ESKİMEYEN ESKİLER

LAST CHRISTMAS (WHAM)

30 Aralık 2021 Perşembe 12:28

Noel 2016; George Michael, evinde kalp krizinden yaşamını yitiriyor. Sevenleri yasa boğuluyor.

Ölüm, hemen TV’lere haber olurken fonda Last Christmas çalıyor.

Last Christmas, George Michael’ın Wham ikilisindeyken 1984’te yazdığı Noel şarkısı. Eleştirmenler tarafından küçümsenmesine karşın halk tarafından tutulan ve kısa sürede Noel klasiği haline gelen parça.

Öyküsü şöyle: George ile Wham’den arkadaşı Andrew Ridgeley, 21 yaşındalar, paralı ve ünlüler. İki albüm de çok satmış. Milyonlarca kızın odasında posterleri asılı.

1986 yazında bir gün George’un anne ile babasını ziyarete gidiyorlar. Öğle yemeğinin ardından televizyon karşısında pineklerken George yukarı kata çıkıyor ve bir saat kadar ortadan yok oluyor.

Andrew Ridgeley o günü anlatıyor: ‘Aşağıya, sanki altın bulmuş gibi heyecanla indi ve küçükken sürekli kayıtlar yaptığımız odasına çıkardı beni. Eski klavyesinde, az önce yaptığı bestenin introsunu ve nakarat bölümünü çaldı. Adını orada koyduk: Last Christmas. Sihirli bir andı; elimizde iyi bir parça olduğunu hissetmiştik’…

Sonra, kalplere dokunan sözler yazılıyor ve yapımcı-ses mühendisi Chris Porter’a gidiliyor. Londra’daki Advision Studios ayarlanıyor, George Michael stüdyoya Porter ve bir, iki teknik elemandan başka kimseyi istemiyor; Andrew dahil.

Kısa pantalonlar ve tişörtlerle yazın göbeğinde Noel şarkısına girişiliyor. Atmosferi desteklemek için stüdyonun duvarlarına Noel posterleri asılıyor. Bir ritm makinası, bir de synthesizerla George düzenlemeye başlıyor.

Christ Porter ‘Zor bir işti. George müzisyen değil, çalgılara da hakim değil. Ancak, her şeyi tek başına yapmak istiyordu. İki parmakla klavye çala çala şarkıyı bitirdi. Müziğin canlılığıyla sözlerin melankolik yapısı pek örtüşmüyordu. Basit de melodi vardı elinde, ama sesi her şeyi kurtarıyordu’, diyor.

Aralık 1984’te, B yüzüne Everything She Wants koyulup Last Christmas 45’lik halinde yayınlanıyor. Hedef kısa sürede listelerde ‘1 numara’ olmak.

Ancak evdeki hesap çarşıya uymuyor ve Band Aid’in Do They Know It’s Christmas şarkısı ‘Noel’de listeleri kasıp kavuruyor. İşin ilginci, bu ortak projede George Michael da var…

Beş hafta ikinci sırada kalıyor Last Christmas ve Gorge Michael şarkının gelirini Etiyopya’daki yardıma gereksinimi olan insanlara gönderiyor.

Videoklip için karlı mekan aranıyor ve İsviçre dağlarına kadar gidiliyor. Orman içindeki ev, Noel ağacı, süsler, teleferik, karda şakalar eşliğinde dostlar, arkadaşlarla klip çekiliyor.

Sonraki yıllarda şarkı çeşitli tarihlerde 15 kez İngiltere listelerinde ilk 40’a giriyor ve tam 36 yılın ardından 10 Ocak 2021’de ‘1 Numara’ oluyor.

Bu arada, Barry Manilov’un yorumuyla 1978’de meşhur olmuş Can’t Smile Without You şarkısının bestecileri, şarkılarını çaldığı iddiasıyla George Michael’ı mahkemeye veriyor. Bilir kişi davayı düşürüyor.

Paul Feig’in yönettiği, senaryosunu ve başrollerden birini Emma Thompson’ın üstlendiği Last Christmas filmi 2019’da gösterime çıkıyor. Filmin, George Michael ile Wham şarkılarından oluşan soundtrack albümü listelerde zirve görüyor.Diğer Haberler

BIG IN JAPAN (ALPHAVILLE)
BIG IN JAPAN (ALPHAVILLE)
20 Temmuz 2024 Cumartesi 20:56

SON SELAM (İLHAN İREM)
SON SELAM (İLHAN İREM)
17 Temmuz 2024 Çarşamba 10:54

HELLO (LIONEL RICHIE)
HELLO (LIONEL RICHIE)
30 Haziran 2024 Pazar 21:49

HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
24 Haziran 2024 Pazartesi 17:28

DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
18 Haziran 2024 Salı 11:49

KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
16 Haziran 2024 Pazar 21:45

HOLIDAY (MADONNA)
HOLIDAY (MADONNA)
09 Haziran 2024 Pazar 10:28