE)
HELLO (LIONEL RICHIE)
30 Haziran 2024 Pazar 21:49

HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
24 Haziran 2024 Pazartesi 17:28

DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
18 Haziran 2024 Salı 11:49

KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
16 Haziran 2024 Pazar 21:45

HOLIDAY (MADONNA)
HOLIDAY (MADONNA)
09 Haziran 2024 Pazar 10:28