Müzik Haberleri

KENAN DOĞULU 'GENÇLİK MARŞI' DAVASINI KAZANDI

15 Mart 2024 Cuma 15:16

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, Kenan Doğulu, ‘Gençlik Marşı (1999)’ isimli albümünü izinsiz şekilde dijital mecralarda kullandığı iddiasıyla Bay Müzik şirketine açtığı davayı kazandı. Mahkeme, davalı şirketin yayınladığı eserlerin dijital mecralarda kullanmasının durdurulmasını hükmetti.
İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne açılan davaya göre sanatçının albümü 1999 yılında piyasaya sürüldü. Doğulu, bu albümdeki şarkı üzerinde hak sahibiydi. İddiaya göre Bay Müzik adlı müzik şirketi, davaya konu eseri izinsiz şekilde YouTube, Spotify, Apple Music gibi dijital müzik mecralarında kullandı.
İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde iki yıldır devam eden davada karar açıklandı. Kenan Doğulu’nun davasını kabul eden mahkeme, ünlü şarkıcının davaya konu ‘Gençlik Marşı’ (Dağ Başını Duman Almış) olarak bilinen eser üzerinde icracı sanatçılıktan kaynaklanan komşu hakları bulunduğuna karar verdi.
Davalı şirket Bay Müzik’in Kenan Doğulu’dan izin almadan davaya konu albümü dijital mecralarda video klip olarak yayınladığını ve umuma ilettiğini kararında açıklayan mahkeme, davalının haksız tecavüzünün önlenmesine ve durdurulmasına karar verdi.Diğer Haberler

FRANÇOISE HARDY YAŞAMINI YİTİRDİ
FRANÇOISE HARDY YAŞAMINI YİTİRDİ
12 Haziran 2024 Çarşamba 10:03

KANAT GÜR YAŞAMINI YİTİRDİ
KANAT GÜR YAŞAMINI YİTİRDİ
08 Haziran 2024 Cumartesi 21:00

SEX PISTOLS'TAN SÜRPRİZ KARAR
SEX PISTOLS'TAN SÜRPRİZ KARAR
06 Haziran 2024 Perşembe 12:23

BEATLES'I HANGİ İSİMLER OYNAYACAK?
BEATLES'I HANGİ İSİMLER OYNAYACAK?
06 Haziran 2024 Perşembe 11:47