'YERLİ POP/ROCK'TAN 100 ALBÜM

LIGHT / BÜLENT ORTAÇGİL (1998)

19 Şubat 2024 Pazartesi 15:09

Bülent Ortaçgil in on parçadan oluşan albümünün adının Light olması müzikseverleri şaşırtmıştı. Klasik çizgisinin dışında besteler, yorumlar için böyle bir adı uygun gördüğünü söylemişti Ortaçgil.  
Kayıtlarda Ortaçgil'den başka, kemik ekip haline gelmiş Erkan Oğur (akustik, klasik, elektrikli gitar, kopuz, perdesiz yaylı tambur), Gürol Ağırbaş (bas gitar), Cem Aksel (davul), Hakan Beşer (vurmalılar) yer almış, ekibe bir parçada da piyanosuyla Ozan Doğulu katılmış. 
Ortaçgil zamanında albümü bize şöyle özetlemişti: 
'On tane parça var albümde; 42 dakika civarında bir müzik. Aynı çizginin devam ettiğini söyleyebilirim ama bu sefer daha rahat yaptım şarkıları. Adi bundan dolayı Light. Hep yapmak istediğim de bir türlü kendime yakıştıramadığım, vazgeçtiğim şeyleri, bu hafiflik esprisine sığdırıp "oh be" diyerek yaptım doğrusu. Üç ayrı stil var; akustik stilde örneğin kopuzu kullandık. Birkaç parçayı elektrikli çalıyoruz. 
Bunların dışında tek sesli söylenen parçalar da yer alıyor. Albümū dinlediğinizde yine basit kurgusu olduğunu göreceksiniz. Eskiden beri gelen gizli söyleme tavrımın dışında direkt söylenmiş işlere rastlayacaksınız. Espri olsun diye adını Light koymadım albümün. Hayat artık light olmuş. Ortaçgil de 'light'laştı gibi düşünün.'

Hangi parçalar bunlar?
İçlerinden üç şarkı, grupla  konserlerde çaldığımız, hızlı hafif rock besteler. Adları Normal, Aşk Var, Bi'şeycik Olmaz,; en esprili parçalar bunlar. Dört tane de Erkan'ın kopuz çaldığı, davul kullanmadığımız perküsyon kulandığımız, akustik kökenli baladlar koyduk. Bunlar, Bir Başka , Eylül Akşamı, Birsen Tezer arkadaşımızın benimle söylediği Kimseye Anlatmadım, ozan Doğulu'nun tek başına piyanosuyla çaldığı Şarkılarım Senin. Bir de kendi kendime vokal yaptığım Biraz Umut, Mavi Kuş, Olmaz adlı parçalar var.'


İÇERİK:
1. Bir Başka
 2. Normal
 3. Mavi Kuş
 4. Eylül Akşamı
 5. Kimseye Anlatamadım
 6. Bi'şeycik Olmaz
 7. Şarkılarım Senindir
 8. Aşk Var
 9. Olmaz
 10. Biraz UmutDiğer Haberler