ESKİMEYEN ESKİLER

KOL DÜĞMELERİ (BARIŞ MANÇO)

29 Mayıs 2023 Pazartesi 13:05

Barış Manço profesyonel müzik kariyerinin başında. Okuldaki grubu Harmoniler’in repertuarında, Manço’nun annesi Rikkat Uyanık’ın derlediği Kızılcıklar Oldu mu da var, Puerto del Sol gibi yabancı parçalar da.

1962’de lise son sınıfta bir kez daha kalınca Özel Şişli Terakki Lisesi’ne nakil olup bu okuldan diploma alıyor.

Kızıltopraklı bir kıza aşık oluyor o dönemde. Yazılanlara göre kızın adı Semra.

Müzikle beraber güzel sanatlara da ilgisi var Manço’nun. Yurt dışında öğrenim görmek istiyor ama Semra ne olacak? Sancılı günlerden sonra ayrılıyorlar ve Semra, sevgilisi Barış’a veda armağanı iki kol düğmesi veriyor.

20 Eylül 1963’te yükseköğrenim için yurt dışına çıkıyor ve önce Paris’e, ardından Liege’e (Belçika) gidiyor. İç mimari öğrenimi görmeye başlıyor. Yurt dışındayken, Çıt Çıt Twist/Dream Girl 45’liği Türkiye’de yayımlanıyor.

Ülke dışında hız kesmeden müzik çalışmalarını sürdürürken, Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’ni aksatıp tamamen müziğe yöneliyor.

Avrupa’daki gurbet akşamlarından birinde unutamadığı aşkı Semra’nın armağanı kol düğmesi takımından yola çıkarak duygularını müziğe döküyor. İlk adı Bizim Gibi olan Kol Düğmeleri böyle ortaya çıkıyor.

Bu arada, dönemin yıldızlarından Adamo’nun menajeri Henry Salvador’la tanışıyor. Johnny Hallyday’e de çalan Jacques Denjean Orkestrası eşliğinde, Eylül 1964’te dört şarkıdan oluşan plağını Salvador’un şirketi Rigolo Plak etiketiyle dolduruyor. Fransızca söylenmiş parçalardan üçü Amerikan şarkılarından cover, biri de kendi bestesidir (Jenny Jenny, Baby Sitter, Quelle Peste, Un Amour Que Toi).

Plağın tanıtımı için Fransa ve Lüksemburg’da radyo programlarına katılıyor. 12 Ocak 1965’te Frank Pourcel Orkestrası ve Swingle Singers’la ünlü Olympia’da sahneye çıkıyor, 45’liğinden iki parça söylüyor.

İşler ciddileşmeye başlayınca grup kurma ihtiyacı doğuyor. Belçika’da bir yarışmada tanıştığı Les Mistigris (Francis Lonneux-davul, Jean-Paul Van Der Bossche-bass, Christian Lacombes-gitar) adlı grupla anlaşıyor. Onlarla 1966 yazında Türkiye’ye geliyor ve bu birliktelik 1967’ye kadar sürüyor. Les Mistigris’le, Aman Avcı Vurma Beni, Bizim Gibi (Kol Düğmeleri), Seher Vakti, Big Boss Man, Good Golly Miss Molly parçalarını plak yapıyor, konserler veriyor. Kol Düğmeleri’nin plak olan ilk versiyonu bu.

Aynı günlerde Hollanda’da geçirdiği trafik kazasından sonra dudağının üzerinde yara izi kalıyor ve onu kapamak için meşhur bıyıklarını bırakıyor. Saçlarını da uzatınca, vatani görevi haricinde, ölümüne dek sürecek klasik Barış Manço imajı ortaya çıkıyor.

Türk halkı daha televizyonla tanışmamışken, ‘imaj’ fazla gündemde değilken, uzun saçları, yüzükleri, el-kol hareketleri ve kendine özgü şovlarıyla görüntünün ne derece önemli olduğunu belgeliyor Manço.

İmajın içini sıcacık müziğiyle, akılda kalıcı şarkı sözleriyle, gelenekle, mizahla doldurarak yerli-yabancı geniş kitleleri yakalamayı başarıyor…

1967’de Modalı Fuat Güner ve Mahzar Alanson’la tanışıyor; birlikte çalışmayı teklif ediyor. Mazharlar’ın grubu Kaygısızlar dönemin gözde ekiplerinden biri.

İlk iş olarak geçmişte Les Mistigris’le hazırladığı parçaları yeniden kaydedip EP halinde (Kol Düğmeleri, Seher Vakti, Big Boss Man, Good Golly Miss Molly) tekrar piyasaya çıkarıyorlar. Bu da Kol Düğmeleri’nin ikinci versiyonu.

Manço daha sonra Kol Düğmeleri yeniden yorumluyor, klibini çekiyor. Barış Manço klasiklerine bir çentik daha atılıyor.Diğer Haberler

SON SELAM (İLHAN İREM)
SON SELAM (İLHAN İREM)
17 Temmuz 2024 Çarşamba 10:54

HELLO (LIONEL RICHIE)
HELLO (LIONEL RICHIE)
30 Haziran 2024 Pazar 21:49

HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
24 Haziran 2024 Pazartesi 17:28

DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
18 Haziran 2024 Salı 11:49

KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
16 Haziran 2024 Pazar 21:45

HOLIDAY (MADONNA)
HOLIDAY (MADONNA)
09 Haziran 2024 Pazar 10:28

BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
01 Haziran 2024 Cumartesi 20:22